5 zásad při výběru vstupních dveří do bytu

Prioritou při výběru vstupních dveří je bezpečnost a protipožární odolnost. Protože vstupní dveře budou vítat nejen vás, ale i vaše hosty, je důležitý také jejich design. Bezpečnostní parametry dveří se stále zlepšují, a tak může být náročnější se v nich vyznat. Ukážeme vám, na co se při jejich výběru zaměřit v pěti jednoduchých krocích.

Nové vstupní dveře si pořizujeme ve třech momentech: při stavbě, při rekonstrukci nebo po nepříjemné zkušenosti se zloději. Podle toho se proměňují i požadavky na dveře.

Protipožární vstupní dveře

Moderní vstupní dveře mají jednu zásadní vlastnost: jsou protipožární. Architekti a projektanti musí požadavky na protipožární ochranu respektovat hlavně u novostaveb.

Protipožární vstupní dveře mají za cíl udržet požár za nebo před sebou, aby se nerozšířil do dalších částí bytu nebo bytového domu. Proto mají zcela specifickou vnitřní konstrukci a je záhodno kupovat je od výrobců, jež je opatří řádným certifikátem.

Protipožární dveře jsou zařazené do tříd a většinou ohni odolají 30 až 45 minut, což je dostatečná doba pro bezpečné opuštění domu nebo bytu. Některé dveře splňují také požadavky na kouřotěsnost.

Dveře Masonite v kategorii DP3 odolají požáru v souladu s požadavky minimálně 30 minut. Na obrázku plné hladké dveře v dekoru dub přírodní horizontální z kategorie CPL laminátu deluxe.

Bezpečné vstupní dveře

Dalším klíčovým parametrem vstupních dveří je bezpečnost. Dveře jsou zařazené do takzvaných bezpečnostních tříd. Už dveře ve třídě RC 2 značí vyšší odolnost proti vloupání. Ještě vyšším bezpečnostním standardům odpovídají bezpečnostní třídy 3 a 4, vstupní dveře v těchto třídách jsou i podmínkou většiny pojišťoven.

Vstupní bezpečnostní dveře by vždy měly splňovat příslušný stupeň bezpečnosti, jenž znamená, že jsou odolné proti různýmpokusům o vloupání, ať už je to odvrtání, vyhmatání nebo vylomení. Bezpečnostní dveře od výrobce Masonite jsou dodávané v bezpečnostní třídě RC 2 a RC 3.

Čtěte také:  ​Probuďte rostliny ze zimního spánku, už nadešel čas

Vstupní dveře izolující hluk

Vstupní dveře oddělují venkovní prostor od interiéru, fungují jako pomyslná hranice poskytující soukromí. Proto je čím dál více ceněná i hluková odolnost dveří. Protihlukové dveře dokážou ztlumit průchod zvuku o 27 až 38 dB.

Schopnost dveří izolovat hluk ukazuje koeficient vzduchové neprůzvučnosti. Podle české normy se nejvíce používají dveře s útlumem 27 dB, kterou výrobce dveří Masonite garantuje u dveří LUME EXTRA, hodnotu 28 dB splňují plné protipožární dveře s prahem a těsněním LUME EXTRA Safety a hodnotu 34/35 dB mají LUME EXTRA Safety Acoustic.

Bezpečnostní protihlukové dveře Masonite LUME EXTRA Safety Acoustic s deklarovanou hodnotou vzduchové neprůzvučnosti 34-35 dB v dřevodekoru  NEBRASKA

Design vstupních dveří

Protože vstupní dveře jsou vizitkou bytu, je v neposlední řadě důležitý i design. K módním dekorům nyní patří borovice finská, buk přírodní, dub přírodní nebo borovice švédská. Jde o světlé příjemné dekory, jež působí čistě a nadčasově.

 

Dřevodekor borovice švédské v horizontálním nebo vertikálním směru kategorie CPL laminátu s 3D strukturou.

 

 

Dřevodekor buku přírodního v klasické jednoduchosti z CPL laminátu.

 

 

Dřevodekor z CPL laminátu Deluxe se strukturální povrchovou úpravou typu fleetwood šampaňský.

Velmi důležitá je také povrchová úprava dveří. Společnost Masonite v této oblasti vsadila na CPL laminát, který je odolný vůči poškození, snadno se udržuje, má dlouhou výdrž a je cenově dostupný.

Ať už se rozhodnete vlastnosti vstupních dveří jakkoli nakombinovat, pro jejich sestavení oceníte on-line konfigurátor vstupních dveří. Navštívit můžete i showroom společnosti Masonite v Praze, kde si dveře můžete prohlédnout a zároveň využít odborného poradenství.  Na www.masonite.cz naleznete další vzorkovny dveří Masonite po celé České republice.

 

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?