Cena plynu a elektřiny bude opět stoupat. Energetické chudobě se ale můžeme bránit

Dodavatelé oznámili zvýšení cen plynu, vody i elektřiny, u které se očekává nárůst až o 10 %. V souvislosti s bydlením se hovoří o takzvané energetické chudobě. Neschopnost platit pravidelné zálohy na energie postihuje i řadu vyspělých zemí. V České republice ohrožuje podle výpočtů Evropské komise až 20 % domácností.

Ohřev vody můžete mít levnější i o 15 %

V příštím roce se však nezdraží jen elektřina nebo plyn, očekává se také růst vodného a stočného. Vyplatí se proto zvolit i energeticky úsporný ohřev vody.

Také ohřívač vody vybírejte podle energetického štítku. Na trhu jsou i ohřívače vody nadstandardní energetické třídy B. „Takové ohřívače mají chytré řídící elektronice, vylepšený režim připojení k odběru elektrické energie a jsou vyrobeny s vysokým podílem ekologických materiálů. Tyto modely dokážou předvídat spotřebu vody a efektivně ji ohřívat, a proto s ním lze ušetřit až 15 % ročních nákladů na ohřev vody,“ vysvětluje Lukáš Formánek, technický ředitel DZ Dražice.  

Ohřívač vody by měl být umístěn co nejblíže k místu odběru v zateplené části domu, aby se voda nadměrně neochlazovala v nedostatečně zaizolovaných rozvodech.

S tepelným čerpadlem můžete ušetřit až 80 % nákladů na vytápění

V České republice roste povědomí o efektivním využití alternativních energetických zdrojů, které nejsou závislé na fosilních palivech. Jiří Sedláček, ředitel prodeje NIBE Energy Systems CZ, vysvětluje, že větší zájem o udržitelné technologie pro vytápění, chlazení nebo ohřev vody úzce souvisí s rozvojem energeticky  úsporné výstavby a ochrany životního prostředí. „V současnosti se navíc dostává do popředí otázka zdražování elektřiny, plynu i vody, které může výrazně zasáhnout domácí rozpočet. Lidé se tak více zajímají o alternativní zdroje energie, jež minimalizují energetickou náročnost jejich domovů a přispívají ke snížení emisí CO2 vypouštěných do ovzduší. Tím, že dnes myslí na budoucnost, navíc předchází tomu, aby ve stáří museli řešit drahé platby za energie, které by je mohly neúměrně finančně zatížit. K boomu udržitelných technologií přispívá svou podporou také stát, který vyhlásil dotační programy Nová zelená úsporám a kotlíkové dotace.”

Čtěte také:  Spotřeba vody v létě roste. Využíváte všechny možnosti, jak ušetřit?

Pokud dodržíte několik základních pravidel, můžete díky využití tepelného čerpadla ušetřit až 80 % nákladů na vytápění. Toto environmentálně šetrné zařízení musí pocházet od prověřeného výrobce, který vám poradí vhodný model pro vaši nemovitost, objasní jeho správné využití a zajistí odborníka na instalaci a pravidelný servis. Pečlivá údržba totiž může prodloužit jeho životnost a snížit náklady na provoz.

2 komentáře
  1. Petr 1 rokem ago

    Tak si hlavně honem nakupte všichni elektromobil a elektřina bude 10 x dražší.

  2. Franta 1 rokem ago

    Aha, to je jen PR článek.

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?