​Také v tropické noci se potřebujeme dobře vyspat. Co nám pomůže?

Zmoženi vedrem hledáme úlevu alespoň doma. Přes den to ještě jde, ale v noci je to o hodně horší. Jsme vzhůru hodinu, pak zase na chvíli usneme a tak pořád dokola. Ráno máme pocit, že jsme snad byli vzhůru celou noc. Jak si můžeme pomoci, abychom i ve vedru mohli dobře spát?

Jak přes den, tak v noci

Horké noci předchází ještě teplejší den. Naši častou chybou bývá, že přes den necháváme otevřená okna. Tím se horký vzduch dostává dovnitř a vyvětrat ho vlastně není kam. Ideální proto je ponechat přes den okna zavřená, případně ještě zatáhnout žaluzie proti slunci. Tak se nám podaří uchránit maximum chladného vzduchu uvnitř bytu.

Jakmile se venku ochladí, pořádně vyvětrejme. Ideální je, pokud máme byt situovaný tak, že můžeme udělat průvan skrz. Přes otevřené okno můžeme též přehodit mokrou osušku nebo prostěradlo.

V noci, kdy teploty alespoň trochu klesnou, je příjemné mít otevřená okna. Pozor ale, pokud bydlíte v přízemí, případně na jiných místech, kde hrozí vyšší riziko vloupání okny do bytu.

Spánek ovlivní i naše pohoda v průběhu dne

Pokud je to možné, snažte se přizpůsobit denní režim vysokým teplotám. Nepůjde-li to, alespoň dodržujte základní zásady. Nepřepínejte se a především dodržujte pitný režim. Až budete mít večer žízeň a uvědomíte si, že jste přes den vypili sotva pár deci, je na dohánění deficitu pozdě. S projevy dehydratace, bolestmi hlavy a nadměrnou únavou, bude noční nepohoda pak může být ještě o to horší.

Kvalitu spánku ovlivní také strava. Význam má dostatek vápníku a hořčíku, proto bychom měli do večerního jídelníčku zahrnout zelenou zeleninu, celozrnné produkty, ořechy a minerální vodu. Kvalitu spánku podporuje bílkovinná stavební jednotka tryptofan, který se nachází v mléčných výrobcích a vejcích. Právě léto je velmi vhodné období pro konzumaci mléčných výrobků, protože mají chladící účinek. Z vhodných zdravých letních pokrmů s mléčným výrobkem jsou to např. tzatziki, mozarella s rajčaty nebo řecký salát s balkánským sýrem.

Čtěte také:  Hon na studentské spolubydlení startuje. Za kolik letos pronajmete?

Jak se připravit na horkou noc?

Před spaním se nesprchujte studenou vodou, bude to mít opačný účinek. Lepší je vlažná nebo mírně teplá sprcha, aby mohla horkost z těla lépe odcházet. Po sprše se neotírejte – tělo se zchladí také vysycháním.

Je-li to možné, najděte si na spánek chladnější místo. Ve městech, kde bývají horké noci ještě více nesnesitelné, spí někteří například na lodžii.

Dobrým tipem, jak navodit iluzi chladu, může být i namazání chodidel chladivým krémem. Chladivý efekt přinášejí i mokré ubrousky na obličej a tělo. Vyzkoušet můžete i starý dobrý zahřívací polštářek. Tentokrát ho ale místo horkou vodou naplňte studenou. V posteli vám bude příjemným společníkem. Opět ale pozor, aby velký rozdíl teplot vám nepřivodil nějaké zdravotní problémy, spíše využívejte jen příjemný pocit a polohu studeného předmětu často měňte.

Než půjdete spát, vypijte sklenici vody. Hydratovaný organismus se tolik nepřehřívá.

V čem v horku spát?

Pomůže nám i správná volba ložního prádla. Zapomeňte na pyžamo ze syntetických vláken a sáhněte po bavlně, která dobře odvádí pot a je prodyšná. Dobrou alternativou je odložit přikrývku a zakrýt se během horké noci jen povlečením bez peřiny, nebo prostěradlem. Příjemný je i polštář naplněný pohankou. Je příjemně chladivý a oceníte i jeho větší prodyšnost. Ušít si můžete i polštářek, který naplníte rýží. Vyzkoušejte jej dát večer na chvíli do chladničky, při usínání vás bude příjemně chladit.

Vyzkoušet také můžete dát na chvíli do chladničky celé ložní povlečení. V prvních chvílích vám bude určitě příjemněji, z pohledu celé noci to ale nebude mít zásadní význam.

I když budete mít pocit, že vás sužuje vedro, pozor na prochladnutí. Budete možná překvapeni, ale i horká noc vám může přivodit bolestivé ráno. Během spánku se naše tělesná teplota snižuje. Tento stav je nejvýraznější kolem třetí hodiny ráno. V té době je i teplota venku extrémně nízká. Pamatujte i na to.

Čtěte také:  Jak správně provést vyúčtování služeb nájemníkovi

Co vám ale může překvapivě pomoci, je správná poloha pro usínání. “Klubíčko” není pro horkou noc ideální pozice na spaní. Naopak – roztáhněte nohy a paže do šířky, v této pozici může vzduch nejlépe cirkulovat a vy se tak nebudete probouzet zpocení.

Čím si spánek odháníme?

  • Večeře v horkých dnech by měly být lehké, lehce stravitelné. Vyhněte se těžkým a tučným jídlům, hlavně grilovanému masu a steakům. Večerní jídlo totiž nesmí být »zahřívací«, což právě grilované maso a vůbec maso je. Člověku totiž hlavně vadí vnitřní horko. Nejvhodnější je jíst naposledy 2 – 3 hodiny před spánkem.
  • Na druhou stranu není vhodné hladovět a jít spát bez večeře. Během noci klesne cukr natolik, že nízká hladina krevního cukru by vás mohla ze spaní probudit.
  • Ani konzumace většího množství alkoholu v horké letní noci vám nezaručí kvalitní spánek. Alkohol může rovněž přispět ke snížení hladiny krevního cukru, která neumožní hluboký spánek, a tudíž regenerace v průběhu noci neprobíhá.

Spánek je důležitý nejen pro tělo, mysl, i pro zdraví. Nenechte se o něj okrádat horkou nocí.