Zjišťovali jsme, která témata jsou pro vás nejdůležitější

Webináře Akademie pro bytové domy jsou již několik let vyhledávaným zdrojem informací prakticky ze všech oblastí, se kterými se v SVJ nebo družstvu setkáváte. Všechny webináře je možné zhlédnout i ze záznamu, takže se k informacím můžete podle potřeby kdykoliv vrátit. Podle počtu aktuálních zhlédnutí jsme tak mohli pro vás sestavit pořadí nejsledovanějších témat webinářů 2023.

Rozúčtování tepla a teplé vody dle aktuálních změn od roku 2024

Nejsledovanějším tématem byly změny v rozúčtování tepla a teplé vody, které vyplývají z nové legislativy. Webinář se zaměřil na tři zásadní změny.

První část byla věnována povinnosti dálkových odečtů, koho se týkají a kdo je této povinnosti zproštěn. Druhá část se zaměřila za změny poměru základní a spotřební složky a na vysvětlení principu úpravy podílu základní složky odchylkou +- 10 procentních bodů. Nejvíce dotazů pak směřovalo k pasáži o nové povinnosti poskytování měsíční informovanosti o spotřebě tepla a teplé vody, konkrétně k formě poskytování informací a ceně. Ptali jste se také, zda je možné si v domě odhlasovat, že měsíční informovanost nechcete a na mnoho dalších konkrétních situací, které novou povinnost provází. Zhlédněte webinář i vy.

Jak na fotovoltaickou elektrárnu v bytovém domě

Možnost využívání FTV nejen pro společné prostory, ale i pro jednotlivé domácnosti zásadním způsobem zvýšila zájem o jejich instalaci i pro bytové domy. To se projevilo i ve sledovanosti tohoto webináře, která jej vynesla na druhé místo v našem řebříčku.

V současnosti existují dva modely – odběr vlastní elektřiny se slučováním, nebo bez slučování odběrných míst. Ve webináři byly vysvětleny výhody a nevýhody, které obě řešení přináší. Z praktického hlediska jsou nedocenitelné podrobné informace o postupu od záměru, až po připojení do energetické sítě nebo jak zásadní vliv na instalaci fotovoltaiky má samotná střecha. Zhlédněte webinář i vy.

Čtěte také:  Komentujeme: Vlastníci bytů riziko statického přetížení podceňují

Hydraulické vyvážení otopné soustavy aneb s nízkými náklady k vysokým úsporám

Třetí nejvyšší počet sledujících zaujal webinář, který si vzal za cíl pomoci snížit výdaje za vytápění díky jedinému a zcela zásadnímu kroku, který by měl být samozřejmostí pro každý dům. Jedná se o správné hydraulické vyvážení otopné soustavy, díky kterému můžete s nízkými náklady a bez stavebních zásahů ušetřit přes 20 % energie a zároveň vyřešit řadu problémů s otopnou soustavou. Co důležitého ve webináři zaznělo? Především jak poznat, že ve vašem domě není otopná soustava správně nastavena, co je potřeba pro správné hydraulické vyvážení otopné soustavy udělat, kdo vám je provede a jak vytápět s maximálními úsporami. Zhlédněte webinář i vy.

Jaké jsou další priority? Kromě úspor statutáři řeší například shromáždění a jak odhlasovat

„Témata webinářů jsme seřadili podle počtu aktuálních shlédnutí k 29.2.2024 a výsledek byl jednoznačný – největší zájem je o informace vztahující se k úsporám energií. Podle předpokladu body navíc u vás získala ta témata, která současně provází legislativní změny,“ komentuje zájem o webináře Dominika Bučková, moderátorka webinářů Akademie pro bytové domy.  

Všechny tři pomyslné stupně vítězů tak obsadily úspory tepla a elektřiny, což je v současné době jasný trend. Hned na čtvrté pozici již bylo téma z oblasti řízení a provozu bytového domu, konkrétně webinář Hlasování mimo shromáždění. „Zájem o webinář byl pochopitelný, protože stále více SVJ se potýká s nedostatečnou účastí na shromáždění a hledají další možnosti, jak právoplatné hlasování uskutečnit. V naší právní praxi se však velmi často setkáváme s chybnými postupy, na jejichž vysvětlení a ukázky správných řešení jsme se ve webináři zaměřili,“ říká právník Jan Eisenreich, vedoucí právník portálu SVJ právník, který byl hostem tohoto webináře.  Zhlédněte webinář i vy.

Poznámka redakce
Také ostatní webináře odvysílané v loňském roce přinesly řadu důležitých informací nezbytných pro řízení provozu bytového domu. Všechna témata jsou k bezplatnému zhlédnutí na youTube kanálu AkademieBD.
Cyklus webinářů Akademie pro bytové domy pokračuje i v letošním roce. Nezmeškejte žádné z důležitých informací, webináře jsou zdarma. Aktuální témata i registrace na webináře naleznete na stránkách dům plný úspor.

Napsat komentář