Vyřešte nedostatek místa jednou provždy! Stačí dodržovat pár základních rad

Řada lidí prošla v životě etapou bydlení v malé garsonce. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, bydlení v malém bytě s sebou nese řadu výhod. Při úklidu se tolik nezapotíte a ušetříte náklady na energie a nájem. Vše máte navíc na dosah ruky.

Malé byty ale přináší i celou řadu nedostatků. Rozmisťování nábytku vyžaduje velkou dávku kreativity a zejména při dlouhodobém užívání se nakupí celá řada věcí a velmi rychle se dostanete do bodu, kdy je nebudete mít kam dávat. Při troše snahy ale z malé garsonky vyždímáte maximum užitného prostoru. Stačí, když se budete řídit následujícími radami.

Uvažujte minimalisticky

Minimalistický životní styl má jediné pravidlo – méně zbytečností, dostatek nezbytností. Zbavte se nepotřebného vybavení a zbytečných lapačů prachu. Kromě toho, že si ušetříte čas při uklízení, vytvoříte i velké množství místa na poličkách a ve skříních.

Mnoho lidí si myslí, že malý byt vyžaduje malý nábytek, ale opak je pravdou. Velká pohovka vytvoří dominantu ve vašem obýváku a navíc ušetříte prostor, který byste jinak potřebovali pro křesla a taburety. Pro případné návštěvy mějte po ruce skládací židle, které uskladníte ve sklepě nebo v šatně.

S vybavením buďte opatrní

Jak jsme psali výše, zbavte svůj byt veškerého nepotřebného vybavení. Nezapomínejte na to, že řadu věcí nemusíte mít přímo doma. Existují například půjčovny nářadí, které vám za pár korun půjčí stroje pro drobné domácí opravy. Půjčovna nářadí vám poradí také s tím, jaké stroje potřebujete. Vrtačky a brusky po dokončení práce jednoduše vrátíte a nezaberou vám místo ve sklepě.

Pro vybavení v koupelně a kuchyni využijte organizéry a pořadače. V koupelně využijte textilní vaky, do kterých naskládáte hygienické potřeby. Mnoho uživatelů si oblíbilo i drátěné programy, které taktéž šetří spoustu prostoru.

Čtěte také:  ​Čtyři trendy v zařízení interiérů pro jaro 2018. Vyberte si!

Světlo dělá divy

Dostatek světla váš byt sice nenafoukne, ale zvětší ho opticky. Při malování stěn a pořizování nábytku využívejte co nejvíce světlých odstínů. Bílá barva a pastelové tóny dobře odrážejí světlo a prosvětlí váš byt. Zároveň to ale s kombinacemi nepřežeňte. Řiďte se tím, že méně je více. Příliš mnoho barev prostor rozbije.

Dobře osvětlený prostor sobí větším dojmem. Myslete na to i při plánování večerního osvětlení. Jakýkoliv stín váš prostor zmenší. To pocítíte zejména v zimních měsících, kdy se brzy stmívá a denního světla si příliš neužijete.

Bydlení v malých garsonkách představuje pro mnohé noční můru. Při dobrém rozvržení nábytku a dodržení základních pravidel ale vytvoříte i z malé garsonky obyvatelný byt s dostatkem volného prostoru.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner