Cena elektřiny, plynu a tepla roste. Jak snížit vysoký nedoplatek vyúčtování?

Bez ohledu na to, zda bydlíte ve vlastním, družstevním, nebo nájemním bytě, finanční dopad zdražení energií bude pro rodinné rozpočty znatelný. Co nyní můžeme udělat pro to, aby byl nedoplatek ročního vyúčtování co nejnižší?

Problémy s neuhrazenými nedoplatky nejsou nic nového

Již nyní je bez diskuse, že vlivem současné situace budou za letošní rok výdaje za energie jistě vyšší. Optimistické scénáře se pohybují v rozmezí 15 – 25 % nárůstu stávajících výdajů.

Správci bytových domů se běžně v praxi setkávají s problémy, které se týkají včasné úhrady nedoplatku z vyúčtování. „Ještě nyní, téměř na konci roku 2021, zasíláme další kolo upomínek na nedoplatek vyúčtování za rok 2020,“ konstatuje provozní účetní Mariana Hrubá ze společnosti Bytového družstva Pragostav, který je jedním z velkých správců bytových domů v Praze.

Řešením může být zvýšení měsíčních záloh

Vzhledem k současné situaci se jeví jako rozumný scénář, připravit se na zvýšené náklady bydlení již nyní.  Pro energie může být řešením zvýšení měsíčních záloh. Jak na to? Ideální model je, pokud se v rámci SVJ a družstva shodnou na hromadné úpravě výše záloh všichni členové a výbor nebo představenstvo pak tento požadavek sdělí správci. Ten následně připraví nové předpisy záloh a rozešle je na adresy jednotlivých členů.

Je poměrně časté, že se lidé dotazují, jak vysoké zálohy za teplo a vodu vlastně nyní platí. Tyto informace by jim měl umět poskytnout výbor, který má k dispozici kompletní předpisy aktuálních měsíčních záloh. V případě jakékoliv nejasnosti se může výbor s dotazem obrátit na svého správce. S těmito dotazy se v této době běžně setkáváme, konstatuje Ing. František Coufal, ředitel Bytového družstva Pragostav.

Zpravidla se úprava zálohových plateb provádí v období po ročním vyúčtování, konkrétně tedy zhruba v průběhu čtvrtletí 2022, kdy je již známa skutečná spotřeba za rok 2021. Vzhledem k letošní výjimečné situaci doporučujeme s úpravou nečekat a vzrůstající ceny energií promítnou do zvýšení zálohových plateb již počátkem roku, kdy několikaměsíční zvýšené zálohové platby vám poskytnou náskok pro vyúčtování následujícího roku.

Čtěte také:  Rosení oken a jak je vyřešit

O kolik zvýšit zálohy?

Rozhodující je, zda jste v předchozích vyúčtováních položkách energií měli přeplatek či nedoplatek. Spotřebu tepla a výrazně i elektřiny může ovlivnit i změna režimu zaměstnání, kdy řada lidí vlivem covidové situace více pracuje z domova, což logicky zvyšuje spotřebu energií. Zvýšení záloh je tedy částečně individuální záležitostí. Podle rychlého průzkumu redakce Okolo bytu mezi SVJ a menšími družstvy bylo členům doporučováno zvýšení záloh o cca 20 – 30 %, tam, kde měli loňské vyúčtování zhruba vyrovnané.

Reálné náklady však ukáže až vývoj cen energií v průběhu roku 2022 a především jejich roční vyúčtování na jaře 2023. Jistě však každý z nás raději přivítá přeplatek než nedoplatek. Pro následující období pak lze pochopitelně zálohy opět upravit podle aktuálního vyúčtování.

S dlužníky je nezbytné od počátku komunikovat

Lze předpokládat, že nárůst poplatků za bydlení může být v desítkách procent oproti platbám v nedávné minulosti. Společně se správně nastavenými zálohami by se každý z nás měl začít zamýšlet nad svým chování z pohledu spotřeby a začít měnit své návyky (přetopené byty, dlouhé sprchování jako relax po namáhavém dni, rozsvíceno v celém bytě bez ohledu, kde se členové domácnosti nacházejí, apod).

Pečlivost a důslednost je úkolem i pro výbor SVJ nebo představenstvo družstva. Je potřeba mít průběžné informace o stavu neplatičů a bezodkladně a správně postupovat. „Základem správného postupu je komunikace, nebát se říci, že mám problém s platbami a případně družstvo nebo SVJ požádat o splátkový kalendář. Vše je řešitelné, ale musí se chtít,“ doplňuje Dagmar Jonášová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Každé družstvo či SVJ by mělo mít rezervu na nenadálé situace, které samozřejmě může využít i na výkyv v platební morálce členů, ale pokud by se platební morálka zhoršila významně, může to samozřejmě ohrozit i provozuschopnost daného SVJ či družstva. Proto je potřeba pohledávky po splatnosti na měsíční bázi sledovat a řešit.

Napsat komentář