Podle aktuálních informací Fincentrum Hypoindex se růst úrokových sazeb hypoték ustálil a dvoutýdenní repo sazba zůstává na 7 %. Některé hypoteční úvěry dokonce zlevnily. Jak to bude s úrokovými sazbami dále? Můžeme očekávat jejich snížení?
Růst průměrné nabídkové sazby zabrzdil
Většina bank zvýšila úroky u hypoték již v reakci na červnový růst základní úrokové sazby. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu tak za poslední měsíc vzrostla pouze o 0,04 procentního bodu a k 5. srpnu činila 6,28 % p. a.
„Nyní se dá očekávat stagnace úrokových sazeb. Tu mohou vychýlit směrem dolů snad jen akční nabídky jednotlivých bank. Nicméně stagnace nemusí vydržet příliš dlouho a nelze vyloučit ani jejich další možné zvýšení. Můžeme tedy jen doufat, že případné další zvýšení sazeb ČNB nebude příliš dramatické a nepřispěje k dalšímu zvyšování splátek hypoték a tím zvýšení tlaku na již dnes tak zatížené rodinné rozpočty,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Měsíční splátka stagnuje
Podle Fincentrum Hypoindexu měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,28 % p. a. činí v srpnu 23 151 korun.
Které hypotéky zlevňují a kde naopak úroky dále stoupají?
Úrokové sazby u hypoték nad 80 % odhadní ceny nemovitosti (LTV) podle Fincentrum Hypoindexu nepatrně klesly. Hypoték s fixací na jeden rok zlevnily na 6,21 % p. a. a s fixací na tři a deset let na 6,67 % p. a., resp. na 6,30 % p. a. Nejvýrazněji se snížily sazby u hypoték s fixací na pět let, a to na 6,23 % p. a.
Hypotéky do 80 % odhadní ceny nemovitosti podle Fincentrum Hypoindexu naopak zdražily. Nejvíce vzrostly sazby hypoték s fixací na tři roky, a to na 6,46 % p. a. Hypotéky s fixací na jeden rok a deset let zdražily shodně na 6,57 % p. a., resp. 6,08 % p. a. Průměrná sazba hypoték fixovaných na pět vzrostla pouze na 6,01 % p. a.
„Hypotéky s LTV nad 80 % jsou určené pro mladé do 36 let. Kombinací vysokých cen nemovitostí, úrokových sazeb a potažmo měsíčních splátek se především pro mladé stává sen o vlastním bydlení za současných podmínek nedosažitelný. A zapomínat nesmíme ani na rostoucí ceny energií, které bydlení také značně prodražují,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Zvažujete koupi bytu?
Kvůli rostoucím sazbám rostou měsíční splátky úvěru a je stále složitější dosáhnout na limit ukazatele DSTI, který limituje podíl měsíčních splátek žadatele o úvěr k jeho čistému měsíčnímu příjmu na 45 %, u mladých pak na 50 %.
„Navíc ušetřit 10 %, resp. 20 % z ceny nemovitosti (limit ukazatele LTV vyjadřující poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti) je při vysokých cenách nemovitostí stále obtížnější. Ceny nemovitostí často znemožňují splnit i limit příjmového ukazatele DTI, kdy hypotéka může činit maximálně 8,5násobek, u mladých pak devítinásobek čistého ročního příjmu žadatele. Vlastní bydlení se tak postupně stává nedostupné i pro střední třídu,“ komentuje Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.