Prvním čtením prošel návrh zákona na měsíční informovanost o spotřebě tepla a teplé vody 

Prvním čtením prošel 12.7. v Poslanecké sněmovně návrh zákona, díky kterému budou lidé dostávat přesné a jasné informace o spotřebě tepla a teplé vody. Jde o transpozici EU směrnice do českého práva. Zprávy o vyúčtování budou občanům doručovány v minimálně měsíčních intervalech. 

Povinnost informovat o spotřebě

„V době zdražování energií je tento zákon pro naše občany obzvlášť důležitý. Všichni, kteří odebírají centrálně připravované teplo a teplou vodu, budou ze zákona informováni přesně, spolehlivě a jasně o aktuální spotřebě, pokud mají dálkově odečitatelná měřidla nebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění. Návrhem se tak upravuje povinnost poskytovatele služeb informovat odběratele o jeho spotřebě tepla a teplé vody v pravidelných, alespoň měsíčních intervalech,“ říká ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Předložená novela zákona je transpozicí relevantních ustanovení směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU), kterou se mění směrnice o energetické účinnosti, do českého právního řádu.

Splatnost nedoplatku

Návrh zákona také výslovně stanoví, že na splatnost nedoplatku na zálohách za služby nemají vliv takové vady rozúčtování, které nevedou k chybnému určení výše nedoplatku. Ministerstvo pro místní rozvoj tak reaguje na možné zpochybňování služeb a možné vyžadování penále za to, že družstvo nebo SVJ doručí vyúčtování s drobnou chybou.

6 komentářů u „Prvním čtením prošel návrh zákona na měsíční informovanost o spotřebě tepla a teplé vody “

 1. Zdravím, myslím, že to vidí příliš optimisticky … když vezmu jen časovou posloupnost informace od dodavatele, odečet měřičů, rozúčtování , tak se o spotřebě stejně lidé dozví s půl měsičním (v lepším případě) zpožděním, u vody asi o trošku dříve. No asi na ČS schálíme, že to vzhledem k dodatečným nákladům dělat nebudeme. Jen pro př. – dnes rozúčtování tepla (s ručním odečtem) je cca 9.000,- Kč, nově s vynecháním měsíců kdy se většinou už/ještě netopí to bude 8-9x 9.000,-. Co lidé by lidé hypoteticky uspořili (???), to utratí v nákladech na rozúčtování. Asi jsem moc velkej pesimista, ale jsem přímo u toho.
  Co na to ostatní reálně smíšející ?
  M.

  Odpovědět
 2. Takhle to dopadá když EU ví prd o způsobu vyúčtování nákladů.
  Bytové vodoměry versus domovní vodoměr mají až 10 % odchylku.
  Teplo se rozúčtovává podle výměry bytu a podle poměrových měřičů spolu s x koeficienty.
  Takže zatěžovat výbory sdělováním informací, které si může vlastník odečíst v bytě sám je zbytečná buzerace.
  Do toho vám vstupuje vyhláška na rozdělení nákladů a byť máte minimální spotřebu tepla tak platíte jako mourovatej. Neboť vy chodíte do práce a topíte jen když jste doma, narozdíl od zimouřivých důchodců co topí jak o život. Jen to bude lidi stát víc peněz neboť se na to budou muset pořídit systémy, stabilní odečtové soupravy, datové spojení atd.

  Odpovědět
 3. Úvod článku není přesný a není úplný.

  V úvodu se uvádí, že “lidé budou dostávat přesné a jasné informace o spotřebě tepla a teplé vody”. Pokud nebude zajištěna měsíční fakturace o dodaném teplu a TUV a měsíční vyúčtování s různými koeficienty, se zohledněním limitů -20 + 100% průměru atd., tak lidé budou dostávat pouze nějaké informace o tom kolik je dílků na poměrových indikátorech a m3 na jejich vodoměrech. A provádět kompletní měsíční vyúčtování by bylo velmi nákladné.

  Dále se v úvodu článku uvádí, že “jde o transpozici EU směrnice do českého práva”. To je velmi neúplná informace. Jde i o transpozici nezávazného doporučení ke směrnici. MMR nesmyslně tvrdí, že pouhé doporučení je závazné a proto je v novele nesmyslné ustanovení §8a/5, podle kterého musí poskytovatel každý měsíc informovat příjemce služby, že na určitém místě je nějaká informace. A následující měsíc opět a opět.

  Tento nesmysl byl jedním ze dvou bodů, ke kterým byla největší diskuse.

  Druhým bodem bylo, že nelze novelu spustit k 1.1.2023.

  Abych končil optimisticky, díky tomu, že se vetoval postup podle § 80 (projednávání pouze v jednom čtení), tak je šance, že se posune účinnost novely a že zmizí § 8a/5.

  Hezký den!

  P.S.

  v diskusi vystoupil jeden poslanec, povoláním asi komik, který byl sice pro transpozici EED, ale s tím, aby se zachovala četnost odečtů jednou ročně. To mu asi neprojde. :-))

  Odpovědět
 4. Dálkové odečty jsou dobrá věc. Člověk nemusí plánovat svůj čas na daný den a hodinu. Nikdo mu neleze do bytu. Ale na druhou stranu nechápu proč bych měl být 1x za měsíc někým povinně informován o stavu svých vodoměrů a indikátorů. Zatím jsem svéprávný a dokážu občas otevřít “stoupačku” a zjistit kolik jsem “natočil” kubíků teplé a studené vody v aktuálním období, opsat dílky na indikátorech topení a tyto údaje porovnat s předchozím ročním vyúčtováním. Prosím, nedělejte z lidí blbce!!

  Odpovědět
  • Přesně tak, děláme to každý měsíc už od nastěhování do bytu a nemáme žádný problém. Zbytečné náklady navíc kvůli neschopným.

   Odpovědět

Napsat komentář