Úsporný energetický tarif vám sníží výdaje za energie až o 20 %. Jak jej získat?

Prudké zdražování energií rezonuje Českou republikou a domácnosti se zcela právem obávají, jak budou vypadat účty za energie během příští topné sezony. Zvládnout výdaje by měl rodinám pomoci úsporný energetický tarif, jehož podoba se nyní finalizuje. Jak bude vypadat a dosáhnou na něj všichni bez rozdílu?

Kdy vstoupí v platnost úsporný energetický tarif?

S úsporným energetickým tarifem vláda České republiky přišla již v únoru tohoto roku, jeho přesná podoba však bude teprve oznámena, podrobnosti by měl tento týden sdělit šéf resortu průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Cílem tarifu je cíleně podporovat úspory energie na základě výpočtů ministerstva. Tarif začne s největší pravděpodobností platit od příští topné sezony, tedy v období, kdy jsou výdaje za energie zpravidla nejvyšší.

Kdo bude moci úsporný energetický tarif využívat?

Změny v podobě úsporného tarifu se dotknou všech, kteří v domácnostech využívají elektřinu a plyn, ať už jen na chod domácnosti nebo k vytápění.

Energie bude stát dotovat, a to prostřednictvím Operátora trhu s elektřinou. Na úsporný tarif podle předběžných odhadů poputuje mezi 16 až 24 miliardami korun, vláda je však připravena celou akci dotovat více než 50 miliardami.

Úsporný tarif budou podle prozatímních informací odběratelé moci použít jak v případě elektřiny, tak plynu.

Žádost o příspěvek v podobě úsporného energetického tarifu podávat nemusíte, je to automatické

“Úsporný tarif by měl také zohledňovat charakter spotřeby odběratelů a z toho, co víme, to bude fungovat tak, že stát zašle OTE ze státního rozpočtu finanční prostředky na úhradu příspěvku na úsporný tarif a ten ho pošle dodavatelům energií, kteří ho následně uplatní ve faktuře ve prospěch odběratele. Nikdo tak nebude muset nejprve platit a až poté žádat o příspěvek,“ vysvětluje Jakub Tobiáš z LAMA energy.

Čtěte také:  Odborníci se shodují: Nejvhodnější čas pro zateplení je právě teď

Kolik s úsporným energetickým tarifem ušetříte?

Odběratelé tak díky tomuto opatření ušetří v průměru 15 – 20 % z výdajů na plyn a elektřinu, nejvíce pomoc samozřejmě pocítí ti, jejichž výdaje jsou standardně nejvyšší. Tedy například lidé obývající rodinné domy. „Domácnosti budou dle všeho rozděleny do několika kategorií podle tarifů, které již využívají. Méně samozřejmě platí ti, kteří využívají elektřinu jen na svícení a na chod běžných spotřebičů. O mnoho více pak platí ti, kteří elektřinu využívají i k vytápění,“ upřesňuje Tobiáš.

Úsporný tarif se nevztahuje na dálkové vytápění

Plánovaný tarif ovšem sklízí i mnoho kritiky. Úlevy se totiž nedotknou těch, kteří si netopí sami, ale jsou připojeni na dálkové zásobování teplem. To je běžné například v bytech v panelových domech, které jsou napojené na teplárny. I pro tyto občany ale vláda vymýšlí řešení, které by jim pomohlo topnou sezonu překonat.

Jsou i další možnosti, jak ušetřit za energie

„Obavy z rostoucích cen energií jsou na místě a mnoho lidí na celou situaci reaguje tak, že se snaží vymyslet nějaké dlouhodobě udržitelné řešení. Daleko více lidí teď migruje k jiným dodavatelům, u kterých jsou lepší podmínky, a registrujeme také vyšší zájem o fotovoltaické elektrárny, na které lze získat i dotace,“ dodává Jakub Tobiáš z LAMA energy.

Co se týče úlev odběratelům, dodavatelé energií mají v mnohém svázané ruce. Nižší ceny jsou schopni zajistit prakticky jen díky vlastní těžbě nebo díky velmi dobře promyšlené strategii nákupu energií na burze. Celá situace je ale nyní tak bezprecedentní, že je těžké předvídat vývoj v dlouhodobém měřítku. Pomoc je tedy hlavně v rukách státu.

Napsat komentář