Hledání solidního nájemníka je hlavně o prověřování. Co když ale šlápnete vedle?

Pronajímat byt není žádný med. A případů, kdy musí vlastníci nemovitostí, potažmo pronajímatelé řešit problémové nájemníky, je čím dál více. Většinou přitom stačí být maximálně obezřetný před podpisem nájemní smlouvy. Co když jste se ale ocitli v situaci, kdy už je na obezřetné chování pozdě?

Pozdní nebo nebo žádná platba

Nejčastější situací, která se v praxi děje, je když nájemníci neplatí nájemné v řádném termínu nebo vůbec. A přestože by si někdo mohl myslet, že lze nastalý problém vyřešit v rámci pár týdnů, opak je pravdou. Pokud dojde na nejhorší a rozhodnete se nájemníky vystěhovat, koukáte na minimálně tříměsíční proces, který začíná písemným doručením výpovědi z nájmu. Tříměsíční lhůta pak začíná plynout první kalendářní den následujícího měsíce po doručení výpovědi nájemníkovi.

Zakládejte si komunikaci

Jakoukoli komunikaci, kterou s nájemníkem budete vést, doporučujeme zakládat, a proto za tímto účelem vždy využívejte písemnou formu komunikace, tedy sms nebo e-mail. Rozhovory totiž bez svolení druhé strany nahrávat nemůžete. Veškerá komunikace vám zároveň později bude svědkem toho, že jste jednali v souladu se zákonem. Ten totiž, přestože byl podroben několika základním změnám, stále stojí více na straně nájemníků.

Poničení bytu – postup

Jak ale postupovat, pokud ještě ke všemu zjistíme, že vám nájemník zdemoloval půlku bytu? K těmto případům slouží vratná kauce, kterou ze zákona můžete před začátkem trvání nájmu požadovat až do výše šesti měsíčních nájmů. Ta ovšem často slouží jen k pokrytí škod za nezaplacené nájemné a navíc, pokud jste veškeré vybavení neměli zdokumentované v předávacím protokolu, není moc šancí, že za něj své peníze dostanete zpět.

Bezchybná smlouva

Což nás přivádí k nutnosti naprosto bezchybné smluvní dokumentace. „Nájemní smlouva má mnoho náležitostí, které chrání jak pronajímatele, tak nájemníka. Určitě bych proto nedoporučoval stahovat bůhvíjaké smlouvy z internetu, ale pověřil bych tím právníka. V důsledku bude každý pronajímatel za tento krok vděčný,“ upozorňuje David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates International. Společnost se mj. zabývá správou nemovitostí a s problémovými nájemníky tak má spoustu zkušeností.

Čtěte také:  Jak zabezpečit chytře dům?

Dle Novotného je nejlepší možnou cestou, jak těmto problémům předejít, hlavně obezřetnost. „My pro své klienty všechny zájemce o nájem prověřujeme, ať už v registru dlužníků, u zaměstnavatele nebo u předchozího pronajímatele. Zjistili jsme, že to je ta nejúčinnější cesta, jak zabránit problémům. I proto jsme tak přišli se službou garantovaného nájmu, kdy vlastníkům nemovitostí garantujeme předem sjednané nájemné i v situacích, kdy by byla nemovitost neobsazena nebo obsazena nájemníky neplatiči. Něco takového si totiž díky naší pečlivosti a obezřetnému chování můžeme dovolit,“ uzavírá Novotný. 

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner