Změní se úroky u hypoték? Zasedala rada ČNB

Ve čtvrtek 17. prosince zasedala Bankovní rada České národní banky a na programu dne byly úrokové sazby. Ty byly naposledy změněny v reakci na první vlnu pandemie koronaviru v dubnu tohoto roku, kdy je ČNB výrazně snížila s cílem pomoci české ekonomice. A přestože byl jejich opětovný nárůst některými odborníky již očekáván, bankovní rada ponechala úrokové sazby na stávající úrovni.  

Úrokové sazby se zatím nemění

Dvoutýdenní repo sazba tak nadále zůstává na 0,25 %, diskontní sazba na 0,5 % a lombardní sazba na 1 %. Toto rozhodnutí se dle tiskové zprávy ČNB opírá o listopadovou makroekonomickou prognózu a o vyhodnocení informací získaných od jejího zpracování. Ukazuje se, že s prognózou je konzistentní jak stabilita tržních úrokových sazeb, tak jejich postupný nárůst v dalším období. Dle bankovní rady jsou rizika a nejistoty prognózy v kontextu probíhající druhé vlny pandemie stále velmi výrazné.

„Nelze jednoznačně říct, že by realita doslova kopírovala prognózy České národní banky z listopadu tohoto roku. Celkový vývoj se od ní ale nijak výrazně neodchyluje. Je však pravda, že například vývoj tuzemské ekonomiky byl v létě o poznání pozitivnější, než se očekávalo. Mohlo za to hlavně uvolnění protiepidemických opatřeních, které ekonomice dalo šanci chytit druhý dech. Ten byl sice krátký, ale pomohl. O sedm procent tak například vzrostl hrubý domácí produkt a tím se zmírnil jeho meziroční propad,“ říká Jaroslav Brychta, hlavní analytik brokerské společnosti XTB.

Prognózy následujících let

Překvapivé poté bylo i zastavení růstu spotřeby vlády a rychlý propad soukromých investic, což dle Brychty vypovídá o možném scénáři na následující rok. „Přestože se nyní ČNB ke zvyšování úrokových sazeb nepřiklonila, je to na pořadu dne, a to již v první polovině příštího roku. Zmiňovaný propad soukromých investic ovšem naznačuje investiční škrty v podnikatelském sektoru, které nemusí mít krátkodobý charakter. Ostatně dle zmiňované tiskové zprávy se výkon českého hospodářství nedostane na úroveň před pandemií ani na konci roku 2022.“

Čtěte také:  I doma si lze připravit chutnou kávu. Víte jak?

Očekávaný vývoj tak nadále nahrává novým obchodníkům, kteří zvažují vstup do světa investic. „Na vzestupu jsou a dále budou společnosti podnikající v online prostředí, v elektronických platbách nebo provozovatelé streamovacích služeb. Naopak se nemusí úplně vyplatit investice do společností z postižených oborů, což je hlavně cestovní ruch, ve kterém je dle údajů OSN globálně ohroženo 120 milionů pracovních míst. Co se investic podrobněji týče, doporučuji zhlédnout záznam z listopadové online investiční konference, který jsme zpřístupnili zdarma. Na konferenci jsme se zabývali investičními výhledy a trendy pro příští rok a je možné se z ní dozvědět i konkrétní strategie investorů pro rok 2021,“ uzavírá Jaroslav Brychta za XTB.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?