Rekonstrukce koupelny – jak na to?

Koupelny ve starších domech nesplňují současné požadavky na praktičnost ani estetiku. Dokonce v některých panelových domech stále ještě koupelnu a WC tvoří bytové jádro.

Umakartové jádro bohužel není příliš trvanlivé, snadno navlhne a rázem máte v koupelně plíseň. Takže může představovat i zdravotní riziko. Pokud se do staršího domu nově stěhujete, nebo už nevyhovující prostory skutečně dosloužily, rekonstrukce koupelny je na místě. 

Plánování – základ rekonstrukce

Důkladné plánování rekonstrukce vám ušetří spoustu času a v konečném důsledku i peněz. Nejprve se zamyslete, jak důkladnou rekonstrukci potřebujete. Bude se jednat jen o renovaci bytového jádra? Nebo vybourání celého bytového jádra? Koupelna zpravidla sdílí jednu zeď i s kuchyní, bude se tedy rekonstrukce týkat i kuchyně?

Rozpočet a nutná rezerva

Odpovědi na otázky ohledně rozsahu rekonstrukce se samozřejmě odvíjí hlavně od vašeho rozpočtu. Kompletní rekonstrukce koupelny není levnou záležitostí a pokud máte koupelnu v havarijním stavu a financí nedostatek, budete muset uvažovat i o půjčce na rekonstrukci.

Cena rekonstrukce koupelny v paneláku nebo domě s průměrnou velikostí se před pandemií koronaviru pohybovala kolem 80 – 120 000 Kč. Z toho materiál činil přibližně polovinu. Pozor, za dobu pandemie ceny materiálu dramaticky stouply. Abyste nemuseli bydlet na staveništi, musíte si k celkové částce připočítat minimálně 10 % rezervu. Při stavebních pracích se totiž vždy objeví něco nečekaného, co bude vyžadovat další investici. Pro klidný spánek počítejte raději s 20% rezervou.

K nákladům za samotnou rekonstrukci připočítejte také vedlejší výdaje. Je možné, že po dobu probíhajících stavebních úprav se budete muset odstěhovat, s čímž se pojí další výdaje. Také budete pravděpodobně potřebovat přistavit kontejner na odpad a důkladný úklid po dokončení prací.

Vhodný termín

Nejlepší čas na rekonstrukci je mimo topnou sezónu. Zvažte, jak to uděláte s náhradním bydlením, dojížděním do práce a do školy. Nejčastěji se rekonstrukce plánují na letní prázdniny, takže je potřeba plánovat dostatečně dopředu, aby měla vybraná stavební firma volnou kapacitu. Raději však v době konání rekonstrukce neodjíždějte na zahraniční dovolenou, protože je možné, že bude potřeba vaše přítomnost. Minimálně byste měli průběh rekonstrukce kontrolovat. I když tím je možné pověřit příbuzné nebo i placené odborníky.

Čtěte také:  Zařiďte si ergonomické pracovní místo pro správné sezení

Kvalitní návrh

Abyste byli s funkčností koupelny dlouho spokojení, budete potřebovat promyšlený návrh. V dnešní době je potřeba do koupelny umístit pračku, sušičku, bojler a nový nábytek do koupelny s dostatkem úložných prostor. Přitom nejen v malých prostorech je těžké zkombinovat funkčnost i design koupelny. Přemýšlejte o tom, kolik členů domácnosti a jakým způsobem bude koupelnu využívat. Podle toho můžete přemýšlet o tom, jestli spojit WC a koupelnu, jestli zvolit vanu nebo sprchový kout.

Buď si nechte poradit od odborníků, nebo pokud si děláte návrh sami, nastudujte si tipy, jak zařídit koupelnu, abyste se vyvarovali zbytečných chyb. Při rekonstrukci je vhodné myslet alespoň deset, spíše dvacet let dopředu. I když nikdo neplánuje nešťastné události, bezbariérový vstup do sprchy a dostatečně široké dveře oceníte i při banalitě jako zlomená noha.

Co zvládnete sami a na co zavolejte stavební firmu

Na rekonstrukci koupelny není potřeba stavební povolení a pokud jste opravdu zruční, zvládnete drtivou většinu úkonů včetně rozebrání umakartového jádra sami. Jen zapojení přívodů bude muset zkontrolovat pověřená osoba.

Promyslete ale svoje časové možnosti, pracovní vytížení, reálné stavební zkušenosti a zvažte zda vás ve výsledku rekonstrukce vlastními silami nevyjde dráž. Můžete najmout firmu alespoň na některé úkony. Uvědomte si také, že v domovních řádech bytových domů jsou omezené časy na provádění údržbářských prací, takže s docházením do zaměstnání už vám moc času na rekonstrukci nezbyde.

Jakmile budete mít vše naplánované, nezbývá, než se obrnit pevnými nervy a držet si palce, ať se vše bez problémů vydaří.

Zdroj: nabytek-interior

Napsat komentář