Rostliny proti chřipce. Vypěstujte si doma rýmovník, chřipkovník nebo angínovník

Rýmovník, chřipkovník i angínovník, jak už názvy napovídají, jsou silní obránci lidského organismu proti virovým onemocněním. Léčivá je vůně z jejich lístků a všechny lze užívat vnitřně jako čaj, kloktadlo či tinkturu. Dobrá zpráva je, že se jedná o velice nenáročné pokojovky, které bez problémů zvládne vypěstovat opravdu každý.

Rýmovník

Zdroj: Prima receptář

Rýmovník je nenápadná rostlinka, která si však zaslouží naši plnou pozornost. Daří se jí na světlém místě, takže ideální umístění je v zimě co nejblíže oknu. Péče o rostlinu není nikterak náročná, postačí mírně ji zalévat, spíše méně než více, nemá ráda přemokření.

Po utrhnutí a promnutí lístků vydává příjemnou mentolovou vůni, která pomáhá při rýmě uvolnit dýchací cesty. Listy plné ozdravné vůně můžete použít jako domácí aromaterapii nebo s nimi i dochutit jídlo, doporučuje se i čaj z rýmovníku. V létě vůně odhání nepříjemný hmyz a působí i antisepticky. Rostlina se snadno množí, stačí utržený řízek umístit na pár dní do sklenice s vodou a po zakořenění ji zasadit do substrátu určeného pro bylinky. Můžete tak podarovat své blízké touto zázračnou rostlinkou.

Chřipkovník

Pokud vás nadchly účinky rýmovníku, určitě oceníte i jejího rostlinného příbuzného, kterým je chřipkovník. Že jste o něm nikdy neslyšeli? Jedná se také o nenáročnou pokojovku, která má stejné nároky na pěstování jako rýmovník. Tedy vyžaduje světlé místo s mírnou zálivkou a na jaře vždy přesadit do o trochu většího květináče. Rostlinu přes léto můžete umístit i ven a zpátky domů ji uklidit až koncem léta.

Z listů rostliny se vaří čaj, doporučuje se dávkování jeden list na jeden šálek. Pomáhá při rýmě, problémech dýchacích cest, chřipce, ale také při střevních problémech, potížích s ledvinovými i žlučovými kameny a jaterních chorobách.

Angínovník čínský

Do třetice všeho dobrého a proti nachlazení působícího je angínovník čínský, který je známý také pod názvem leopardí lilie. Rostlina má nádherné žíhané květy a léčivé listy, které se dají žvýkat při chřipce nebo angíně. Látky obsažené v listech zmírňují bolest v krku a působí léčivě na hlasivky. U angínovníku si však hlídejte množství, nadužívání byliny může způsobit alergické reakce. Nedoporučuje se žvýkat více jak šest listů denně a není vhodná pro kuřáky a těhotné ženy.

Čtěte také:  Myši a potkani se na zimu stahují do domů. Zanedbání zákonných povinností může majitelům domů přinést vysoké pokuty

Angínovník vyžaduje dostatek světla a pravidelnou zálivku. Miluje vlhkost, ale nesmí být přemokřený. Substrát zvolte propustný s podílem písku. V zimě mu obvykle zežloutnou a opadají listy, aby mohl na jaře opět vyrůst v celé své kráse. Je možné ho pěstovat i venku, vydrží i velké mrazy. Ale jako pokojovka bude zdobit váš byt krásnými oranžovými lístky a vy ho budete mít pro případ nemoci stále při ruce.

A co vy, používáte léčivé pokojovky při nachlazení? Jaké s nimi máte zkušenosti, pomáhají vám?

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?