Vytřídit knihovnu není tak obtížné, jak se může zdát

Knihovna je v našich příbytcích často pouhým artefaktem, doplňkem v obývacím pokoji, který se v průběhu času více či méně rozrůstá a nezřídka je ponechán vlastnímu osudu. Zejména ve větších knihovnách se jejich protřídění může zdát téměř jako nadlidský výkon. Není to ale až tak obtížné a pro každý typ knihovny existuje řešení.

Student

Pravděpodobně s tvorbou knihovny teprve začínáte. I když máte jednu poličku knih, neznamená to, že není třeba o ni pečovat. Pravidelný úklid prachu je naprostou nutností. Vždy jej utírejte na sucho, pokud budete opatrní, můžete použít i vysavač. A pokud jste ze školy zvyklí lepit si poznámky do skript a učebnic, z knih je po přečtení raději odstraňte – lepidlo papíru škodí. Studium přináší ještě jeden nemilý zlozvyk.

„Při příjmu knih si všímáme, že texty v učebnicích nebo odborné literatuře jsou podtrhané, s vepsanými poznámkami či zvýrazněné fixami. Nejen že takové úpravy knize nesvědčí, ale snižují také její hodnotu,“ komentuje Nicole Strungová, marketingová specialistka knižního secondhandu Knihobot. Právě odborné knihy patří podle ní k dobře prodejným, protože nevychází ve velkém nákladu a často je mají v hledáčku jiní studující. Pro ty jsou ale většinou zásahy předchozích majitelů spíše na škodu.

Singles

Žijete sami? Neexistuje žádná výmluva, proč nemáte čas na úklid knihovny. Nacházíte se v životní fázi, kdy vám do toho, co máte v knihovně, nemluví partner ani štěbetající děti. Takže vezměte prachovku, vysavač, vytřete police – a než regály dokonale uschnou, vyndané knihy roztřiďte na tři hromádky. Knihy, které chcete mít v knihovně, baví vás a rádi si je přečtete znovu dejte na první hromádku, pak dejte stranou ty, které se chystáte přečíst letos, a nakonec vytvořte třetí, kde budou všechny nevhodné dárky, letní čtení a zapomenuté učebnice, jež pošlete dál. Čím častěji budete úklid provádět, tím kratší dobu vám zabere. S klesajícím objemem knihovny a vašimi přibývajícími zkušenostmi klesne i náročnost celé akce. Zprvu vám možná zabere hodinu času, později už to bude otázka půlhodinky.

Pár

Třídění v páru je složitější. Především, tvoříte-li si knihovnu společně. V zásadě máte dvě možnosti. První – do úklidu se pusťte sami. Začněte „svými“ policemi. Opět všechny knihy vyndejte, na sucho je zbavte prachu, police vytřete a knihy si rozdělte na hromádky – ty, které si ponecháte, a které už vás nebaví a pošlete je dál. A protože knihovna je přeci jen do jisté míry společnou záležitostí, vytipujte ještě pět nepotřebných knih partnerovi či partnerce. Ten ať poté udělá to samé, uklidí svou část a dá tipy na knihy na vyřazení vám. U kterých titulů nastane knižní bingo, ty pošlete dál.

Čtěte také:  K letní atmosféře interiéru využijte i barvy

Vaší výhodou je soutěživost a možnost výzev. Při úklidu se můžete vsadit, komu se podaří vytřídit více knih. Jeden druhého můžete úklidem motivovat.

Pro nesoutěživé typy je tu pak druhá varianta – večerní rande u knihovny. Sedněte si večer ke knihovně, otevřete si víno a pusťte se do třídění knih společně. Můžete zavzpomínat, k jaké příležitosti jste si danou knihu pořídili, se kterou jste strávili jakou dovolenou a rozloučit se s těmi, které už ve vaší knihovně nepotřebujete. Společným setkáním si utužíte nejen vztah mezi sebou, ale i se svou knihovnou.

Rodina s dětmi

Ve vašem případě navrhujeme úklid rozložit do dvou fází. V první se pusťte do úklidu sami. V klidu si projděte své knihy a stranou si dejte ty, které chcete přečíst. Najít si čas na čtení je obtížné, ale když budete mít knihy na konkrétním místě a na očích, půjde to lépe. Při úklidu nezapomeňte knihy přerovnat tak, aby vaše tituly byly na horních policích a knížky dětí naopak v těch spodních. Tím, že budou mít děti ke svým knihám snadný přístup, vezmou je častěji do ruky. Knihy, na které jejich ruce musí ještě vyrůst, dejte mimo jejich dosah. Zároveň vytipujte knihy napříč členy domácnosti, které už ve vaší knihovně být nemusí nebo se do ní nevejdou.

V druhé fázi přizvěte k úklidu zbytek rodiny a připravte se na kompromisy. Bez nich to nepůjde. Společně si sedněte nad výběrem knih a diskutujte, které knihy si ponecháte a které ne. Jako rodiče jděte příkladem. Když děti uvidí, že i vy dokážete dát knihy stranou, pochopí, že je běžné dát pryč věci, které nepoužívám. V závislosti na jejich věku jim vysvětlete, jak knihy do knihovny ukládat a že rozhodně nepatří do bedny s ostatními hračkami. Motivací pro úklid může být i výdělek za knihy. Pokud dítě touží po nové knize, jako podmínku stanovte, že nejprve společně jinou prodáte. A protože děti rostou jako z vody a co chvíli se mění nejen jejich zájmy, ale i schopnost vnímání a čtení, sedejte k úklidu nejlépe každý půlrok.

Senioři

Pravděpodobně máte knihovnu, která pamatuje celý váš život. Ke každé knize vás pojí vzpomínka a možná jste v pokušení knihy odkázat svým dětem nebo vnoučatům. Prodejci knih takový tah spíš nedoporučují. Právě takové dědictví končí často v krabicích a rodina je prodá za zlomek ceny.

Čtěte také:  Jaká rizika plynou při pronájmu bytu z trvalého pobytu nájemce?

„Než aby knihy čekaly na vaše vnoučata, pošlete je dál. Získají čtenáře ihned. Navíc si prodejem vyděláte a můžete získat peníze na další novinky,“ radí Nicole Strungová z Knihobotu a dodává „Za metr knih u nás můžete získat i čtyři tisíce korun a pokud se vám podařilo sesbírat série nebo řady, je možné je u nás prodat jako celek – knihy pak mají větší hodnotu.“

Při úklidu dejte pozor na výšky a pokud máte knihovnu po strop, nebojte si říct o pomoc. Knihy vytřiďte tak, aby žádná nebyla mimo knihovnu a žádná nemusela ležet v krabicích, v lepším případě na zemi, v horším na půdě. Při úklidu také zkontrolujte, zda se na knihách nezačíná objevovat plíseň v podobě nahnědlých flíčků. V takovém případě knihy separujte od těch, které jsou v pořádku, a zkuste zlepšit jejich podmínky – zkontrolujte přístup vzduchu, teplotu a vlhkost v bytě. Ta by neměla přesáhnout 60 %.

Knihy, které už nechcete, pak můžete nabídnout antikvariátům, donést do knihobudek, pro ty v dobrém stavu si ale rádi zdarma přijedou až k vám domů kurýři z knižního secondhandu Knihobot.

Tipy na úklid knih:

  • Chcete minimalizovat úklid prachu? Pořiďte si knihovnu se sklem.
  • Mastné fleky odstraníte z knihy pomocí savého papíru a žehličky.
  • Roztržené knihy nelepte izolepou! Lepidlo je agresivní, jeho složení nestabilní a knížky ničí. Na pomoc si vezměte profesionální knihovnické pásky, které mají neutrální pH, jsou odolné proti stárnutí a žloutnutí a jejich papírové varianty neobsahují kyselé a dřevité látky, takže knihy nepoškodí. S většími opravami se nebojte zajít ke knihvazači. 
  • Zkontrolujte, zda knihovna není vystavena slunci a knihy neblednou.
  • Dbejte na nosnost polic – obvykle bývá 10 kg. Při úklidu se nebojte knihy zvážit.

Víte, co je knihobot?

Knihobot.cz je největší český knižní secondhand. Kombinuje moderní technologie se zodpovědným přístupem ke knihám z druhé ruky. Jeho hlavní misí je změnit fungování knižního trhu a naučit Čechy vracet knihy zpět do oběhu. Funguje po celé České republice a na Slovensku – knihy dokáže vyzvednout na jakékoliv adrese a stejně tak je kamkoli zaslat. Tituly prodává na bázi komisního prodeje a díky dlouhodobé práci s daty může zajistit tu nejlepší prodejní cenu i rychlost prodeje. www.knihobot.cz

Napsat komentář