Zaostřeno na doplňky: znáte zásady vzájemného kombinování?

Co by to bylo za útulný domov bez všech klíčových detailů, prostřednictvím kterých vnášíme do interiéru kus svého osobitého stylu? To není nic nového, řeknete si. Důležité však je, abychom dodržovali základní pravidla.

Inspirace je důležitá, pozor však na neosobní kopírování

Možná jste se již několikrát přistihli, jak se při návštěvě známých snažíte uložit do paměti každičký detail místnosti, kterým byste následně obohatili i svojí domácnost. Ale přestože je inspirace při zařizování interiéru důležitá, může velmi snadno přejít v neosobní kopírování cizího stylu, které ovšem nemusí ve výsledku vyhovovat konkrétním potřebám členů domácnosti. Proto se vždy snažte vycházet ze svých vlastních potřeb a zvyklostí, zaměřte se na barvy a materiály, které pozitivně ovlivňují vaší náladu, a neobklopujte se věcmi, které sice vypadají u sousedů v obýváku velice moderně, ale svým provedením vůbec neodpovídají vašemu stylu. Pak nejen že by doplněk nekorespondoval se zbytkem vaší místnosti, ale okopírovaný vzhled by vás samotné po chvíli omrzel.

Jak v interiéru kombinovat barvy?

Mnoho lidí se ve snaze zateplit svůj domov uchyluje k vymalování interiéru sytými barvami v teplých odstínech jako je hnědá nebo meruňková. Takové barevné schéma je ovšem velice těžké dále sladit s ostatními prvky v místnosti, proto je vhodnější aplikovat na stěny neutrální odstíny jako je bílá, světle šedá nebo krémová. Aby však prostor nevypadal příliš sterilně a mdle, pokuste se jej vybavit nábytkem ve výrazném odstínu či nápadném designu.

Pravidlo, které si snadno zapamatujete

Máte-li rádi pestré barvy, ale nejste si jisti, jak je v prostoru vhodně kombinovat, vsaďte na pravidlo 60-30-10. Tento procentuální poměr udává tři základní barvy, z nichž jedna je dominantní a měla by být použita na 60 % povrchů v interiéru, další na 30 % a zbylých 10 % je vyhraněno pro barevný mix. V praxi se tak číslovka 60 řadí k barvě zdí, nábytku a podlah, 30 k barvám textilních doplňků, koberců, rámečků či svítidel a 10 v sobě zahrnuje výrazný prvek, který místnosti dodá potřebnou hravost a osobitost. „Výrazný kus nábytku, který opticky rozbije tradiční uspořádání místnosti, je výborným nástrojem pro vytvoření stylového doplňku, jenž bude ozdobou celého prostoru. Toužíte-li navíc po praktickém kousku, který lze během dne aktivně využívat, vsaďte na ušák v oblíbené, výrazné barvě. Uvidíte, že se rázem stane nepřehlédnutelnou dominantou a zároveň poslouží nejedné odpolední siestě.“ radí Pavel Kružík, odborník na dřevěný nábytek.

Log in with your credentials

Forgot your details?