Ceny nemovitostí a úroková sazba hovoří jasně: Na levnější nemovitosti nečekejte

Realitním trhem v posledním období hýbaly dvě zásadní otázky: kontinuální růst cen nemovitostí koronavirové krizi navzdory a klesání úroků u hypoték. Je obojí už na svých maximálních hodnotách a jaký vývoje cen můžeme očekávat?

Zdražování nemovistostí se nezastavilo

U zdražování nemovitostí nemůže být o zamrazení nebo dokonce poklesu cen vůbec řeč. Ani klesání úroků u hypoték se zatím ještě úplně nezastavilo. Poptávka po nemovitostech je pořád silná, především v hlavním městě Praze.

„Úroky u hypotečních úvěrů zastaví své klesání pravděpodobně letos – jednoduše to predikujeme proto, že už nemají kam dále klesat. Pro banky jsou už sazby kolem 1,5 % na hranici rentability. Proto jsem toho názoru, že se budou držet nízko, případně ještě mírně vzrostou,“ říká Vladislava Kindlová z rodinné realitní kanceláře Domov Beroun.

Jak koronavirus ovlivnil ceny bytů?

Krize zapříčiněná dalším šířením koronaviru ceny nemovitostí sice ovlivnila, ale ne tak, jak by mnozí doufali. Kromě neutuchající poptávky, která ceny udržuje vysoké, se také prodražuje výstavba. Na stavbách totiž pracovali často cizinci, kteří se vlivem pandemie navraceli domů, a developerům nezbývalo nic jiného než najmout dražší pracovní sílu přímo v tuzemsku. Můžeme očekávat, že se to v cenách novostaveb projeví, stejně jako zdražování materiálu. Developeři totiž často pracují s dodavateli z ciziny, kde bylo fungování továren také zasaženo koronavirem a vládními restrikcemi.

Koupit byt? Obvykle není na co čekat

„Sledujeme pohyby cen na trhu prakticky neustále a klientům na základě toho doporučujeme vhodné kroky. Kdokoli se nás ptá na naše doporučení v situaci, kdy člověk hledá bydlení, vždycky radíme, ať nákup neodkládá. Obzvláště pokud se mu naskytne příležitost k výhodné koupi nemovitosti – když se to zkombinuje s levnými úrokovými sazbami hypoték, je jasné, že není na co čekat,“ doplňuje Ladislava Kindlová.

Čtěte také:  Realitní trh s byty bilancuje. Co můžeme čekat v roce 2021?

Nízké sazby hypoték drží ceny vysoko

Nízké sazby u hypoték jsou také jedním z faktorů, proč se ceny nemovitostí drží vysoko. Výhodné úroky totiž dělají úvěr na vlastní bydlení dostupnější a hodně lidí je toho připraveno využít – chtějí rychle koupit a ušetřit na hypotéce. Navíc loni Česká národní banka zmírnila pravidla pro poskytování hypoték, takže na ni teoreticky může dosáhnout více lidí. Podle Ladislavy Kindlové je také znát, že je spousta bank vstřícnější a půjčuje v některých případech i více ne 80 % z částky nemovitosti. Před rekordními sazbami hypoték platilo přitom přísné pravidlo, že musíte mít pětinu z celkové částky uspořenou z vlastních zdrojů.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner