Umělý versus živý vánoční stromek, který to u vás letos vyhraje?

Nazdobený vánoční stromek je neoddělitelným symbolem Vánoc a již nyní jsou živé stromky na mnoha místech k prodeji. Alternativou jsou také umělé stromečky, které jsou již dnes k nerozeznání od pravých. Pokud se letos rozhodujete, jaký stromek zvolíte, zjistili jsme pro vás klady a zápory jednotlivých variant.

Živý stromek je vánoční stálicí, jak je to však s dopadem na životní prostředí?

Většina lidí nedá dopustit na charakteristickou vůni jehličí, proto každý rok vybírají před Vánoci některý z jehličnanů. Samozřejmě nejoblíbenější jsou smrčky, dále borovice a i jedle. Výhodou stromků je, že si každý rok můžete vybrat jiný dle vašich potřeb, do větších interiérů se hodí vyšší stromky a starší lidé či bezdětné páry většinou kupují stromky menšího vzrůstu. Často diskutované negativum živého stromku je dopad na životní prostředí a to, že se po Vánocích vyhodí. V tomto ohledu bychom však mohli být v klidu, stromky se pěstují ve speciálních školkách, kde se po 10–15 letech vykácí a nahradí se novými. Důležité je se ptát na původ dodavatele stromků, někteří uvádí, že nepoužívají k pěstování žádnou škodlivou chemii a celé pěstování probíhá ekologicky. Navíc během svého růstu poskytují lesní plochy kryt pro zvířata a drobné ptactvo. A co se s vánočním stromem po svátcích? Ideální je stromek ekologicky zlikvidovat, tedy rozřezat na menší části a dát na kompost či někteří vozí stromky zvířatům, třeba pro lamy je to vítaná pochoutka. Samozřejmě ne každý má možnost či chuť se takto stromku zbavovat, proto můžeme vidět po svátcích ve městech plné kontejnery stromů. Technické služby začínají vysloužilé vánoční symboly svážet ještě dříve než na Tři krále. Doporučuje se nedávat stromky přímo do popelnic na směsný odpad, protože zbytečně vyplýtvají jejich kapacitu. Postačí stromek nechat vedle kontejneru, odkud jsou následně sváženy do sběrných dvorů a rozštěpkovány.

Čtěte také:  Útulný a světlý. Takový je obývací pokoj zařízený ve skandinávském stylu

Novější alternativou jsou půjčovny vánočních stromků, kdy si objednáte ve specializované půjčovně druh a velikost stromu a ten vám bude dovezen až domů. Po Vánocích si pro něj z půjčovny opět přijedou a vy tak nebudete mít se sháněním či likvidací stromku žádné starosti. Sice si za službu zaplatíte, ale zase můžete mít dobrý pocit z toho, že stromek poroste dál a nemusí být kvůli dvěma týdnům pokácen.

Umělé stromky vzbuzují kontroverzi, ale mají své výhody

Umělé stromky nejsou oblíbené jako ty živé, i tak ale své příznivce mají. Dnešní napodobeniny živých stromků jsou k nerozeznání od pravých a je faktem, že takový stromek vám vydrží dlouhá léta. Před Vánoci jej akorát připravíte, nemusíte shánět živý a utrácet každý rok peníze. Nespornou výhodou je také to, že tento jehličnan neopadává, což ocení každá zaneprázdněná žena v domácnosti. Nesmíme opomenout ani bezpečnost, protože tyto stromky jsou stabilnější a některé jsou vyráběny z nehořlavých materiálů, díky čemuž se dá předejít vánočním pohromám. Cena menších vánočních stromků začíná přibližně na 400 korunách, ale za ty větší a hezčí si připlatíte ještě několik set. Cenově se tedy oproti živému vzhledem k dlouhodobější investici vyplatí, ale co naplat, vůni jehličí nenahradí. Leda byste si pořídili umělý stromek s aroma jehličí, i takové jsou totiž na trhu k dostání.

/Foto: Tchibo/

Tak pro který strom se letos rozhodnete vy?

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?