Zájem o pojištění domácnosti stoupá, polovina domácností je ale stále nepojištěná. Zapomínáme i na aktualizaci smlouvy

Při správně sjednaném pojištění domácnosti vám pojišťovna může zaplatit úplně nový domov. Důležitá je znalost obsahu smlouvy před podpisem, nebojte se ptát na to, čemu nerozumíte. Pojištění by mělo odpovídat skutečné hodnotě vybavení bytu nebo domu.

Typické je, že se o pojištění domácnosti zajímáme až v okamžiku kalamity

Nedávné řádění tornáda a bouřek na jižní Moravě ukázalo, jak je důležité mít pojištěný svůj domov. Lidé si proto ihned po těchto událostech začali ve velkém sjednávat pojištění majetku. „Ještě v týdnu, kdy tornádo udeřilo, si u nás sjednalo pojištění majetku přes 1 129 lidí, další týden už to bylo 1 361 sjednaných smluv, což je téměř dvojnásobek oproti týdnu před tragickými událostmi,“ vypočítala mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje. I přesto podle statistik zůstává mnoho domovů nepojištěných. Podle České asociace pojišťoven nemá pojištění polovina domácností a třetina rodinných domů.

Co je v základu pojištění domu nebo bytu?

Pokud si lidé pojistí dům nebo byt, jsou automaticky chránění proti většině přírodních nebezpečí. „Klienti mají domov pojištěný na základní nebezpeční jako je požár, výbuch, pád předmětů, vichřice, kroupy, sesuv půdy, zřícení skal a lavin, tíha sněhu či námrazy, zemětřesení, náraz vozidla a další. Součástí každého pojištění je také riziko vodovodní škody. Patří sem prasklá trubka, bojler nebo únik vody z akvária, pračky a jiných zařízení,“ vysvětluje Maťašeje. Pouze povodeň, záplavu a zatečení vody je potřeba si připojistit.

Pozor na podpojištění. Aktualizace smlouvy je nezbytná

Kromě nepojištěných domácností bývá častým problémem i podpojištění. Obecně platí, že byt máte mít pojištěný na cenu, za kterou byste si mohli pořídit podobný ve stejné kvalitě. U domu si volíte cenu, za kterou byste stejný dům mohli postavit znovu. Ideální by bylo nechat si ocenit majetek u znalce, ale pro sjednání pojištění většinou stačí zapátrat v inzerátech. Na realitních webech můžete najít podobný dům nebo byt v podobné lokalitě a od toho se odrazit.

Čtěte také:  Zbavte se otisků prstů na nábytku jednou provždy

Podpojištění je nebezpečné v tom, že za škody může pojišťovna vyplatit méně peněz. Například, pokud jste měli dům za šest milionů pojištěný jen na tři miliony, tak při škodě za sto tisíc byste od pojišťovny dostali jen padesát tisíc korun. Ceny nemovitostí a stavebních materiálů navíc stále rostou, proto je potřeba hodnotu nemovitosti ve smlouvě pravidelně aktualizovat.

Zdroj: Direct

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner