3 tipy, jak prodloužit životnost tepelného čerpadla

Životnost kvalitních tepelných čerpadel se pohybuje okolo 20 let. Není to ale bez práce.  Čerpadlu musíte věnovat pozornost a to ještě dříve, než nastanou problémy. Prevence a správná údržba jsou základem úspěchu. Co tedy dělat, aby vám topilo dlouhá léta?

1.    Nepodceňte výběr

Nejdůležitější je vybrat správné čerpadlo pro váš dům. Na trhu je několik typů (země/voda, vzduch/vzduch, vzduch/voda), každý z nich má jiné parametry a je vhodný pro jinou nemovitost. Jelikož je pořízení čerpadla finančně náročnou investicí, doporučujeme nechat si poradit od odborníků. Kontaktujte zavedeného a spolehlivého prodejce, který s vámi vaši situaci probere a doporučí vhodný typ.

Kvalitní prodejce má v nabídce tepelná čerpadla renomovaných výrobců, ideálně ta, která jsou oceněna Evropskou značkou kvality. Je schopen zajistit instalaci a servis. Umí vysvětlit vše okolo topného faktoru. Ideální je, má-li s používáním čerpadla osobní zkušenost.

Nenechte se zmást levnou cenou „bezejmenných“ čerpadel. Obvykle tato částka není finální a ve výsledku moc neušetříte.

2.    Prodloužená záruka = vaše klidné spaní

Jelikož čerpadlo není levnou záležitostí a v topné sezóně dostává docela zabrat, určitě si při koupi sjednejte prodlouženou záruku (pokud již není zahrnuta v ceně). V případě poruchy se nebudete muset obávat toho, na kolik vás přijde oprava.

Prodlouženou záruku může nabízet jak výrobce, tak prodejce. Nejideálnější je varianta, kdy je garance součástí ceny výrobku, poskytuje ji renomovaný výrobce, který je schopen zajistit originální náhradní díly i případný servis.

Někdy bývá prodloužená záruka podmíněna pravidelnými revizemi od servisních techniků. To vůbec není špatně. Údržbu stejně provádět musíte, a je mnohem lepší, pokud se jí chopí někdo erudovaný.

3.    Pečlivá údržba

Před začátkem topné sezóny i po jejím skončení musíte tepelné čerpadlo zkontrolovat, zda vše funguje tak, jak má. Mezi pravidelné činnosti patří doplnění chladicí kapaliny, čistění filtrů, kontrola těsnosti chladicího okruhu, odstraňování napadaného listí či větví z okolí venkovní jednotky a další. S provozní údržbou by vás měl technik seznámit již v okamžiku instalace čerpadla. Na složitější úkony si nebojte odborníka přizvat.

1 Comment
  1. Antonín 1 rokem ago

    Zdravím, neznáte nějaký ultimátní návod na výběr tepelného čerpadla? Našel jsem tenhle článek https://www.arecenze.cz/tepelna-cerpadla/ , ale rád bych si přečetl něco obsáhlejšího, abych si udělal jasnější obrázek o tom, jak přesně jsou jednotlivé typy tepelných čerpadel výhodné pro mé využití (dočetl jsem se třeba o tom, že v Česku nejsou vrty příliš efektivní), ideálně i s nějakými tabulkami s porovnáním účinnosti s ostatními typy vytápění, recenzemi konkrétních modelů čerpadel, kvalitních firem instalujících čerpadla,… Díky za pomoc!

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?