Vybíráte tepelné čerpadlo? Napoví vám návštěva referenčního projektu

Hledáte pro vaši nemovitost to nejlepší tepelné čerpadlo? Podle lidí, kteří už mají tento proces za sebou, se vyplatí požádat vytipovaného prodejce o reference. Pokud se některý referenční projekt nachází v blízkosti vašeho bydliště, neváhejte a navštivte ho!

Majitelé tepelných čerpadel obvykle rádi předávají své zkušenosti. Ptejte se, zda:

  • výkon tepelného čerpadla odpovídá údajům z letáků prodejce,
  • byla v pohodě instalace tepelného čerpadla, a kdo ji prováděl,
  • je majitel spokojený s vyřizováním případných reklamací,
  • nejsou žádné problémy s realizací servisních prohlídek,
  • tepelné čerpadlo neruší hlučností obyvatele domu ani sousedy.

Záruky nejlépe dodržují přímí výrobci tepelných čerpadel

V praxi se ukazuje, že na pouhé prodejce tepelných čerpadel nebývá spolehnutí, že uvedené záruky daleko lépe dodržují přímí výrobci těchto zařízení. Uvažte, že tepelné čerpadlo si pořizujete na desítky let, a prodejci častěji než výrobci mění předmět svého podnikání. Mnohdy s ním i najednou zcela skončí, což je v případě poruchy čerpadla velmi nemilá situace. Stalo se třeba, že nejmenovaná firma z Chomutova, která přislíbila na svá tepelná čerpadla záruku 20 let, byla po dvou letech nezvěstná a uživatelé museli uhradit nákladný servis konkurenčním firmám.

Problémem může být i nedostatečný sortiment čerpadel. Zpozorněte, má-li prodejce v nabídce jen levná tepelná čerpadla s jednoduchou instalací (například vzduch/vzduch a vzduch/voda). Solidní dodavatel nabízí svým potenciálním zákazníkům i náročnější řešení v podobě jednotek voda/voda nebo země/voda, k nimž náleží zemní kolektory. Vždy si ověřte, jak dlouho dodavatel působí na trhu a kolik tepelných čerpadel již prodal.

Pátrejte také po Evropské značce kvality Q

Dalším pomocníkem při výběru tepelného čerpadla je Evropská značka kvality Q. Zaručí vám, že parametry, jimiž se honosí příslušné čerpadlo, odpovídají realitě. V tuzemsku tepelná čerpadla takto prověřuje brněnský Strojírenský zkušební ústav. Evropská značka kvality Q bdí i nad tím, zda dodavatel poskytuje svým čerpadlům dostatečnou technickou podporu, zda má pro všechny odběratele dostupný servis i náhradní díly nejméně na 10 let a zda reaguje do 24 hodin.

Čtěte také:  Kaskádová kotelna

Podle přísných evropských norem se zkoumají i další důležité vlastnosti tepelného čerpadla – stanovená úroveň akustického hluku, dosažení minimálních hodnot efektivnosti COP, SCOP a podobně. Lepší srovnání jednotlivých modelů přitom poskytuje ukazatel SCOP, který bere v úvahu sezónní vlivy. Čím je vyšší, tím méně čerpadlo spotřebuje elektřiny. Nemá-li vámi vytipované tepelné čerpadlo značku kvality Q u nás ani v jiném evropském státu, měli byste ho určitě nechat posoudit znalcem.

Zájem veřejnosti o tepelná čerpadla každoročně vzrůstá. To na druhé straně zvyšuje i aktivity nečestných prodejců. Nenechte se napálit a vsaďte hned na začátku na výrobce tepelných čerpadel s letitými zkušenostmi, který vám ochotně předloží své referenční projekty.

Zdroj obrázku: Dima Sidelnikov / Shutterstock.com

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?