Z právní praxe: Co když SVJ nefunguje, jak má?

Statutární orgán SVJ má pro chod domu svou neměnnou a nezaměnitelnou funkci, pokud ji přestane plnit, nastanou značné problémy. Jak se zachovat, pozorujete-li, že statutární orgán společenství vlastníků nefunguje, jak má poradí Mgr. Vojtěch Opočenský, vedoucí právník portálu svjpravnik.cz.

Jak svolat shromáždění, když výbor nekoná?

Pokud statutární orgán svou funkci skutečně neplní, pravděpodobně nebudete jediní, kdo si toho všiml. V takovém případě bude účelné dát hlavy dohromady, z čehož by v poměru mělo vzejít alespoň 25 % všech hlasů nutných k podnětu ke svolání shromáždění. “Takový podnět je třeba v písemné formě doručit statutárnímu orgánu, který je povinen pak shromáždění svolat, ovšem neučiní-li tak, mohou tak členové svj, jejichž hlasy dávají v souhrnu alespoň 25 %, učinit sami,” doporučuje postup Mgr. Vojtěch Opočenský, vedoucí právník portálu svjpravnik.cz.

Právě do působnosti shromáždění společenství vlastníků spadá dle § 1208 písm. b) změna volených orgánů společenství vlastníků, kam statutární orgán spadá. De facto se dá konstatovat, že podaří-li se nespokojené čtvrtině hlasů svolat shromáždění, může být samotný krok k odvolání statutárního orgánu a zvolení jiného tím menším problémem.

Rozhodovat mohou stanovy SVJ

Dále je ale vždy třeba mít na paměti, že co neupravuje zákon, mohou upravovat stanovy a je dobré se tak s nimi důkladně seznámit před zahájením celého podniku. Právě ve stanovách se mohou schovávat překážky jako hlasovací kvora či speciální úprava volby statutárního orgánu, jejichž neznalost by mohla celou záležitost ještě více znepříjemnit.

1 komentář u „Z právní praxe: Co když SVJ nefunguje, jak má?“

  1. Dobrý den.

    V našem SVJ dojde za 3 měsíce k ukončení činnosti místopředsedy a člena SVJ. Toto bylo oznámeno za schůzi vlastníků v tomto měsíci. Dále zůstává ve výboru jen předseda. O účetnictví a věci s tím spojené se 15 let staral místopředseda. Komu předá agendu? Předseda tomu nerozumí. Nikdo jiný tomu také nerozumí a nikdo jiný nemá ani zájem vykonávat jakoukoliv funkci ve výboru. Hrozí, že SVJ přestane fungovat a nevíme jak dále postupovat. Ve stanovách SVJ k tomuto problému nemáme zakotveno žádné opatření. Pomozte prosím jak dále?
    Děkuji předem za odpověď. S pozdravem a úctou, JP.

    Odpovědět

Napsat komentář