Sledujte, jak rostou. Rychlení cibulovin vám přinese domů jaro uprostřed zimy

Cibuloviny jako tulipány, hyacinty nebo modřence si můžete velmi snadno vypěstovat vlastní a už teď. Ideální jsou cibulové vázy. Rostlinky vám budou rašit přímo před očima, od květu až po kořínky.

Jak na rychlení cibulovin

Skleněné cibulové vázy se používají k rychlení cibulovin v zimních měsících nebo na začátku jara. Při klíčení cibulí je důležité, aby nejprve prošly chladnou periodou. Takto by měly být ošetřené i všechny cibuloviny, které se prodávají k rychlení. Cibule nejdříve uložte do chladné komory nebo do ledničky v papírovém sáčku, minimálně na měsíc, lépe na dva až tři. Když chcete aby cibule vykvetla, přemístěte ji do pokojové teploty. Do klíčící vázy nalijte vodu a do horní části položte cibuli. Teplem se iniciuje pouštění kořenů a rašení cibule, která pak postupně vykvete zabere jí to asi 2–4 týdny.

Cibulové vázy využijte i pro koupené kvetoucí cibuloviny

Cibulové vázy můžete použít i pro kvetoucí cibuloviny, které jste koupili v květinářství nebo sami vypěstovali. „Vynikne v nich celá rostlina i s kořeny. Stačí jen odstranit zeminu, opatrně opláchnout kořeny a vložit rostlinu do vázy. Tu můžete zatížit kamínky, které vyskládáte na dno, aby ji vzrostlé květiny nepřevážily,” vysvětluje postup Lenka Hrubá ze Zahrady na niti..Nejjednodušší na pěstování je hyacint, tulipán nebo narcis.

Klíčení cibulek probíhá v pokojové teplotě, ale jakmile vykvetou, umístěte je mezi okenní tabulky nebo na jiné chladné místo. Vyhněte se mrazu, ale jinak platí, že čím větší chlad, tím déle vám pokvetou. A až jednoho dne skutečně odkvetou, nechte očištěné cibule zaschnout a schovejte si je na příští rok na nějaké tmavé a studené místo. A za rok je zjara můžete použít na další rychlení ve vázičkách.

Nechte si vyklíčit třeba i avokádo

A když bude po sezóně cibulovin, poslouží vázičky k naklíčení třeba mangové nebo avokádové pecky, kterou při jiných způsobech klíčení musíte poměrně složitě udržovat v požadované pozici.

Čtěte také:  Údržba plastových oken. Tři kroky, které byste neměli vynechat

„Při klíčení pecky ve vázičce ji nemusíte nijak propichovat ani ošetřovat. Stačí ji položit stejně jako cibuli do horní části vázy a vázu naplnit vodou, aby část pecky byla ve vodě. Potom položte vázu na teplé a ideálně i prosluněné místo a čekejte. Kořínky by měly vyrašit během šesti týdnů,” vysvětluje Lenka Hrubá. Až budou kořínky venku, můžete rostlinku přesadit do hlíny.

Kromě klíčení cibulí a pecek se dají klíčící vázy použít jako klasické skleněné vázy na menší květiny nebo v nich můžete nechat kořenit řízky pokojových rostlin.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?