Proč čistit odvětrávací potrubí v panelových domech?

Desítky let staré odvětrávací potrubí je rizikem pro šíření požáru a růst plísní, množení bakterií nebo virů. Čištění a dezinfekce potrubí zajistí bezpečnější prostředí a zdravější ovzduší nejen pro vaše děti. 

Co byste měli vědět o odvětrávacím potrubí

Pojďme se bez dlouhého úvodu podívat rovnou na 4 důležité věci, které byste měli vědět o odvětrávacím potrubí vašeho domu. Na závěr se podíváme na některá doporučení, která z toho vyplývají.

  1. Odvětrávací potrubí neboli vzduchotechnika byla v domě instalována při stavbě domu a od té doby se její údržbě nikdo nevěnoval. Možná jste před několika lety vyměnili staré elektrické motory za mechanické odvětrávací turbínky (Lomanco) nebo jiná nová řešení, ale je velice pravděpodobné, že na vnitřní povrch potrubí si nikdo nevzpomněl. Znečištění může být tak rozsáhlé, že potrubí již vůbec není průchozí a nedochází tedy k odvětrávání bytových jednotek. Není výjimkou, že někdo neodborným zásahem při rekonstrukci bytu centrální svislé potrubí zneprůchodnil, případně se při rekonstrukci střechy zakončení potrubí zcela zakrylo a systém tak ztratil svou účinnost.
  2. Vzduchotechnické potrubí je po desítkách let provozu silně znečištěné. Ke znečištění přispívají mastné páry z kuchyňských digestoří, které se dostávají i přes uhlíkové filtry, které v digestořích zpravidla bývají. To se v centrálním potrubí kombinuje s prachem, zbytky lidské kůže, textilními vlákny a dalšími nečistotami, které se do systému dostanou odvětráváním toalet a koupelen. Když k tomu přidáme listí, montážní pěnu nebo prach ze silnice, který se do potrubí dostává ze střechy, vznikne na povrchu svislého odvětrávání vrstva nečistot silná až jeden centimetr.

Požár a bakterie

  • Z  uvedeného plyne několik rizik pro bezpečnost celého domu a jeho obyvatel. Jedním z nich je riziko šíření požáru. Je nepravděpodobné, že by přímo v potrubí požár vznikl. Ale pokud dojde k zahoření v některém z bytů (například elektrickým zkratem spotřebiče), znečištěné odvětrávací potrubí se stává jednou z cest, kudy se požár šíří do dalších bytových jednotek. Vrstva nečistot v tomto případě slouží jako palivo a pomáhá rychlému šíření požáru. V čistém potrubí nemá požár další možnosti pro svůj rozvoj a významně se tak snižuje riziko rozšíření do dalších částí domu.
  • S odvětráváním také úzce souvisí kvalita a čistota vzduchu v bytech. Vrstva nečistot v potrubí vytváří vhodný prostor pro růst plísní a život bakterií či virů. Ve většině případů se nejedná o zvláště nebezpečné druhy, ale riziková je především jejich koncentrace. V potrubí dochází k nucenému proudění (ventilátory) i k pasivnímu proudění (komínový efekt). Vlivem atmosférických podmínek ale může být toto proudění zpomaleno až zastaveno – v tomto případě koncentrované spory plísní a další nečistoty nesoucí bakterie a virové částice mohou kontaminovat vnitřní prostory bytových jednotek. Vzniká tak riziko pro astmatiky, děti a nemocné či starší osoby. Množství těchto choroboplodných zárodků se liší v průběhu roku a je ovlivněno počasím. Spory plísní se mohou kumulovat i po několik let. Virové částice většinou nepřežijí příliš dlouho, ale pokud chceme mít prostředí čisté, je nutné potrubí pravidelně dezinfikovat. A dezinfekci lze provádět pouze na čistém povrchu.
Čtěte také:  Šest tipů pro ekologickou domácnost. Navíc ještě hodně ušetříte!

Co z výše popsaného vyplývá?

Stručně řečeno, čištění centrálního odvětrávacího potrubí v panelových domech je vhodnou prevencí a zvyšuje životní standard v domě. Dnes dostupné technologie umožňují provádět čištění potrubí ze střechy bez vstupu do jednotlivých bytových jednotek. Čištění je tiché a nenarušuje běžný chod domácností. Veškeré nečistoty, které se z potrubí odstraní, jsou odsávány do filtrů a následně zlikvidovány podle ekologických standardů. Nedostávají se tak na střechu ani do okolí. Po důkladném vyčištění potrubí je vhodné ho dezinfikovat. Prostředek pro dezinfekci je schválen Státním zdravotním ústavem a nezapáchá. 

Zajímá vás téma více?

Před několika dny jsme spustili nové webové stránky zaměřené právě na tuto problematiku. Najdete zde základní informace, dozvíte se, jak čištění a dezinfekce probíhá a můžete zažádat o cenovou nabídku pro váš konkrétní dům. Mějte i vy zdravý panelák!

Navštivte www.zdravypanelak.cz 

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?