Jak dlouho by dnes průměrný Pražan vydělával na koupi bytu? Nemáme se čím chlubit

Dostupnost bydlení v našem hlavním městě je ve srovnání s okolními evropskými metropolemi suverénně nejhorší. Na průměrný 70metrový byt musí obyvatel Prahy vydělávat 14,1 roku, což je o více než tři roky déle než v sousedním Mnichově a o více než pět let více než ve Vídni.

Praha zaostává

Jaká je hlavní příčina špatné dostupnosti bydlení v Praze? Jednoznačně zoufale nízký počet povolených bytů. Metropole s lepší dostupností bydlení povolují rezidenční projekty mnohem rychleji a hlavně ve větší míře než v Praze. „Při pohledu na počty povolených bytů v Praze a na srovnání s okolními metropolemi je zřejmé, že Praha velmi zaostává. Na tisíc obyvatel se v našem hlavním městě vloni povolilo jen 3,2 bytů. Například ve Vídni to bylo 7,9, v Mnichově 8,5 a ve Varšavě dokonce 14 bytů na tisíc obyvatel. A není to tím, že by nebylo kde brát. V Praze je podle našich nejnovějších dat v přípravě téměř 109 tisíc bytů v 735 projektech,“ řekl Dušan Kunovský ze společnosti Central Group.

Zdroj: Central Group na základě údajů o cenách a mzdách v jednotlivých městech
Zdroj: Central Group na základě údajů statistických úřadů
Zdroj: Central Group na základě údajů o cenách a mzdách v jednotlivých městech

Za mírným zlepšením dostupnosti jsou vyšší příjmy

Zatímco ještě před šesti měsíci bylo potřeba na průměrný pražský byt 14,6 ročních platů, aktuálně potřebuje Pražan na pořízení nového bydlení v Praze 14,1. Mírné zlepšení je dáno zejména rychlým růstem mezd. Ty se během šesti měsíců zvedly o 6,5 procenta, zatímco nemovitosti přidaly jen 2,9 procenta. Na byt o velikosti 70 m2 je však stále potřeba přes 14 ročních hrubých mezd, což je suverénně nejvíce z okolních metropolí. Průměrná hrubá měsíční mzda v Praze je 45.246 korun a cena průměrného nového pražského bytu více než 7,6 milionu korun.

Čtěte také:  Je nejvyšší čas. Provedeme vás natíráním radiátoru krok za krokem
Zdroj: Central Group dle údajů o průměrné mzdě a cenách bytů v Praze (Central Group, Trigema, Skanska reality)

Log in with your credentials

Forgot your details?