Přípravy rozpočtů pro příští rok finišují. Myslíte i na opravy?

Blížící se závěr roku přináší řadu povinností. Jednou z nejdůležitějších, které musí zástupci SVJ a družstev připravit, je zpráva o hospodaření v letošním roce a příprava účetní závěrky. Podle výsledku hospodaření za loňský rok, je možné začít plánovat rozpočet na rok následující. S tím souvisí i plán oprav a investic.

Stanovení rozsahu rekonstrukce

Není potřeba mít detailní rozsah rekonstrukce, pro předložení na jednání schůze či shromáždění postačí její orientační rozsah. Důležité je stanovením předpokládané ceny realizace, což lze docílit prostřednictvím tzv. slepého rozpočtu, který vám připraví na požádání realizační firmy.

Jak rekonstrukci financovat

K plánování větších oprav je potřeba znalost zůstatku prostředků ve fondu oprav a přehled čerpání z daného fondu.

O tom, zda bude vhodnější financovat rekonstrukci z vlastních zdrojů nebo si vzít úvěr, rozhoduje v první řadě předpokládaný rozsah rekonstrukce. U komplexní akce, kde se částka pohybuje v řádech miliónů, bývá obvyklé financování úvěrem. Úvěr na rekonstrukci bytového domu je zpravidla poskytován bez zajištění a s minimálními náklady na správu a vedení úvěrového účtu.

Plné znění tohoto článku s řadou dalších důležitých informací nejen o financování najdete v aktuálním vydání Okolo bytu 4/2018. K odběru časopisu se můžete přihlásit zde.

Hlasování o rekonstrukci a financování

S připraveným orientačním rozsahem rekonstrukce a její cenou je již možné nechat záměr odhlasovat. Z praxe se osvědčilo nechat hlasovat o maximální šíři rekonstrukce včetně dalších parametrů – jako maximální výše záloh, maximální cena díla s tím, že podle finančních možností bude rozsah rekonstrukce postupovat podle stanovených priorit.

„Při hlasování doporučujeme odhlasovat mandát v rozsahu maximálních schválených parametrů shromážděním či schůzí pro výbor SVJ nebo představenstvo družstva, aby mohlo dojednávat podmínky rekonstrukce a nebylo nutné svolávat několik dalších shromáždění,“ radí statutárním zástupcům vhodný postup Dagmar Jonášová z Raiffeisen stavební spořitelny, která má s financováním rekonstrukcí bytových domů dlouhodobé zkušenosti.

Čtěte také:  Neuniklo vám?

V rámci shromáždění/schůze se připravte i na jednání s bankou

Po odsouhlasení záměru rekonstrukce je ideální navázat hlasováním o vybrané formě financování rekonstrukce, včetně mandátu pro výbor/představenstvo. Pro jednání výboru/představenstva je vhodné nastavit určité mantinely, stejně jako pro samotnou rekonstrukci. Například úroková sazba do např. 4 %p.a., délka fixace, maximální doba splatnosti, maximální výše měsíční splátky a podobně. Tento postup slouží i pro ochranu statutárního orgánu, že jeho rozhodování nebude ze strany členské základny napadnutelné.

Kromě mandátu od členské základny, orientačního rozsahu a cenou, je nutné pro úvodní schůzku v bance znát také aktuální zůstatek ve fondu oprav, měsíční příjmy a výdaje. S těmito informacemi vám banka může připravit modelovou situaci už poměrně přesně na míru našeho domu.

Souběžně s jednáním s bankou už můžete vybírat firmu pro rekonstrukci.

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?