Úvod › Fóra › Všechny kategorie › Rekonstrukce domu › Tloušťka zateplovacího systému
- Toto téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel
Ing. Pavel Rydlo, manažer technické podpory ISOVER a poslední změna proběhla před 2 roky a 9 měsíci.
-
AutorPříspěvky
-
-
Helena P.
HostPlánujeme rekonstrukci. Jedná se o zatím nezateplený panelový bytový dům (kolaudace 1972). Máme šest pater. Čím a v jaké hloubce zateplit?
-
mku03375
HostNáš panelový dům (kolaudace 1980) jsme zateplovali cca před 8 lety. Podle projektu na plášť vč. štítové stěny byl použit 100 mm polystyren, sokl 150 mm, střecha 200 mm, na stropy u sklepů (1. podzemní podlaží) 50 mm vaty. Vyměněna všechna okna (i u sklepů a na chodbě), zatepleny stěny u lodžií. Výsledkem je úspora cca 40-45% energie na topení a ohřev TUV.
-
volf
HostMku, píšete o úsporách kolem 40 %. To je rozdíl pouze zateplením + okny? Řešili jste po rekonstrukci regulaci otopné soustavy a úspory jsou za obě akce?
-
mku03375
HostOdpovídal jsem pouze stručně na otázku, čím a v jaké hloubce zateplit. Doplním tedy: zároveň se zateplením jsme si zřídili “vlastní” kotelnu a nechali vyregulovat celý dům (2 vchody, 32 bytů). Úspora v % platí, cenová je ještě vyšší. Víc bych k tomu asi neřekl, nejsem technik, ale takto to opravdu je.
-
xx66
Hostmku03375, zaujalo mě zřízení vlastní kotelny. To znamená, že jste se odpojovali od centrálního vytápění? Také to zvažujeme
-
mku03375
HostAno, odpojili jsme se od teplárny, neboť jejich cena 1GJ stoupala až k nebesům… Pokud byste měli zájem, ozvěte se na [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte, popíši Vám celý průběh (sem bych to nedával, je to dosti obsáhlé).
-
mku03375
Host… odkaz proložím mezerami, snad to projde: m k u zavináč e m a i l . c z
-
-
-
V dnešní době bývá nejpoužívanějším materiálem pro zateplení fasád pěnový polystyren nebo kamenná izolace z čedičových vláken. Zateplení polystyrenem je ekonomicky výhodnější, ale zateplovaný objekt má ve srovnání se zateplením nehořlavou minerální vlnou nevýhodu z hlediska požární bezpečnosti. Z aktualizované normy ČSN 73 0810 Požární bezpečnost staveb, která je platná od 1. srpna 2016 vyplývá, že při zateplení bytových domů s požární výškou v rozmezí 12-22,5 m je nutné v každém podlaží dělit polystyrenové zateplení vodorovnými a někdy i svislými požárními pruhy. Doposud rozšířenou možností, jak plnit požadavky normy, bylo kombinovat zateplení polystyrenem s požárně dělícími pásy z minerální vlny. To ale značně komplikovalo a prodlužovalo zateplovací práce, protože bylo nutné dbát na správné provedení pásů, jejich umístění, napojení na izolant z pěnového polystyrenu a komplikované provádění různých detailů.
Aktualizovaná norma navíc nově přikazuje rozšíření těchto pásů až na minimální šířku 900 mm a dále ochránit fasádu v místě únikových cest tj. schodiště, v okolí hromosvodů a různých prostupů, jako je například ventilace apod.. To znamená, že těchto pásů z minerální vlny je na budově více, což dále způsobuje nárůst možných komplikací při montáži. Problémová místa jsou zejména u napojení těchto dvou odlišných materiálů, kde mohou vznikat i trhliny.
Aby se předešlo výše uvedeným problémům, norma umožňuje, že lze použít na celou fasádu zateplení třídy reakce na oheň B s krycí nehořlavou vrstvou A1 nebo A2 tloušťky minimální tl. 25 mm. Tyto parametry byly do normy zařazeny na základě nejnovějších velkorozměrových požárních zkoušek zateplovacích systémů s izolantem ISOVER TWINNER, které prokázaly vynikající požární bezpečnost zateplení.
Tento izolant kombinuje výhody šedého pěnového polystyrenu s vylepšenou tepelnou izolací a čedičové vlny s nejlepší požární odolností. [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte je sendvičově uspořádaná tepelně a zvukově izolační deska, která je tvořena šedým fasádním polystyrenem [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte a 3 cm silnou vrstvou z nehořlavé minerální vlny [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte. Tento produkt byl vyvinut s cílem využití předností obou izolantů a získat tak lehký, pevný a vysoce účinný izolant s výbornými protipožárními vlastnostmi. Vyrábí se v tloušťkách až 300 mm, takže desky mohou být bez problémů použity i pro zateplení nízkoenergetických a pasivních domů. Zateplení materiálem ISOVER TWINNER tak splňuje veškeré požární požadavky i pro vyšší objekty, a to v efektivním a jednoduchém provedení bez komplikací s požárními pruhy apod.
Další výhody při použití materiálu ISOVER TWINNER jsou například sjednocený povrch pro aplikaci výztužné vrstvy fasádního lepidla, absence přechodu dvou materiálů, odstranění problémů s napojením desek různého rozměru (výrobní rozměry polystyrenových desek a desek z minerální vlny jsou různé), jednotná difuze v celé ploše apod. Izolační desky ISOVER TWINNER mají pro své fasádní systémy ETICS certifikovány přední výrobci na českém trhu, jako jsou například společnosti Baumit, Weber nebo BASF.
Doporučujeme, pokud je to možné, zateplit stěnu až do nezámrzné hloubky tj. cca 800 mm, nebo je možno podobně kvalitní detail soklu provést i s vodorovným izolačním křídlem opět cca 800 mm. Více informací naleznete v publikaci [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte. Pro zateplení soklové části je nejpoužívanějším izolantem [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte
Pokud máte další otázky, kontaktujte prosím centrum obchodní a technické podpory na bezplatné telefonní lince 800 476 837 nebo e-mailem [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte.
-
-
AutorPříspěvky