Svou zahradu můžete mít i na balkóně či terase

Barevný balkón plný květin, vůní a vlastních bylinek je snem každého milovníka rostlin. Navíc díky miniaturním odrůdám stromů a keřů můžete na balkoně pěstovat i ovoce. Nemáte zahradu? Nevadí.

Pro každý balkón nebo terasu existují rostliny a zajímavá řešení

„Rostliny nepotřebují záhon nebo velkou zahradu, aby se jim dařilo, hodně druhů se hodí na balkón či terasu. Sáhnout můžete po truhlících, květináčích nebo vyvýšených záhonech. Pokud jste kreativní typ, můžete k výsadbě využít vědro, staré nádobí, tašku anebo třeba holínky. U netypických květináčů nezapomeňte na odvod vody, všechny pěstební nádoby musí mít otvor pro odvod vody,“ radí Daniel Brychta z oddělení zahrady marketu Hornbach. Při vybírání konkrétních rostlin zvažte velikost prostoru a jeho orientaci na světovou stranu.

Vyzkoušejte stromky

Na větší balkón nebo terasu lze umístit téměř všechny druhy rostlin. „Doporučuji například některé druhy jasmínu, dorůstá až do výšky půl metru, v květnu a červnu kvete do bíla a krásně voní. Pokud máte prostornější balkón nebo terasu, pořiďte si například venkovní ibišek. Oceníte jeho výšku 1 – 2 metry a celoroční záplavu květů. Vyzkoušet můžete i olivovník nebo citronovník. Rostlinám dopřejte velký květináč, protože plodící dospělý stromek může dosáhnout dvou až tří metrů.

Malý balkón pro mnoho rostlin

Při nedostatku místa je důležité praktické uspořádání plochy. „Abyste využili co nejvíce prostoru, zvolte vertikální pěstování – vyberte si zeď natočenou ke slunci a na ni upevněte truhlíky a květináče směrem do výšky. Pokud potřebujete ušetřit místo, zavěste truhlíky ven na zábradlí, na stěnu anebo strop. Využijte závěsné systémy, vyvýšené záhony nebo si pěstírnu vyrobte z europalet,“ popisuje Daniel Brychta z Hornbachu. Na malé balkony jsou ideální květiny, bylinky a zelenina. Na trhu jsou dostupné i různé odrůdy stromů a keřů v miniaturních podobách, které se vlezou i na malý balkon, například zakrslá meruňka, sloupovitá jabloň anebo okrasná broskvoň.

Čtěte také:  ​Vše, co byste měli vědět o pojištění domácnosti

Co pěstovat na jižní straně

Jižní či západně orientovaný balkon je vhodný pro většinu zeleniny a ovoce. „Na slunné terasy lze vysadit středomořské rostliny nebo ty, které mají rády prudké sluneční světlo. Z bylinek to mohou být šalvěj, tymián, rozmarýn nebo levandule. Příjemnou jižanskou atmosféru jednoduše vykouzlí oleandr či olivovník. Oleandr je stále zelený keř kvetoucí od června do září, nabízí se v různých barevných variantách – bílé, červené či žluté. Z okrasných rostlin se na slunečním balkoně bude dařit zvonečkům, begóniím, petúniím anebo oblíbeným muškátům.

Které rostliny jsou vhodné na balkón na východ či sever?

Balkón umístěný na východní či severní stranu je stinný, proto se na něj hodí spíše sezóně kvetoucí rostliny v kombinaci s víceletými rostlinami. Absolutní klasikou jsou fuchsie. Kvetou a daří se jim tam, kde jiné balkonové květiny chřadnou. Stín je vhodný také pro netykavku, oměj, zvonek, hortenzii, srdcovku nádhernou nebo begonii. Z bylinek se tady bude dařit mátě či pažitce, ale nemusíte se bát ani ostatních druhů..

Nezbytné jsou živiny pro zdravý růst

Pokud se rozhodnete pro vlastní zahrádku, je pro pěstování důležité zvolit správný substrát, případně hnojivo. Pro výsev nebo přesazení je vhodný výsevní substrát, který je vyroben z rašeliny, vyzrálých kompostů, dřevních vláken a písku. Obsahuje vysoký podíl organických složek, které aktivují půdní život, optimalizují zdravý růst kořenů a podporují vývoj mladých rostlin.

V podstatě se rozlišuje mezi organickými hnojivy a minerálními. Organické hnojivo je ponecháno v přírodním stavu a má pomalejší účinek, zatímco minerální hnojivo je vyrobeno chemicky a může působit rychleji. Každá rostlina má své požadavky na množství živin. Zatímco rajčatům organické hnojivo výborně prospívá, ředkvičky nemusí plodit, pokud ho dostanou příliš.

Čtěte také:  Jak doma nejlépe skladovat obuv?

/Foto: Hornbach, IKEA/

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?