Realitní trh s byty bilancuje. Co můžeme čekat v roce 2021?

Vlastní bydlení se v Čechách stalo jakousi společenskou normou. Chceme mít střechu nad hlavou a chceme, aby byla naše. Jak se v realitním trhu promítl netypický rok 2020 a ponese jeho následky i v roce 2021? Co se změnilo?

Krátkodobý pronájem je téměř “mrtvý”

Pandemie koronaviru zničila mnoho sektorů české ekonomiky a z velkých měst na dobu neurčitou prakticky zmizel zahraniční cestovní ruch. Realitní trh však zůstal v nesmírně dobré kondici. „Určitě nelze říct, že realitní trh vůbec neutrpěl. Podívejme se například na segment krátkodobého pronájmu, ten je aktuálně skoro mrtvý. O moc lépe na tom nejsou ani komerční objekty a nemůžu opomenout ani samotné investice,“ říká David Novotný z realitní společnosti Bohemian Estates International.

2020 přinesl nízké úrokové sazby hypoték a zrušení daně z nabytí nemovitosti

„K nejvýznamnějším hybatelům na realitním trhu v roce 2020 patřily bezesporu rekordně nízké úrokové sazby hypoték a také zrušení daně z nabytí nemovitosti. Tyto změny výrazně přispěly ke zlepšení dostupnosti vlastnického bydlení – najednou začalo přibývat těch, kteří si vlastní bydlení mohli dovolit. Zájem o rezidenční byty a domy se letos zvýšil i přes odliv turistů,“ komentuje milníky na realitním trhu v uplynulém roce Vladislava Kindlová z Domov Reality. Právě zmíněné výkyvy na trhu s krátkodobými pronájmy proměnily preference zájemců o koupi a objevil se zájem o nové typy nemovitostí.

„Tyto dva faktory zvýšenému zájmu o koupi nemovitostí určitě napomohly, ale nelze zapomínat na hodnotu nemovitostí jako takovou. Kdy jindy nám mělo dojít, že investice do nemovitosti je jednou z nejbezpečnějších způsobů zhodnocení peněz, než v době, kdy měl budoucnost jistou jen málokdo?“ pokládá otázku Novotný.

Odpověď na ni přitom není nikterak těžká. Dojde-li totiž k takovému ekonomickému vývoji, jaký teď odborná společnost očekává, bude mnoho způsobů zhodnocení peněz na nějakou dobu ne zcela výhodných. Nemovitosti jsou oproti tomu stále uchopitelným a hodnotným zdrojem výnosu. Má ale smysl do nich investovat i teď, v prvních měsících roku 2021, nebo je lepší nějakou dobu počkat?

Čtěte také:  Stavebnictví zatím výrazně nezpomaluje. Lidé, kteří budují svépomoci mohou současná omezení využít k plánování

Realitní trh očekává stabilní začátek roku

„Dle našich odhadů nás nyní bude čekat stabilnější půlrok. Ať už hovoříme o cenách nemovitostí, o kterých si myslíme, že v prvních dvou kvartálech nikam neporostou. A týká se to i sazeb hypotečních úvěrů. Ty se budou dále držet na stejných hodnotách a velmi pravděpodobně nepůjdou dolů, ani nahoru. Lze ovšem očekávat, že podmínky pro získání hypotečního úvěru budou nadále zpřísňovat a banky už nebudou řešit jen vaši předchozí platební morálku, ale zajímat je bude například i váš věk a povolání,“ dodává David Novotný.

Nákup nemovitosti se tedy i nadále jeví jako vhodná investice.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?