Známe výhody a nevýhody elektrických bojlerů

Obrovská rozmanitost nabízených elektrických bojlerů na našem trhu vede často k nejistotě zákazníků při výběru. Náš trh je zahlcen mnoha typy, které jsou vyráběny nejen u nás, ale i v zahraničí. Rozdílnost parametrů v sobě skrývá asi největší obtíže. Už jen samotná definice bojleru jako nádoby, která udržuje určitou zásobu teplé vody, je velmi zvláštní. Mnozí z nás totiž vyžadují malá zařízení, která nezabírají mnoho místa, ale zároveň požadují velkou zásobu teplé vody. Tato protichůdnost nás dovádí k myšlence, jaké jsou výhody a nevýhody elektrických bojlerů?

Na co myslet?

Elektrické bojlery plní funkci zásobníků teplé vody. Proto je třeba si prvně uvědomit, kolik teplé vody budeme chtít tzv. okamžitě používat? Platí nepsané pravidlo, že pro 1 osobu bychom měli počítat s potřebou 50 l horké vody. To znamená, že čtyřčlenná rodina okamžitě využije okolo 200 l ohřáté vody. Druhé důležité pravidlo je velikost koupelny. Právě tady je velký limit, protože do menších koupelen se velký bojler nemusí vejít nebo bude působit jako pěst na oko. Pokud se rozhodnete mít bojler jinde než v koupelně, pak by měl být blízko místa výdeje vody. Doporučujeme vzdálenost maximálně 4 metry z důvodu tepelných ztrát.

Nejdůležitější parametry výběru elektrického bojleru:

  • Množství potřebné teplé vody
  • Velikost koupelny
  • Vzdálenost bojleru od výdeje vody
  • Doba ohřevu vody v bojleru

Výhody bojlerů na elektřinu

Výhod elektrických bojlerů je velké množství. Pojďme se podívat na ty základní:

  • Okamžitá dostupnost teplé vody

Teplou vodu s elektrickým bojlerem dostanete ihned po otočení kohoutkem. To je skvělá věc, protože na rozdíl od průtokových ohřívačů, kterým proces chvíli trvá, si můžeme začít užívat teplé vody v několika vteřinách. 

  • Energetická nenáročnost

U této výhody je třeba být obezřetný, protože ne všechny elektrické bojlery splňují nároky na energetickou úspornost. Vždy bychom se měli zaměřit na poměr výkonu a spotřeby energie.

  • Možnost výběru
Čtěte také:  Vánoční pečení s kuchyňskými pomocníky

U elektrických bojlerů si můžete vybírat nejen z různých velikostí, ale i tvarů. Zásobníky horké vody se vyrábí ve stojatých i ležatých provedeních. Vedle toho na trhu najdeme bojlery s vysokou životností s nerezovou nádobou, které uživatele většinou i přežijí. 

  • Příznivá cena

Většina elektrických bojlerů není finančně nákladných, i když u špičkových modelů může cena růst. Vedle tohoto atributu je třeba řešit provozní náklady na ohřev vody a používání bojleru.

Nevýhody elektrických bojlerů

Mezi hlavní nevýhody elektrických bojlerů patří větší instalační rozměry a hlavně to, že při zvýšeném odběru může dojít k situaci, že veškerou teplou vodu ze zásobníku vyčerpáme a musíme čekat až se opět ohřeje. Jiné nevýhody a rizika jsou eliminována správným výběrem zařízení.

Po vyhodnocení všech výhod a nevýhod bojlerů je patrné, že se není čeho obávat a postačí rozhodnutí, že právě toto zařízení chceme do domácnosti.

Kde koupit nejvýhodněji?

Přemýšlíte nad koupí bojleru na elektřinu, kotle či vybavení koupelny? Navštivte e-shop AkoupelnyAtopeni.cz a ušetřete až 70% oproti nákupu v kamenných prodejnách.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?