Čím osadit jarní truhlík? Silná trojka na jaře kvetoucích rostlin vás nezklame

I když si s námi počasí ještě lehce zahrává, jarní truhlíky na balkóně a za okny už můžete mít plné květů. Petrklíče, narcisy, pryskyřníky a další jarní květiny pořídíte za pár korun, ale efekt bude stát za to.

Jak se o květiny v truhlících starat?

Jarní kvetoucí květiny jsou poměrně odolné na nepohodu a nejsou náročné na naši péči. Jedinou podmínkou je, aby byly kupované rostliny teprve na začátku kvetoucího období.

Kde budete rostliny kupovat? Na tom totiž záleží, zda budou moci osázené truhlíky jít hned ven. Rostliny z tržiště nebo z vlastních výpěstků ze zahradnictví bývají už natolik otužilé, že můžete truhlíky rovnou osázet a umístit ven. V opačném případě je vhodné nechat rostliny několik dní uvnitř na nevytápěném, ale světlém místě, aby měly čas na aklimatizaci.

Do truhlíků můžeme použít univerzální substrát na balkónové květiny. Zvolíte-li variantu se startovací dávkou hnojiva, nebudete muset první dva měsíce ani přihnojovat.

Rostliny do truhlíků sázejte do stejné hloubky, jako byly v květináčích. Nejlépe vypadá mix vyšších rostlin s nižšími. Petrklíče i pryskyřníky si můžete vybrat v mnoha barvách a tady už záleží jenom na vás, jakými dalšími barvami typicky žluté nebo bílé narcisy doplníte.

Vhodná doba na umístění truhlíků ven je podle počasí od konce března.

Nepřehlédnutelný pryskyřník, něžný narcis a primule, která umí překvapit

Nápadnými plnými květy vás hned na začátku jara přivítají hrnkové pryskyřníky. Jsou žluté, červené, oranžové, růžové i bílé a svými sytě barevnými velkými květy rozzáří každý balkón. Dobře se jim bude dařit v truhlících v závětří, chlad jim nevadí a bez problémů snesou i květnové mrazíky.

Narcisy můžeme právem považovat za krále jara. Neplatí, že narcisy jsou jenom žluté – koupit si můžete smetanové, bílé i dvoubarevné narcisy nejrůznějších květenství.

Čtěte také:  Malé, ale mocné kuchyně

U narcisů platí jednoduché pravidlo: Vysoké narcisy si raději kupte řezané do vázy v pokoji a do truhlíku zvolte narcisy nízké, maximálně se střední výškou. Pokud jim nemůžete poskytnout závětří, rozhodně zvolte skalkové nízké odrůdy, jinak vám vítr narcisy může polámat.

Možná se vám ve společnosti pryskyřníků a narcisů zdají petrklíče neboli primule obyčejné, ale nenechte se mýlit. Dnes jsou nabízeny v obrovské šíři barev i kombinací a nebude problém vybrat tak, jak budete barevně chtít truhlík vyladit.

Jestli už teď víte, že budete chtít některou primulku po odkvětu zasadit někde do trávy, aby dále rostla a napřesrok opět kvetla, zvolte primule s drobnějšími jednobarevnými žlutými květy.

Co s rostlinami z jarního truhlíku po odkvětu?

S minimem naší péče nám takto osázené jarní truhlíky pokvetou dlouhé týdny.  Primule, narcisy a pryskyřníky po odkvětu dále v truhlících nepěstujeme. Listy narcisů postupně žloutnou a zatahují do cibulky, petrklíče a pryskyřníky sice zůstávají se zelenými listy, ale žádnou ozdobu už od nich v truhlíku nečekejte.

Cibulky narcisů si můžete uchovat do příští sezóny, petrklíče můžete zasadit někam do zahrady, kde se některé z nich mohou dobře uchytit a po řadu dalších let každé jaro znovu kvést.  Hrnkové pryskyřníky se zpravidla neuchovávají do příští sezóny. Pokud se o to chcete pokusit, postup je podobný jako u narcisů. Při postupně omezované zálivce se rostliny zatáhnou a listy postupně zežloutnou a opadají.  Pak hlízky ze země vyjměte, očistěte a uskladněte na suchém místě.

Cookie Consent with Real Cookie Banner