Také okna potřebují vaši péči. Na co často zapomínáme?

Plastová okna ve srovnání s dřevěnými vyžadují vcelku nenáročnou údržbu. Přestože se nemusejí každých pět let brousit a lakovat, zaslouží si jednou až dvakrát ročně alespoň základní péči. Jen tak budou dobře bránit únikům tepla a dlouho bezchybně sloužit.

Jaké jsou přednosti plastových oken?

Tepelně izolační vlastnosti, minimální nároky na údržbu a životnost delší než padesát let jsou bezesporu největšími výhodami plastových oken. Moderní plastové profily jsou i stoprocentně recyklovatelné. Recyklát je možné až 7x opětovně použít na výrobu okenních profilů, a to bez ztráty kvality.

Pravidelná péče – rámy jako první

Mytí oken nepatří zrovna mezi oblíbené domácí práce. Naštěstí je to činnost, kterou vykonáváme průměrně asi dvakrát až třikrát do roka. Zatímco skla jsou umytá raz dva, otírání rámů je trochu pracnější. Odborníci na úklid doporučují umýt je jako první, teprve potom přicházejí na řadu skla.

Nezapomeňte rámy umýt hlavně z vnější strany. Pyl, prach a jiné nečistoty, které létají vzduchem, ulpívají na povrchu. Čím déle je necháte být, tím pracnější bude jejich odstranění.

Nenechte si ujít souhrnné komentáře k nejzajímavějším tématům, které pro vás zpracovávají naši spolupracující odborníci.

Stačí se přihlásit k odběru Informačního servisu Okolobytu.cz.

U nově instalovaných oken strhněte ochranné pásky co nejdříve, nejpozději však do jednoho měsíce od instalace. Zbytky malty či malby po stavební činnosti je nutné odstraňovat z oken velmi opatrně. V žádném případě je neodstraňujte za sucha, nýbrž za vydatného smáčení vodou s malou dávkou tekutého mycího prostředku.

Čím umývat okna?

K čištění použijte to, čím běžně uklízíte v domácnosti, někomu se osvědčil prostředek na mytí nádobí zředěný vodou, jinému univerzální či speciální saponáty. V každém případě nepoužívejte abrazivní prostředky (prostředky s drsnou strukturou – písek apod.), nitroředidla nebo benzin, ale ani drátěnky nebo cokoli, co by mohlo poškrábat povrch rámů. Na zvláště odolné nečistoty si pořiďte speciální čističe, které lze zakoupit u dodavatele oken.

Čtěte také:  Jak vybrat kvalitní plastová okna?

S mytím oken také počkejte na vhodné počasí. Okna nikdy nemyjte, pokud venku svítí slunce – voda se bude rychleji vypařovat a vám na oknech zůstanou šmouhy. Okna nemyjte, ani když venku mrzne, protože většina přípravků na mytí nesnese mráz. Venkovní teplota by měla být alespoň 5 °C a obloha ideálně zatažená. To samozřejmě platí nejen pro plastová okna, ale i pro okna dřevěná či hliníková.

Nezapomeňte na kliky, těsnění ani kanálky

Jednou až dvakrát ročně dotáhněte uvolněné kličky a úchyty. Není to nic složitého; nadzvedněte kryt pod kličkou a otočte ho do vodorovné polohy. Tak se dostanete k šroubům. Kování jednou ročně promažte olejem, ať nezatuhne. Každého půl roku dopřejte těsnění v rámu výživnou kúru speciálními přípravky, např. silikonovým olejem. Zpomalíte tak proces přirozeného stárnutí. Těsnění zůstane déle pružné a bude spolehlivě plnit svou funkci. Pokud je poškozené, vyměňte ho co nejdříve. Nové těsnění vám dodá váš prodejce oken. Pozor, každé okno má jiné těsnění, je třeba vybírat podle profilového systému okna. Kontrolujte také průchodnost otvorů pro odvádění vody v profilech rámů, nahromaděné nečistoty odstraňte, aby voda mohla volně odtékat.

Natírání oken je v případě plastu zakázáno

Jednou z nesporných výhod plastových oken je, že se po celou dobu své životnosti nemusejí natírat (!). A z mnoha důvodů to ani nedoporučujeme zkoušet. Hlavně proto, že barva nemusí k povrchu dobře přilnout. Jakýkoli takový zásah může být důvodem k zamítnutí případné reklamace, protože se tím mohou změnit vlastnosti profilu. Pokud natřete bílý profil tmavou barvou, bude profil automaticky náchylnější k tepelné roztažnosti, na což nemusí mít stavěnou statiku (výztuhy atd.). Ochranný bezbarvý lak je také zbytečný, okno tím nic navíc nezíská.

Čtěte také:  Co můžeme očekávat od bydlení v rekonstruovaném domě?

Jediné barvení je možné strojově při výrobě samotného profilu. V případě poškození povrchové barevné fólie se dají použít opravné fólie, ale to je už spíš téma na závady…

Zažloutlé okenní rámy reklamujte

Žloutnutí okenních rámů je častý problém zejména u starších plastových oken nebo oken z nekvalitních, levných profilů neznámých značek. Svou roli také hraje působení UV záření. Zažloutnutí bohužel nijak nevyčistíte, protože jde o degeneraci základního materiálu, z něhož je profil vyroben. V takovém případě máte plné právo okna reklamovat.

U kvalitních oken od renomovaných výrobců se žloutnutí bát nemusíte. Plastové profily vyráběné z PVC obsahují dnes už bezolovnaté barevné stabilizátory a antioxidanty, které zaručují, že základní bílá barva zůstane bílou i za mnoho let. Stejným způsobem jsou ošetřeny také fólie, kterými jsou potahovány profily barevných oken.

/Ilustrační foto: Inoutic/

Log in with your credentials

Forgot your details?