Relaxační koutek by vám doma rozhodně neměl chybět

Místo určené k relaxaci a odpočinku by měl mít u sebe doma k dispozici každý. Jak to ale vyřešit, když váš byt relaxačnímu koutku nepřeje svými prostory či uspořádáním? Relaxační koutek si ale můžete zařídit podle toho, jaké prostory obýváte.

I při dostatku místa by měl váš relaxační prostor dodržovat určitá pravidla

Obýváte-li velký byt a můžete tak mít pro svou relaxaci vyhrazenou celou místnost, zdálo by se, že máte automaticky vyhráno. Ne vždy tomu ale tak je. Máme tendenci prostor zaplnit a právě pro relaxaci to pak není dobré prostředí. Pokud se z oázy klidu stane prostor přeplněný vším možným, tam si myšlenky zcela určitě neuspořádáte. V odpočinkové místnosti by mělo být pouze pár vám příjemných věcí, kterými se rádi obklopujete. Jedině tak tam nebude žádný rušivý element a pokoj splní svůj účel. Při zařizování zároveň myslete i na to, abyste do místnosti přenesli trochu přírody. Efektivní jsou velké pokojové rostliny jako palmy nebo bonsaje. Uklidňující účinky má i menší zen fontána, jejíž zvuk má blahodárné účinky pro relaxaci. Pečlivě zvažte i barvy zdí a využijte neutrální barvy jako pískovou, hnědou, světle modrou či světle zelenou. Co se nábytku týče, nebojte se využít služeb profesionálů, kteří vám mohou navrhnout a zároveň realizovat nábytek na míru.

Relaxovat můžete i v malém prostoru. Stačí dodržet tři základní pravidla

Častěji než s přebytkem prostoru se při zařizování relaxačního koutku většina z nás bude potýkat s nedostatkem místa a bude třeba se trochu uskromnit. Pomohou vám tři základní kritéria: V relaxačním koutku byste měli mít příjemné osvětlení, pohodlné sezení a klid. Ideální je tedy vybrat prostor u oken nebo si jej vybavit lampou s nastavitelnou úrovní osvětlení.

Základem je pohodlí

Pro takovou „zašívárnu“ jsou ideální místa, kam proudí denní světlo, tedy v blízkosti okna. Dejte ale na svůj pocit, jestli je vám pro relaxaci blízký jiný kout, neřiďte se obecnými pravidly a zvolte tak, jak je vám příjemné.

Jak bude váš relaxační prostor vypadat, ovlivní i způsob relaxace. Někdo je kreativní, tak odpočívá aktivně a hodí se mu třeba psací stůl, někdo potřebuje ke svému klidu usednout do pohodlného křesla a pustit si seriál. Záleží na vás. Nezapomeňte přitom na doplňky, které dodají místu pohodlí a vy se v něm budete cítit dobře.

Pro pohodlné usazení vybírejte kvalitní a pohodlná křesla nebo sofa, která mohou nabídnout veškerý komfort. Králem pohodlí stále zůstává starý dobrý ušák. Tento typ křesel je v současnosti na výsluní a nabízí jej nejedna nábytkářská firma. Běžně si jej můžete nechat vyrobit i na zakázku. Tradice se mísí se současnými požadavky na zdravé sezení.„Kostra je masivní z tvrdého dřeva, sedák je pružinový, vyvázaný africkou trávou a koňskými žíněmi. Velmi důležitá a nezbytná je pro správné sezení podpěra v bederní části, která zajišťuje zdravý a pohodlný posed,“ radí Pavel Kružík z PK Interiér. Využít ale můžete i moderní závěsná křesla. U všech sedacích modelů vám k maximálnímu pohodlí poslouží nejrůznější polštáře – nezapomeňte na ně.

Ideální je posezení v relaxačním koutku doplnit o malý konferenční stolek na odkládání knih či šálku kávy. Pro oddělení od dalších částí interiéru vám dobře poslouží mobilní paravan. Je-li v interiéru dostatek světla, dobře také poslouží květinové stěny, kdy dáte vedle sebe několik polic s květinami a budete mít pocit hustého pralesa za svými zády. Přeci jen, zeleň uklidňuje.

Naučte se vypnout mozek

A jak by měla naše relaxace vypadat? Někdo bude číst, pro jiného je nejlepší relaxací hudba. Každý může odpočívat tak, jak mu nejvíce vyhovuje.

Přitom je důležité se naučit skutečně relaxovat a nikoliv nechat hlavu se stále zaměstnávat situací na pracovišti, problémy v rodině a dalšími silnými tématy. Stejně jako jste si vymezili váš osobní prostor pro relaxaci, nedovolte sami sobě, aby v tuto chvíli váš mysl utíkala jiným směrem. Relaxace je důležitá pro naši psychiku i výkonost.
Při odpočinku vyžadujte respekt k sobě a stejně se chovejte i k ostatním členům domácnosti, až budou relaxovat oni.

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

kontakty  •  o nás  •  pravidla diskusního fóra  •  všeobecné obchodní podmínky  •  ochrana osobních údajů  •  podmínky používání webu

 

©2018 OkoloBytu. Design by Tadeáš Kula.

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?