Zdražení energií pocítí naše peněženka hned dvakrát

Čeští spotřebitelé pocítí prudké zdražení energií hned dvakrát – nejprve to budou složenky od dodavatele energií, podruhé to budou vyšší ceny zboží i služeb. Na co se na energetickém trhu připravit?

Zátěž na vstupech je přenášena do ceny služeb a zboží

U mírnějšího nárůstu cen energií by to pravděpodobně řada podniků zvládla ustát, v tomto případě jde ale o prudký nárůst, který představuje významný zásah do nákladů. Už nyní firmy pozorují, že se jim hroutí odhadované zisky na příští rok, proto se budou snažit přenést vyšší ceny za energie na své zákazníky a odběratele. V konečném důsledku se to tedy promítne i do našich peněženek.

Ceny energií v následujícím období

Firmy v průzkumech deklarují, že náklady na energie představují zhruba pět až deset procent celkových nákladů. Pokud tedy v porovnání s loňskem cena energií vzrostla trojnásobně, je možné vypočítat, že zdražení půjde řádově do vyšších jednotek či nižších desítek procent. K tomu ještě připočtěte meziroční inflaci, která v Česku vzrostla ještě před zdražením energií – podle odhadů expertů se na konci roku může vyšplhat až na sedm procent. Pokud jde o další vývoj cen energií, zatím to lze přesně předpovědět jen stěží. Současná vyšponovaná cenová hladina je opravdu výjimečná a můžeme ji považovat za lokální extrém, nicméně u plynu také velmi záleží na postoji Ruska jako dominantního dodavatele.

Přechod od DPI stále neudělaly tisíce lidí, hrozí černý odběr i odpojení elektřiny

Většina odběratelů v rámci DPI již přešla na standardní smlouvy u nových dodavatelů. Důvodem je nejen časový půlroční limit, ale také vyšší cena, kterou za energie v rámci DPI platí. Navzdory blížícímu se půlročnímu termínu však stále tisíce odběratelů v režimu DPI zůstávají. Dodavatelské firmy se je snaží aktivně vyhledávat a informovat je o nezbytnosti přechodu, část těchto zákazníků se ale stále nedaří kontaktovat. Po uplynutí termínu hrozí, že se tito odběratelé dostanou do režimu černého odběru s finančními důsledky, dojít může i k odpojení od elektřiny nebo plynu.

Čtěte také:  Zlepšováky, kterým se při malování raději vyhněte

Zdroj: Lama Energy

Napsat komentář