Rekonstrukce koupelny je pro spokojené stáří většinou nezbytná

„Zasloužený odpočinek“ či „podzim života“ – poetická synonyma pro život v penzi. Aby se však naplnila očekávání, která tato sousloví evokují, musíme být na penzi připravení nejen finančně, ale i z hlediska bydlení. Proto velká část Čechů ve věku nad 50 let uvažuje o rekonstrukcích, které jim ve stáří zajistí nezbytný komfort.

Vyplynulo to z aktuálního výzkumu Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) mezi lidmi ve věku 50–65 let.

Lidé se na důchod obvykle stěhovat nechtějí

Drtivá většina Čechů (80 %) ve věku 50+ počítá s tím, že v domě či bytě, kde nyní bydlí, prožije i podzim svého života. Se stěhováním se na důchod počítá jen 20 % z nás, přičemž hlavním důvodem je snaha najít si menší bydlení nebo se trvale usadit na chalupě či chatě, kde dosud trávíme jen volné chvíle.

„Pro většinu lidí je investice do vlastního bydlení tou nejlepší věcí, kterou mohou pro klidný život v penzi udělat. Náročnou cestu k vlastním čtyřem stěnám pomůže usnadnit stavební spoření i s možností úvěru na bydlení,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Lidé se na stáří připravují

Češi si uvědomují, že je nutné se na stáří připravit nejen finančně, ale i z hlediska bydlení. Podle výzkumu AČSS totiž polovina Čechů ve věku 50–65 let uvažuje, že provedou rekonstrukci bytu či domu, aby v něm mohli pohodlně žít i v pozdním věku. Ostatní (28 %) se zatím pro tyto úpravy nerozhodli a pouze 24 % o žádných změnách neuvažuje.

Za nejdůležitější úpravy bydlení, které zajistí potřebný komfort i v pozdním věku, považují Češi především bezbariérové řešení koupelny, úpravy v ložnici, protiskluzové povrchy, instalaci madel a zábradlí, celkové bezbariérové řešení bytu či instalaci bezpečnostních čidel.

Čtěte také:  Vhodné venkovní stínění a jeho výhody. Víme, proč je použít
Vv

Bydlení na stáří

Nutnost uzpůsobit si bydlení na stáří potvrzují i architekti: „Pokud jsme na to, že v bytě či domě prožijeme stáří, nemysleli již při jeho koupi, je dobré se při pozdějších rekonstrukcích zaměřit zejména na tři oblasti, které nám zvýší komfort bydlení v pozdním věku. Jsou to hygiena, spaní a vaření. S tím souvisí například pořízení sprchových koutů, které jsou seniory vhodnější než vana. Při rekonstrukci sociálního zařízení je určitě dobré myslet na detektor pádů, ale třeba i na vyšší WC,“ říká Josef Zumr z ateliéru Zumr architekti, a doplňuje: „V případě rekonstrukce kuchyně doporučuji zvolit vyšší kuchyňskou linku a snadno dostupné skříňky. Samozřejmostí by mělo být vybavení spotřebiči, které usnadní život, jako je myčka nebo mikrovlnná trouba. A pokud neděláme větší rekonstrukce, pomůže alespoň výměna nábytku – například je dobré pořídit si vyšší postele, ze kterých se lépe vstává.“

Rekonstrukce spojené s uzpůsobením bydlení pro seniorský věk chtějí Češi nejčastěji financovat z úspor (73 %), více než desetina chce využít peněz naspořených na stavebním spoření. „Stavebko jako výhodná forma spoření je určena pro každý věk – rodiče zakládají stavebko pro děti, aby jim usnadnili start do života, na začátku produktivního věku spoříme, abychom si usnadnili cestu k ideálnímu bydlení. A na konci produktivního věku je stavebko vhodný základ pro rekonstrukce spojené s přípravou bydlení na stáří,“ uzavírá Jiří Šedivý.

Napsat komentář