Letošní rok se blíží ke svému závěru, proto vás možná překvapí, že i nyní lze jednoduše modernizovat jednu za základních věcí každého domu či bytu – vytápění, přesněji řečeno radiátory. S profesionální firmou a vybavením to lze stihnout i během několika hodin. Navíc je můžete financovat stavebkem a již tuto zimu tak ušetřit příjemnou sumu za energie.
Efektivita radiátorů klesá
Věděli jste, že efektivita teplovodních radiátorů postupně klesá? Zanáší je totiž usazeniny, které omezují jejich výkon. Přitom mnoho z nás má doma desítky let stará žebrová otopná tělesa vyrobená z litiny. Nejenže již příliš mnohdy netopí a nejsou pěkná, ale i jejich běžné čištění je ve srovnání s moderními deskovými radiátory mnohem náročnější.
Ušetřit můžete i čtvrtinu nákladů
Díky výměně vysloužilých otopných těles lze ušetřit i více než čtvrtinu ročních nákladů za vytápění. „Peníze, které máte na stavebku, lze využít prostřednictvím úvěru na účely související s bydlením již během trvání šestileté smlouvy. Díky tomu můžete realizovat stavební úpravy bez zbytečného čekání,“ připomíná Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. Se stavebkem lze přitom financovat nejen výměnu radiátorů, ale například i výstavbu krbových či kachlových kamen, které mohou být výhodnějším řešením třeba oproti elektrickým přímotopům.
V současnosti běžnější deskové radiátory mají v porovnání se žebrovými variantami hned několik předností. Rychleji se zahřívají a zároveň v případě vypnutí rychleji chladnou, což přispívá k tepelné pohodě. Vedle ohřevu vzduchu také vydávají mnohem více sálavého tepla. To působí přímo a jeho pohodu známe třeba z krbových kamen.
Proč ne teď?
Pro mnohé je to možná překvapení, ale právě nyní může být vhodný čas na výměnu radiátorů. Existují totiž vhodné modely, které lze napojit na původní rozvody, aniž byste museli provádět náročné stavební práce. Taková výměna zabere profesionální firmě méně než den, takže ji lze zvládnout i v chladném počasí a bez zbytečných obtěžujících stavebních úprav.
Oproti minulosti nabízí současný trh nepřeberné množství provedení i barev topných těles. Ty se proto mohou stát stylovým doplňkem vašeho interiéru, který se tak posune na novou úroveň. Díky výměně starých radiátorů nejenže ušetříte za energie a zvýšíte efektivitu svého vytápění, ale také snížíte ekologickou stopu svého bydlení.

To je pěknej blábol,kdo si vymyslel, že se radiátory zanáší v uzavřeném okruhu vody a že litinové radiátory jsou špatné, navíc ještě údajně horší než předražené plecháče doma asi topí ohništěm v obýváku, příšerný moudro!!!
Máme vlastní kotelnu s uzavřeným okruhem. Měl byste vidět po nějaké době filtr, který firma vyměňuje. Kde se asi to svinstvo bere? Co se týče litinových radiátorů – nejsou horší, jen mají delší “náběh” (než se ohřejou), ale také delší “doběh”. Máme v bytě dvouplotnové nové plecháče a nemůžeme si je vynachválit, jen je třeba údržba, chytají dost prachu a to snižuje účinnost. Doplníte-li si je elektronickými regulačními hlavicemi, nemusíte se po naprogramování doslova o nic starat – investice minimální.
Článek psal někdo kdo o topenařině nic neví.Jedná se o uzavřený okruh nebo tzv. samotížku???Dnes se používá jen uzavřený okruh a při naplnění vodou je vhodné přidat trochu sody ke změkčení otopné vody.
Souhlasím s tím, litinové radiátory vydrží několik generací plechových radiátorů a mají svoji akumulaci, takže teplo vyzařují delší dobu …. no coment.
Jasně v topné sezoně je logická výměna radiátoru…. Nezatopíme, vypustíme topný okruh, odmontujeme radiátory, samozřejmě si trochu naprasíme kalem z radiátoru, protože litiňák není žádné pírko, namontujeme nové, napustíme a musíme odvzdušnit. Fajn prácička na advent…. kdo tohle píše? Pat nebo Mat?
Vypustit okruh musí jen ta “firma”, která neumí tzv. “zamrazit” trubku před radiátorem… Při výměně radiátorů jsem nechal dát před radiátor uzavírací ventily (malé), takže v případě poruchy či z jiného důvodu stačí otočit kličkou.
takze vymenite vsechny radiatory bez vypousteni vody tim ze uzavrete privody do radiatoru ? probudte se a naplacejte nesmysly a co ta voda radiatoru takto vam zustane v systemu jen to co je v trubkach takze minimum a vodu z kazdeho radiatoru vypustite do lavoru
Paní Eglová, svým článkem uvádíte lidi v omyl a dodnes montuji samotížné topení s litinovými radiátory, litinové radiátory vyzařují sálavé teplo až na vzdálenost 3 metrů a mají neskutečnou tepelnou pohodu, po zatopení cca po 30 minutách jsou schopny topit i u samotížného systému bez čerpadla, tudíž při nižší pokojové teplotě je pocitově z důvodu sálámí radiátoru příjemné teplo, po hodije je už krásné teplo v celém domku, topení se nikdy nezanese je to uzavřený systém, výměnou litinových radiátorů pouze peníze proděláte za montážní firmu a za nekvalitní materiál. Já topím kotlem na tuhá paliva a tepelným čerpadlem systém je samotížný s litinovými radiátory, pouze při topení tepelným čerpadlem je v chodu oběhové čerpadlo. Jsem profesionál a proto mi vadí co jste napsala za nesmysl.