Bojíte se údržby lesklých povrchů v interiéru? Přidáme i tip, jak opravit poškrábaný povrch

Lesklé povrchy dodávají našemu interiéru exkluzivní vzhled. Často se jich ale raději zřekneme. Důvod je jediný, ale pro nás důležitý – kdo by chtěl stále dokola lesklý povrch opečovávat, aby jeho krása stále zůstávala bez poskvrny? Můžete ale mít dokonale lesklý povrch a prakticky bez práce.

Jak udržovat lesk v interiéru

Lesk sluší snad každému nábytku, a ať už jej do interiéru dostanete s pomocí skla či kovu nebo v lakované, fóliované či akrylátové podobě, pokaždé dovede prostor příjemně rozzářit a odlehčit. Jak ale zajistit, aby i po letech náročného provozu v domácnosti neztratil nic ze svého půvabu nebo dokonce nedošlo k jeho poškození? Podívejte se na naše užitečné tipy, jak pečovat o lesklé povrchy, aby neustále zářily jako nové!

Fóliovaná dvířka

Jednou z podob lesku, se kterou se můžeme v interiéru setkat nejčastěji, jsou lesklá foliovaná dvířka, jejichž obliba vychází zejména z příznivé kombinace kvality, nízké ceny a široké nabídky nejrůznějších dekorů s vysokým stupněm lesku.

Na co si dát v interiéru pozor, aby tato dvířka neztratila nic ze svého lesku?

„Lesklá fóliovaná dvířka jsou opatřena modrou nebo průhlednou fólií, která slouží jako ochrana proti poškození při dopravě, manipulaci a montáži. Pokud nechcete, aby došlo k poškození lesklého povrchu dvířek hned na začátku, tak v žádném případě nestrhávejte tuto folii ještě před kompletním dokončením jejich montáže,“ radí Martin Dusík ze společnosti Trachea a pokračuje: „Po odstranění ochranné folie byste povrch dvířek neměli alespoň čtyři týdny vůbec čistit. Po uplynutí této doby je možné k čištění použít teplou vodu a jemný hadřík nebo speciální autoutěrky napuštěné čisticím roztokem.“

Při údržbě lesklých fóliovaných dvířek dbejte také na to, aby čisticí prostředky neobsahovaly aromatické uhlovodíky, estery, ketony, halogenované hydrokarbonáty nebo alkohol v koncentraci nad 25 %. Nedoporučuje se také použití detergentů na bázi octu nebo abrazivních prostředků, které by mohly způsobit poškrábání lesklého povrchu. Nezapomínejte také na to, že čisticí prostředky by měly být vždy zředěny teplou vodou.

Akryláty

Akrylátové materiály se řadí k nejmodernějším nábytkovým povrchům a lidé je stále častěji vyhledávají nejen kvůli jejich vysoké odolnosti či zdravotní nezávadnosti, ale také pro jejich elegantní design a oslnivý lesk. Ten nejenže dokáže odrazit dopadající světlo jako málokterý jiný lesklý materiál, ale navíc jej lze při běžném poškození snadno opravit! Podívejte se na co si dát při jeho údržbě pozor!

Pro vyšší odolnost lesklé akryláty naimpregnujte

Podobně jako lesklá fóliovaná dvířka i akrylátová dvířka ve vysokém lesku jsou potažena ochrannou folií, která chrání jejich povrch před poškozením během transportu či montáže. Tuto ochrannou folii strhávejte vždy v bezprašném prostředí až po úplném ukončení všech montážních prací.

Ihned po stržení folie naimpregnujte povrch dvířek pomocí bavlněného hadříku s antistatickým přípravkem a nechte 14 dní vytvrdnout. Akrylátové materiály jako T.acrylic se totiž vyznačují přirozenou pórovitou strukturou a antistatický sprej se do těchto pórů dostane a kompletně je uzavře. Díky tomu bude lesklý povrch mnohem odolnější vůči mechanickému poškození.

Čtěte také:  Tři tipy, jak z koupelny vytvořit příjemné relaxační prostředí

Jak na údržbu?

Pro odstranění běžných nečistot z lesklého akrylátového povrchu se doporučuje používat antistatický sprej proti prachu multifunkční a měkký bezešvý bavlněný hadřík. V případě, že je třeba odstranit hrubé a zaschlé nečistoty, je možné k odstranění použít roztok vody a saponátu. Poté je nutné povrch opět ošetřit antistatickým sprejem a bavlněným hadříkem. Při čištění se rozhodně vyvarujte použití abrazivních prostředků na bázi písku či jiných brusiv. Nedoporučuje se ani čištění pomocí saponátů a látek založených na bázi alkoholu nebo rozpouštědel reagujících s akryláty jako například toluen, aceton či benzín.

Když akrylát poškrábu, tak jej prostě opravím!

Pokud přeci jen dojde k poškrábání akrylátového povrchu, způsobenému například ostrými drápky domácích mazlíčků nebo hračkami v rukách neposedných dětí, nemusíte hned propadat panice. Poškrábání a jiná drobná poškození lze totiž snadno opravit s pomocí opravné sady. Rozhodovat ale bude kvalita akrylátu. Pokud bude mít například tloušťku 1,4 mm a je v celé své tloušťce probarven, při běžném poškození nedojde k žádnému narušení spodní vrstvy či změně barevnosti. Díky tomu je možné poškrábání nebo jiné povrchové poškození jednoduše opravit. A nemusíte přitom volat na pomoc profesionála, opravu zvládnete lehce v domácích podmínkách i sami pouze s pomocí opravné sady. Kterou zvolit vám, podle typu konkrétního povrchu, nejlépe poradí v místě, kde jste vybavení kupovali.

Stříkaný lakovaný lesk

Své místo v interiéru jistě najde i stříkaný lakovaný lesk, který odolá vlhkosti i vysokým teplotám, díky čemuž se se skvěle hodí například do náročného prostředí koupelny. Kvalita povrchu i stupeň lesku se přitom odvíjí zejména od technologického zpracování. “Aby byl povrch lakovaných dvířek dokonale lesklý a hladký, je nutná především kvalitní předpříprava základového materiálu, který by měl být zcela rovný a zbavený nečistot. Často vyslovovaný názor, že čím více vrstev laku je aplikováno, tím větší odolnost i stupeň lesku bude povrch mít, přitom vůbec neplatí. Důležitější roli hraje přesné a rovnoměrné nanesení laku ve spojení se správným technologickým postupem schnutí. Kvalitní lakovací linky navíc dovedou lesklý lakovaný nábytek zcela zbavit elektrického náboje, díky čemuž se povrch stává maximálně antistatickým, a dokáže tak eliminovat ulpívání prachu a tvorbu otisků prstů,” říká Ing. Petr Blažek ze společnosti Dřevojas.

Jak ošetřovat lakovaný lesk?

K čištění lakovaného lesku je možné standardně použít vlhkou utěrku či houbičku, případně také mýdlovou vodu nebo běžné saponátové prostředky. Rozhodně se nedoporučuje čištění pomocí abrazivních prostředků, jejichž použití může mít za následek vznik škrábanců, nebo agresivních chemických prostředků, jako jsou čističe s obsahem alkoholu, aceton nebo benzín, které mohou způsobit ztrátu lesku nebo dokonce nežádoucí barevné změny povrchu.

Čtěte také:  Jak zútulnit dětský pokoj pomocí dekorací

Je možné lakovaný lesk opravit?

Pokud dojde k poškrábání lesklého lakovaného povrchu, lze drobné rýhy a škrábance opravit rozleštěním. Opravu rozleštěním však neprovádějte sami doma, ale nábytek raději svěřte do rukou zkušeného odborníka. Změny barevnosti a jiná poškození způsobená nevhodným použitím chemických prostředků bohužel opravit nelze.

Vysoký lesk můžete do svého interiéru snadno dostat i s pomocí skla, které patří k materiálům s nejvyšší odrazivostí světla. „Sklo dokáže vnést do interiéru lesk jak v čiré, lakované či barevně tónované. Může přitom nalézt celou řadu uplatnění ať už jako skleněné dveře, fixní příčky nebo například obkladové panely,“ říká Petr Paksi ze společnosti J.A.P. Z hlediska údržby se navíc sklo s hladkým lesklým povrchem řadí na rozdíl od pískovaného nebo mléčného skla k velmi nenáročným povrchům. Při čištění hladkého povrchu skla si vystačíte s horkou vodou a utěrkou z mikrovlákna, která zachytí špínu i bakterie. Do vody můžete přidat některý z přípravků na mytí skel, a potom lešticím přípravkem sklo pěkně nablýskat. Když bude leštěnka obsahovat alkohol, ulehčíte si práci a efekt bude stát za to.

Kování

I dveřní kování dokáže vnést do interiéru působivý lesk, stačí jen vybrat tu správnou povrchovou úpravu! „Elegantní kovové odlesky dostane na povrch kliky například povrchová úprava lesklý chrom, která nejlépe vynikne v kombinaci s celoskleněnými dveřmi,“ radí Roman Ulich, designér společnosti M&T.

A jakým způsobem o povrch pečovat, aby byl neustále krásně lesklý? Častým problémem, se kterým se můžeme u lesklého kování setkat, jsou malé skvrny na povrchu, které vznikají v důsledku kontaktu s vodou. Kliku je proto dobré vždy utřít do sucha. V případě drobného ušpinění povrchu zase postačí i obyčejná školní guma, s pomocí které lze skvrny jednoduše vygumovat. Pro dokonalé vyčištění lesklého povrchu je pak nejlepší volbou čisticí prostředek Sidol. Ten jednoduše nanesete na povrch kliky pomocí suchého hadříku, setřete a vaše klika bude vypadat jako nová.

Trendy materiálem je nyní i kování z masivní mosazi, která ve své leštěné podobě oslní každého svým kovovým leskem. Pokud chcete, aby si klika z leštěné mosazi na všech místech neustále zachovávala svůj lesklý vzhled, opět použijte čisticí prostředek. Mnoho zákazníků si však kování z leštěné mosazi vybírá právě proto, že tento materiál přirozeně stárne a dozrává, což se projevuje pozvolným zmatněním původního vyleštěného povrchu. Při běžném používání tak klika postupně získává působivou patinu a lesk ponechává pouze v místech pro dotyk ruky.

Chytří se řídí pokyny výrobce

Ať už zdobí váš nábytek v podobě folie či laku, skla, kovu či akrylátu, nezapomeňte se při jeho používání a údržbě vždy řídit pokyny výrobce, které zaručí, že si zachová svůj krásný vzhled.

Log in with your credentials

Forgot your details?