Vánoční kaktus nekvete a opadávají poupata. Jak jej správně pěstovat?

Denně obcházíte váš vánoční kaktus a když to už vypadá nadějně, objeví se místo příslibu květů jen další list? Ještě větší zklamání vás čeká, když vám u vánočního kaktusu opadávají poupata.

Na květy se můžete těšit po celou zimu

Správně pěstovaný vánoční kaktus (latinským názvem Schlumbergera, někdy též Zygocactus nebo Epiphyllum) vykvétá v době okolo Vánoc – kvete obvykle od prosince do konce února. Aby vánoční kaktus skutečně dostál svému jménu, měla by rostlina nasazovat první poupata zhruba v polovině listopadu.

Proč vánoční kaktus nekvete?

Alfou a omegou vánočního kaktusu obaleného květy je správná teplota. Na ni ale musíme pamatovat už od léta. Vánočnímu kaktusu prospěje letnění na světlém místě bez přímého slunce. Podmínky tak částečně připomínají jeho domovinu – tropické pralesy Jižní Ameriky, kde žije ve stínu mohutných rostlin. Pro tuto oblast je typická poměrně krátká doba osvitu, proto se vánoční kaktus řadí mezi takzvané krátkodenní rostliny. Ty potřebují k životu dobu osvitu menší než dvanáct hodin a probouzejí se ke květu až v druhé polovině roku, kdy se dny začínají krátit. Středoevropský pokles teploty v průběhu podzimu a zkracování dne je pro vánoční kaktus jasným signálem, že se blíží doba květu.

Jakmile klesnou noční teploty pod 10°C, přeneste vánoční kaktus do interiéru a najděte mu světlé umístění s teplotou 12 – 15°C. Pozor na běžné interiérové teploty – pokud neumožníme vánočnímu kaktusu toto chladnější přípravné období, květů se nedočkáme.

Proč u vánočního kaktusu opadávají poupata?

Tento problém bude trápit zejména ty z nás, kdo jsme si právě v předvánoční době koupili už kvetoucí rostlinu. Důvodem, proč opadávají poupata, bude především několikanásobná změna teplot a prostředí, které rostliny při cestě do prodejny provázely. Se ztrátou některých poupat se budete muset smířit. Na kvetoucí vánoční kaktus ale nemusíte rezignovat. Prodávané rostliny jsou i dostatečně prohnojeny hnojivy s vyšším podílem fosforu a draslíku, podporujících kvetení, takže pokud vánočnímu kaktusu u vás doma nabídnete dobré podmínky, určitě se brzy dočkáte násady dalších poupat.

Čtěte také:  Třídit odpad mohou jen zdravé domácnosti. Co s použitou rouškou?

Poměrně rozšířeným tvrzením je, že s rostlinami s poupaty se nemá hýbat, aby poupata neopadala. K tomu může dojít především v případě, kdy rostlinu přemístíme z chladnějšího do výrazně teplejšího prostředí, Zachováváme-li stejné podmínky, není problém s kvetoucím vánočním kaktusem hýbat, otáčet, přemístit.

Jak o vánoční kaktus pečovat?

Zejména v době, kdy vánoční kaktus nasazuje na poupata a kvete, je velmi důležitá správná zálivka. Jak už ze jména vyplývá, patří vánoční kaktus mezi kaktusy. To znamená, že bychom měli zalévat spíše střídmě. Zejména při nízkých teplotách se přílišná zálivka stává důvodem, proč rostliny uhynou.

Pozor ale právě na období násady poupat, kdy je velmi důležitá pravidelnost zálivky. Na přeschnutí vánoční kaktus opět reaguje opadáváním poupat. Pomoci může občasné jemné rosení.

Důležité je také správné umístění. Prospívat bude nejlépe v polostínu. ideální je parapet okna na sever, na ostatních světových stranách raději volíme umístění s dostatkem světla, ale mimo dosah přímých slunečních paprsků.

Doplňovat potřebné živiny pro bohatou násadu a výdrž květů můžeme některým z hnojiv na podporu květů.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?