Reality v době koronaviru – zlevní, nebo nezlevní?

Ceny nemovitostí rostly v roce 2019 rychlým tempem, ještě rychleji rostly ceny bytů i pronájmů ve velkých městech, do kterých se stěhuje čím dál více lidí za prací a městským životem. Jak se současné omezení způsobené pandemií koronaviru dotýká realitního trhu?

Krátkodobý pronájem

Realitní odborníci jsou v prognózách zatím shovívaví. Shodují se však na tom, že budou zásadně ovlivněny krátkodobé pronájmy, což se ostatně projevuje již nyní. „Krátkodobý pronájem byl v posledních letech velký boom, který vedl k investici do nemovitosti tisíce lidí, a to jen v Praze. Cestovní ruch v ČR je teď ale mrtvý a oživí se až s otevřením hranic pro cizince. Počítá se samozřejmě s rozvojem domácí turistiky, ale nemůžeme čekat, že Češi využijí krátkodobých pronájmů nikterak hojně. Tento realitní sektor se tak prakticky ze dne na den stal spíše břemenem, který vlastník musí financovat, nijak na něm nevydělává,“ říká Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov.

Jak v nabídce realitních kanceláří, tak na řadě inzertních portálů se nyní objevují nabídky na pronájmy bytů v samém srdci centra Prahy za velmi příznivé finanční podmínky. Zde však pravděpodobně nemůžete očekávat možnost delšího pronájmu nemovitosti. „Nejčastěji se smlouva na pronájem nemovitosti uzavírá na 1 rok. Následně lze nájemní smlouva prodlužovat na další období formou dodatků,“ vysvětluje princip nájemní smlouvy Mgr. Jan Eisenreich, právník z portálu www.svjpravnik.cz.

Jaká bude situace u ceny bytů?

„Je předčasné nyní hovořit o tom, že se ceny na nemovitostním trhu v ČR budou v důsledku koronakrize propadat. Spíše je třeba přechodně počítat se stagnací cen realit v atraktivních lokalitách a s mírným cenovým poklesem realit v méně atraktivních oblastech typu maloměsta, venkova či sídlišť městských periférií. Pokud se česká ekonomika zotaví v přiměřeně krátkém čase, během několika čtvrtletí, ceny nemovitostí v ČR ve druhé polovině roku 2021 obnoví svůj vzestup,“ nastiňuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.  

Čtěte také:  LED osvětlení do ložnice: Jak vybrat lampičky a pásky pro příjemný relax?

Jedním z nejvýznamnějších důvodů, proč nelze očekávat razantnější pokles cen nemovitostí, je výrazný nedostatek počtu bytů na trhu, který způsobuje, že poptávka po bytech dlouhodobě převyšuje jejich nabídku. To platí především pro větší města a jejich okolí. Jen v Praze aktuálně chybí okolo 20 tisíc bytů.

Developerské projekty nezlevní

S nedostatkem bytů souvisí i novostavby a developerské projekty, které hodnotu pravděpodobně neztratí, jelikož v České republice je oproti jiným zemím zdlouhavé získat stavební povolení, tudíž je nových staveb málo a poptávka po nich značně převyšuje nabídku. „Díky tomuto jevu se předpokládá, že ceny těchto nemovitostí nebudou ani při splasknutí realitní bubliny v příštích letech klesat,“ říká Jiří Kozumplík z realitní kanceláře CENTURY 21 Realitas Central.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?