Venkovní stínění v bytě dává smysl

Venkovní stínění získává na popularitě, u novostaveb je téměř samozřejmostí alespoň příprava na samotnou montáž. Cena venkovních žaluzií ale není zanedbatelná a mnoho lidí může odradit, především pak majitele nebo nájemníky bytů, kteří do nich nechtějí investovat velké částky. Venkovní stínění v bytě i přes vyšší pořizovací cenu dává smysl, zjistěte proč.

Venkovní stínění zvýší tepelný komfort

Hlavním důvodem k pořízení venkovních žaluzií nebo rolet je snížení teploty především v letních měsících, kdy teploty stoupají přes 30 °C a byty se v odpoledních hodinách mění ve výheň. Pokud nemáte stínění nebo klimatizaci, teplotu snížíte až velkým větráním ve večerních hodinách, kdy zase hrozí, že vám do místnosti bez okenních sítí nalétají komáři a drobný hmyz.

Další výhody venkovního stínění jsou například:

  • zajištění soukromí,
  • částečná zvuková izolace
  • nebo zastínění ve dne, když potřebujete dospávat noční směnu nebo uspat dítě.

V moderních bytových domech je minimálně příprava na venkovní stínění běžnou praxí. V projektech s ním počítají samotní architekti a budoucí majitelé mají na výběr, jestli přípravy využijí. Někdy je stínění již součástí bytu, v takovém případě se majitelé starají jen o údržbu.

Venkovní stínění je účinnější, vnitřní zase levnější

O investici do venkovního stínění rozhoduje také fakt, jestli je byt vlastní nebo pronajatý. V nájemních bytech ve Švýcarsku majitelé s venkovním stíněním běžně počítají, volí ale variantu ovládání na kliku, která je vyjde značně levněji než stínění s elektrickým pohonem.

V nájemních bytech v Česku narazíte spíše na vnitřní stínění v podobě vnitřních žaluzií nebo plisé rolet. Jsou levnější, poskytnou soukromí a odcloní ostré venkovní světlo, byt ale neochladí.

Nejlepší a zároveň nejdražší variantou je kombinace stínění a klimatizace. V bytech se s ní ale moc často nesetkáte, chladicí jednotka klimatizace zabírá hodně prostoru a nejčastěji se umisťuje na střechu nebo na fasádu. Tady ale často narazíte na problém s SVJ, které neschvaluje výraznou změnu na fasádě nebo jakékoliv zásahy do budovy.

Čtěte také:  Co jsou starožitnosti a kde je koupit za výhodnou cenu?

Bez klimatizace vám byt ochladí venkovní stínění. Zamezí totiž přehřívání skla oken a tím dokáže snížit teplotu v interiéru. Například venkovní žaluzie při zataženém stavu sníží teplotu až o 10 °C a to je rozdíl, který už poznáte.

Nezapomeňte na SVJ

Instalace držáků a vodicích lišt venkovního stínění zasahuje do fasády, a proto budete potřebovat souhlas majitele bytu nebo společenství vlastníků jednotek. Pokud má váš dům zateplení a fasádu nově, instalace stínění vám nemusí projít, protože zásahem do zateplení by dům přišel o záruku.

Některá SVJ také kladou důraz na celkový vzhled domu, který by žaluzie nebo rolety změnily. Většinou ale není problém se domluvit. Můžete také zkusit navrhnout hromadnou instalaci stínění, která zajistí jednotnost vzhledu a možná dosáhnete i na množstevní slevu.

Zdroj: neva.eu

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner