„Šmejdi“ prodávající elektřinu a plyn. Jaké jsou jejich nejčastější triky?

Podepíšete nevědomky a po nátlaku smlouvu, ještě vám nezačnou dodávat elektřinu a už hrozí pokutami několik tisíc korun, a dokonce exekucemi. Tak podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a České obchodní inspekce (ČOI) jednají některé energetické společnosti, které obcházejí po domech zákazníky a nabízejí jim neexistující slevy.

U paní Milady z Moravy zaklepali na dveře dva příjemně vyhlížející mladíci. Řekli, že jdou jen zkontrolovat její faktury za elektřinu, jestli je má správně vyplněné. Vypadali důvěryhodně, byli dobře oblečení a velice milí. A protože měla paní Milada chuť si obyčejně lidsky povídat, pozvala je k sobě domů na kávu. Během kávy pak podepsala několik papírů, které měly být pouhými protokoly o tom, že kontrola faktur byla provedena. Teprve později – když už byli oba „milí“ mladíci dávno pryč – paní Milada zjistila, že ve skutečnosti odepsala smlouvy a bude mít nového dodavatele elektřiny. Protože ale byla spokojena s tím stávajícím dodavatelem, měnit nechtěla. Když ale chtěla novou smlouvu zrušit, dostala pokutu 6050 korun za svůj byt a dalších 6050 korun, protože podepsala smlouvu i na svou chatu. A vymahačská agentura po ní chtěla dalších 3000 korun, celkem tedy 15 100 korun. Ve skutečnosti jsou tyto poplatky nezákonné. Lidé mají právo zrušit smlouvu uzavřenou mimo pobočku firmy až do dvou týdnů od zahájení dodávky elektřiny. V tomto případě ale dodávka ani zahájena nebyla. Podobné firmy se tak snaží jen z lidí podvodně vymámit peníze, na které nemají nárok. Pojďme se ve třetím díle našeho krátkého seriálu podívat na nejčastější triky těchto podvodníků.

Jsem od vašeho dodavatele nebo z úřadu a přicházím vám zkontrolovat… cokoliv

Oblíbený trik prakticky všech podvodníků. Úředníci – ani ti státní, ani ti městští – nechodí kontrolovat faktury, nechodí kontrolovat elektroměry a nechodí kontrolovat smlouvy, které si lidé uzavřeli s dodavateli energií. Podobně váš stávající dodavatel nemá důvod, aby vás navštěvoval nenadále u vás doma a kontroloval faktury – protože je má uložené ve svém elektronickém systému a všechny potřebné údaje v něm vidí. Podvodníci spoléhají na to, že pokud přijde někdo takzvaně z úřadu, vzbuzuje automaticky důvěru. Zároveň se lidé bojí, že pokud by mu v takovém případě faktury neukázali, mohli by něco porušit a úřad by si na ně třeba „došlápnul“. Často podvodníci také říkají, že jsou z ČEZ a třeba jdou odečíst elektroměr. Jenže odečítači elektroměrů od ČEZ nebo jiného distributora se neobjevují u dveří jen tak bez ohlášení. Pokud probíhá odečet, visí na dveřích domu několik dní předem oznámení. V naprosté většině případů také nejsou elektroměry v bytě ani v domě, takže pracovník ČEZ může čísla odečíst, aniž by chodil k někomu domů.

Čtěte také:  Komentujeme: Vlastník bytu potřebuje předčasně ukončit nájemní smlouvu na dobu určitou

Byli jste vybráni/přihlásili jsme vás do aukce

Varianta předchozího triku, která se objevuje v poslední době. Domácnosti obcházejí podvodníci vydávající se za pracovníky fiktivních „nezávislých poradců“, kteří nabízejí zákazníkům účast v neexistující aukci na nejlevnějšího dodavatele elektřiny. „Přišli, chtěli vidět moje faktury a smlouvy. Jak jsem jim je ukázal, okamžitě řekli: platíte moc draho. Dáme

vám to o pětinu levněji. Vybrali jsme dodavatele, který je pro vás ten nejvhodnější,“ říká pan Josef z Kolína. „Teprve později jsem zjistil, že žádná aukce neproběhla, ale že jsou to ve skutečnosti dohazovači jednoho konkrétního dodavatele. Jak ‚nezávislí poradci‘, tak tento dodavatel dokonce sídlili v jednom domě. Poté, co jsem účast v téhle takzvané

aukci odvolal, přišla mi domů pokuta na 5000 korun. Nezaplatil jsem a naštěstí se už neozvali, ale příjemné to nebylo,“ prozrazuje pětašedesátiletý pan Milan.

Jenom mi tady něco podepište…

Tady už jde do tuhého. Můžete totiž podepsat smlouvu, která vás zaváže odebírat elektřinu od tohoto dodavatele po několik let. Lidé si často myslí, že podepisují protokol o provedení „kontroly“, protokol o „odečtu“ nebo jiný nevinný papír. Takovéto protokoly přitom neexistují. Pracovník energetické společnosti si odečte elektroměr sám a nenutí vás nic podepisovat. Seriózní dodavatel energií vás nenutí podepisovat nic, co byste si do detailu nepřečetl.

Nabídka platí jen dnes, zítra už je pozdě…

Pokud jde o seriózního dodavatele, tak má nastavené ceníky, které budou platit i zítra. Nechá vám čas na rozmyšlenou, nechá vám čas poradit se klidně i s rodinou nebo kamarády a vše si

promyslet. Spěch a nátlak jsou naopak znakem podvodníků, kteří dobře vědí, že smlouva není výhodná, a nechtějí, aby o tom zákazníci začali přemýšlet a podpis si rozmysleli.

Čtěte také:  Komentujeme: Počet členů v domácnosti

Když už člověk podepíše

Především je potřeba to začít hned řešit, svěřit se třeba rodině a obrátit se na odborníky. Případy týkající se všech dodavatelů řeší Energetický regulační úřad. Specifickými případy, kdy například zákazník dostane takzvaně dárky zdarma (žárovky) a dodavatel mu pak účtuje vysoké pokuty, se zabývá Česká obchodní inspekce. A ČEZ má pro své zákazníky speciální poradenskou linku, kterou najdete na www.cez.cz/nedejtese.

 

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?