Co můžeme očekávat od bydlení v rekonstruovaném domě?

Domy po rekonstrukci nám nabízejí nesrovnatelně vyšší standard bydlení. Roli sehrává i jeho nový vzhled. Opravený dům pak vnímáme jako místo, kde rádi bydlíme. Rekonstrukce ale rozhodně není jen o líbivé fasádě. Řadu změn sice ani neuvidíme, ale díky nim budeme bydlet lépe a za méně peněz.

Bude nám doma příjemněji

Mnoho domů současně s rekonstrukcí řeší i účinnou izolaci. Díky ní bude v interiérech příjemné ovzduší po celý rok. Izolace nás nechrání jenom proti chladu – k domácí pohodě přispěje i omezení průniku hluku zvenčí i z chodeb a bytů sousedů.

Poměrně novým pojmem, který ale budeme slýchávat stále častěji, jsou rekuperační jednotky. Úzce souvisejí právě s příjemným vnitřním klimatem, protože se za nás starají o správné větrání. V domě se díky tomu nebudou vyskytovat plísně, které bývají častým problémem. „Podle průzkumu, který pro nás zpracovala agentura STEM/MARK, se s plísněmi potýká pětina českých domácností a téměř stejný počet lidí trápí nedostatečná izolace jejich domů a bytů,“ říká Dagmar Jonášová, vedoucí oddělení obchodů s právnickými osobami z Raiffeisen stavební spořitelny.

Další nespornou výhodou je úspora tepla, kterou vhodně zvolená rekonstrukce přinese.

Máte vysoké výdaje za vytápění?

Průměrná česká domácnost utrácí téměř polovinu svých běžných výdajů za potraviny a bydlení (zhruba 43 %). O něco dominantnější jsou náklady na bydlení (22 %), kam počítáme i elektrickou a tepelnou energii, plyn a paliva. V praxi pak zpravidla platí úměra – čím starší dům, tím jsou výdaje za energie větší.

Zásadní roli hraje zateplení domu. Úspora je závislá na typu zateplované budovy, jejím dispozičním řešení, technologii stavby a samozřejmě také na kvalitě provedení. Při zateplení celé obálky budovy (obvodových zdí, střechy, stropní konstrukce pod půdou a nad sklepy, konstrukce vstupních zádveří) včetně výměny oken dosahuje úspora obvykle několika desítek procent. Ještě před realizací je třeba posoudit přínos jednotlivých opatření a najít jejich vhodnou kombinaci, aby byl výsledek optimální.

Čtěte také:  Rekuperace tepla – zatočí s vysokými účty i nadměrnou vlhkostí

Řada odborníků pokládá snížení energetické náročnosti domu za jednu z forem spoření na důchod. Od momentu realizace zateplení majitel nemovitosti prakticky doživotně šetří. V praxi se to projevuje jak nižšími náklady na vytápění, tak úsporami na klimatizaci.

Proč s úpravami neotálet?

Celkové rekonstrukci domu nejčastěji brání obavy z vyšší investice a zadlužení bytového družstva či SVJ. Čekat však na to, až ve fondu oprav naspoříte dostatek volných prostředků, se příliš nevyplácí – namísto toho, abyste zaplatili návratnou investici, pak opakovaně nevýhodně platíte za drobné úpravy a nápravu škod. Navíc cena materiálu a práce neustále roste a naopak celková hodnota úspor ve fondu vlivem inflace reálně klesá. Může se tak snadno stát, že na potřebné úpravy nikdy nedojde.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?