V SVJ Amforová dnes za teplo platí výrazně méně. Co udělali?

Podobných bytových domů bychom našli jen v Praze stovky. Problém, na který hledají řešení, je výrazný nárůst nákladů na vytápění a ohřev vody. Stejně tak to bylo i na pražském sídlišti v domě SVJ Amforová 1900-1906. Jako cestu k úsporám za energie zvolili vlastní zdroj vytápění, který později doplnili o tepelná čerpadla a fotovoltaiku. Co vše bylo nutné zařídit, jak to vše probíhalo a udělali by dnes něco jinak? O rozhovor jsme požádali Václava Svobodu, předsedu SVJ Amforová 1900-1906.

Proč jste se rozhodli pro vlastní zdroj tepla?

Důvodem byly rostoucí náklady na vytápění, proto jsme začali hledat možnosti, jak ušetřit. Původní centrální dodavatel tepla nejevil zájem o hledání nějakých ekonomicky výhodnějších řešení, ani nemodernizoval starou technologii výměníkové stanice. Navíc byla část našeho objektu napojena na výměníkovou stanici ve vedlejším domě, který také budoval vlastní zdroj. V neposlední řadě jsme měli také zájem využít obnovitelné zdroje, a pokud bychom zůstávali u toho centrálního, jejich využití by nebylo technicky možné.

Čeho jste se zpočátku nejvíce obávali? A naplnily se obavy?

Říkali nám, že postavit si vlastní zdroj není možné. Jak vidíte, je to možné a doporučoval bych to každému.

Samozřejmě to chtělo trochu trpělivosti, vlastní zdroj vyžaduje stavební povolení a původní dodavatel tepla se odpojení bránil, ale nakonec se vše podařilo, Chce to jen mít vedle sebe silného a zkušeného partnera.

Dnes vidíme jako velkou výhodu, že poté, co jsme získali vlastní zdroj tepla, záleželo jen na našem rozhodnutí, zda systém vytápění doplníme o tepelné čerpadlo a fotovoltaiku. Pochopitelně po schválení příslušných institucí.

Je náročné starat se o vlastní zdroj? Ve vašem případě o kombinaci plynové kotelny a tepelných čerpadel s fotovoltaikou?

Není, protože se o vše stará společnost PROSUN. Pro nás se vlastně nic nezměnilo, nepřibyly žádné starosti. Jen platíme méně a současně máme pocit, že významnou část tepla vyrábíme ekologicky a šetrně k přírodě, což se u původního zdroje rozhodně říci nedalo.

Čtěte také:  Další bariéry pro fotovoltaiku na bytových domech padají

Jak velká je reálná úspora, dokážete to porovnat?

Úspora tepelné energie se pohybuje kolem 30 % oproti původnímu zdroji. Co je ale skutečně vidět, je rapidní snížení spotřeby plynu při ohřevu teplé vody, a to díky tepelným čerpadlům a fotovoltaice. V roce 2022 jsme v létě na ohřev TV spálili cca 100 m3 zemního plynu denně, v následujícím roce 2023 už to byla přibližně jen čtvrtina. Úsporu zajištují právě tepelná čerpadla, která jsou napájena elektřinou z naší vlastní fotovoltaiky na střeše.

Přemýšleli jste, že byste tepelná čerpadla instalovali i na vytápění?

Aktuálně ne, protože vytápět náš dům tepelnými čerpadly nedává příliš ekonomický smysl. Vytápění zajišťuje výhradně plynová kotelna. Stačí se podívat na cenu zemního plynu a elektřiny – elektřina je více než 3x dražší. Jiná situace je samozřejmě v létě, kdy tepelná čerpadla ohřívají teplou vodu a využívají právě elektřinu z fotovoltaiky.

Redakce doporučuje
Pojďte se s námi do domu SVJ Amforová podívat. V našem videu jej projdeme doslova od sklepa až po střechu. Podívejte se, jaké technologie dnes dům využívá.

Šli byste do toho znovu?

Rozhodně! Vytápíme a získáváme teplou vodu levněji a jsme zcela nezávislí na centrálních dodávkách tepla. Náklady na spotřebu tepla a teplé vody tak můžeme podstatně lépe ovlivnit a také rychle reagovat na naše okamžité požadavky.

Děkujeme za rozhovor

6 komentářů u „V SVJ Amforová dnes za teplo platí výrazně méně. Co udělali?“

 1. Článek jako reklama dobrý. 9.2.2024
  Kolik však ve skutečnosti platí byt za teplo, teplou vodu z toho pro nějaké srovnání nezískám.
  Bylo by možné získat nějaké, alespoň průměrné údaje. Např. dají kolik za teplo za průměrný byt 3+1 (70m3), kolik za 1m3 teplé vody ? Nebo celkové hodnoty za dům – GJ tepla+ Kč, teplá voda m3 + Kč.
  Děkuji

  Odpovědět
  • Dobrý den,
   jednotlivé byty nesledujeme, je to i proto, že spotřeba tepla a teplé vody je v každém bytě velmi individuální záležitost (samozřejmě dle způsobu užívání a spotřeby vody), proto to nelze jednoznačně uvést. Ale za celý dům je úspora oproti původnímu zdroji (CZT) přibližně 750 tis/rok a v domě je něco málo přes 100 bytových jednotek různých velikostí, takže si to lze poměrně jednoduše dopočítat na jeden “průměrný byt”. A ještě jeden údaj, úspora na 1 GJ tepla pro vytápění a ohřev teplé vody oproti CZT v lokalitě byla v roce 2023 lehce přes 300 Kč/GJ… Určitě to dává smysl, těch domů jsou desítky, a to jen na Stodůlkách a v okolí.
   Přeji hezký den, JH.

   Odpovědět
   • Děkuji za odpověď 13.2.2024
    i když mi samozřejmě nic nevysvětlila, jen co asi ušetřili. Ale z jaKé částky.
    Údaj kolik vlastně “Kč za” kubík teplé vody (voda+za ohřev) jsem se stejně nedozvěděl a cenu za 1 GJ tepla také ne. To by byl pro mě srovnatelný údaj.
    Článek jako reklama dobrý, kdyby byly nějaké reálné údaje byl by alespoń přínosný.
    Ale i tak děkuji

    Odpovědět
    • Milane,

     už jsem zažil, že dodavatel při nabídce změny vytápění v kalkulaci nové ceny neuváděl odpisy a uváděl minimální částky na servis a opravy. Potom cena vypadala velmi příznivě včetně návratnosti celé investice.

     Takže ani cena za kubík či GJ nemusí být vypovídající.

     Chce to znát strukturu nákladů včetně odpisů, oprav, úroků atd.

     Hezký den!

     Odpovědět
     • Dobrý den,
      pokud se posuzuje výhodnost vlastního zdroje oproti systému CZT jsou obecně dva přístupy, jak “započítat odpisy kotelny”. Rozpočítat pořizovací cenu do ceny tepelné energie (typicky na 15 let), druhou možností je celou roční úsporu postupně odčítat od investice a řešit tzv. “Návratnost”. Velmi často se to také nesprávně kombinuje. SVJ v tomto případě není ničím vázáno a tak je na něm, jak k dané problematice přistoupí. Jinak je samozřejmě vždy cena tepelné energie kompletní, a to včetně servisu, údržby, napojení na dispečink a nutných oprav či výměny spotřebních dílů. Vlastní zdroje jsou pro většinu domů, zejména těch větších ze samé podstaty výhodnější, proto není třeba čísla jakkoli ohýbat, jak se někdy rádo naznačuje. Ale u menších domů může někdy CZT vycházet lépe, a to právě s ohledem na odpisy technologie. Vše se ale dá velmi jednoduše dopředu spočítat individuálně pro každý dům.

 2. Dobrý den,
  podle mého je informace o úspoře 750 tis. Kč ročně zajímavá. Kolik byla v tomto případě hodnota celé investice? Vše dohromady (kotelna, tep.čerpadla, FVE) .

  Odpovědět

Napsat komentář