Vyrobte si stylový nábytek z palet a beden

Originální a mimořádný nábytek je ten, který si člověk vyrobí sám. Také k němu máme docela jiný vztah. Vlastní výroba je také výrazný trend, který se v interiéru rozhodně neztratí a ostudu vám určitě neudělá.

Základem je vhodný materiál

Základními stavebními prvky jsou palety na výrobu nábytku. Vhodné jsou zejména nepoužité nábytkové palety s rozměry europalet 80 x 120 cm, váhou 23 kg a s hoblovaným povrchem. Mezi ceněné vlastnosti patří dlouhá životnost, lehká údržba, odolnost materiálu a tvarová stálost. Dobré uplatnění najdou také nepoužité bedýnky na ovoce, které jsou z neošetřeného, neopracovaného smrkového nebo olšového dřeva. Vybírat můžete ze tří velikostí – velká bedna 30 x 39 x 60 cm, středně velká bedna 28 x 33 x 44 cm a malá bedna 21 x 23 x 34 cm.

Mezi další využitelné materiály patří hranoly, prkna, ocelové trubky, spojovací nebo úhlové prvky. K výrobě lze použít také různé krytky, patky nebo kolečka s brzdou.

„Využijete palety a bedny, které lze navzájem snadno spojit, takže si šikovný kutil zvládne vyrobit nábytek přesně podle svých představ,“ vysvětluje Richard Klička, odborník z oddělení staveb a materiály v projektových marketech Hornbach. „Je tak snadné vyrobit designové komody a úložné regály, praktický televizní stolek nebo psací stůl. Mezi náročnější, ale o to povedenější kusy, patří například postel s nebesy nebo pohovka z palet. Nábytek se také hodí na zahradu jako třeba venkovní posezení.“

Dotvořte nábytek podle stylu

Všechny dřevěné materiály je možné lakovat různými barvami do požadovaného odstínu. Pro bílý vzhled nebo vytvoření patiny zvolte izolační základ, kterým se zabrání prokreslování látek obsažených ve dřevě a také vzniku nahnědlých, nehezkých skvrn. Následně dřevo natřete křídovou barvou, po zaschnutí nátěr ještě jednou zopakujte.

Pokud chcete mít nábytek barevný, je jako podklad ideální základová barva v bílém odstínu a následně naneste dvě vrstvy PU laku. Na závěr povrch ošetřete uzavíracím nátěrem bezbarvým lakem pro zabránění poškození a poškrábání. Pokud vyrábíte nábytek do dětského pokoje, použijte laky vhodné pro dětské hračky, ty jsou označeny znázorněným logem.

Čtěte také:  Pečící trouba, mikrovlnka, nebo parní trouba – kdo nám doma prokáže nejlepší služby?

Zahradní pohovka vás překvapí i svým pohodlím

Základ pro zahradní pohovku tvoří broušená nábytková paleta, hranoly a dřevěné desky. „Na sedací díl je použita paleta, jako boční opěradla se použijí dvě menší dřevěné desky a nohy pohovky jsou z hranolů. Celou konstrukci zespodu a zezadu stabilizují dřevěná prkna. Jednotlivé části se k sobě šroubují.

Na pohovku si pořiďte kvalitní polstrování pro paletové sezení, které se prodává v kombinaci sedáku a zádové opěrky. Anebo si ušijte vlastní povlaky z voděodolné polyesterové textilie, která se vyplní drceným molitanem.

Odkládací stolek nabídne i úložný prostor navíc

Stabilní, robustní a vždy v originální formě – takový může být odkládací stolek s úložným prostorem. Pomůže s uschováním věcí a přišroubovaná kolečka usnadní manipulaci stolku. O rozměrech a barvě rozhodujete sami.

Dvě dřevěné bedny přišroubujte k sobě spodní stranou, vznikne vám tak dostatečná odkládací plocha a pod ní úložný prostor. Stolek můžete postavit na nohy nebo kolečka.

/Foto: Buildify/

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?