Třídit odpad mohou jen zdravé domácnosti. Co s použitou rouškou?

Nakládání s odpadem během nouzového stavu kvůli šíření viru COVID-19 musíme v některých případech změnit. Například v domácnostech, kde se vyskytuje osoba v karanténě nebo s prokázaným onemocněním, by se neměl třídit odpad. Na co dalšího musíte dát pozor?

Máme doma nakaženého, co s odpadem?

V domácnostech, kde se objeví nakažený koronavirem, nebo tam, kde jsou osoby v karanténě, omezte třídění odpadu. Plechovky, plasty a papír vyprodukované rizikovou domácností nejsou již v kontejnerech nijak chráněné, a jelikož bylo prokázáno, že vir COVID-19 přežije na materiálech, jako je plast, papír, kov apod. i několik desítek hodin, stává se takto produkovaný odpad nebezpečný jak pro sousedy, tak pracovníky technických služeb.

Odpadky tedy vkládejte do plastového pytle. Ty by měly mít minimální tloušťku 0,2 mm. Po naplnění (nejpozději však do 24 hodin) na povrchu ošetřete dezinfekčním prostředkem. Jsou-li použity pytle z tenčího materiálu, je nutné takové obaly zdvojit. Plastový pytel proto vložte ještě do druhého pytle a zavažte. Takto zabezpečené odpadky poté vhazujete do popelnic a kontejnerů na směsný odpad (nejčastěji černé barvy).

Co s použitou rouškou nebo respirátorem?

Zvláštní opatření platí i pro vyhození jednorázových roušek a respirátorů. Zde již musí zbystřit všechny domácnosti. Jednorázové ochranné pomůcky můžete po použití vyhodit do směsného odpadu. Nakládejte s nimi však stejně, jak bylo popsáno v předchozím odstavci pro domácnosti v nakaženou osobou či v karanténě. Stejné opatření platí také pro papírové kapesníčky a ochranné rukavice. 

Správná hygiena je základ

Pytle s odpadky nikdy nenechávejte mimo sběrnou nádobu. Riskujete tak opět zdraví vašich sousedů i popelářů. Po manipulaci s jakýmikoliv odpadky vždy dbejte na svoji hygienu. Pečlivě si umyjte ruce mýdlem v teplé vodě nebo použijte dezinfekční gel.

Pokud jste vytřídili nepotřebný materiál určený přímo na sběrný dvůr, tak s jeho odnosem či odvozem vyčkejte až do ukončení nouzového stavu a zákazu volného pohybu osob.

Čtěte také:  Poloha na břiše, cigareta, kapající kohoutek. Co přinese příjemné sny a kdy to bude spíše psycho?

Článek napsán ve spolupráci s Ministerstvem pro životní prostředí

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?