Pravidelných prohlídek plynových kotlů je letos minimum. Co hrozí?

Vládní opatření a strach z šíření koronaviru vedou mnoho uživatelů plynových kotlů k odkladu pravidelné servisní prohlídky. To přitom může znamenat zvýšené riziko poruchy kotle a v některých případech také ztrátu záruky.

Povinnost kontroly plynových kotlů majitelům stanoví zákon

Jak stanovuje zákon, každý rok by měl majitel plynového kotle nechat své zařízení zkontrolovat odborným technikem. V praxi se nejedná o nic složitého, přivolaný servisní technik pouze zkontroluje stav kotle, případně jej vyčistí a seřídí. Pravidelná servisní prohlídka trvá zhruba hodinu a majitel kotle za ni zaplatí v průměru kolem tisícikoruny.

Odkládání servisní kontroly zvyšuje riziko poruchy kotle

Pokud dlouhodobě dochází k zanedbání pravidelného servisu, stoupá riziko nečekané závady. Přestože moderní kotle mají zabezpečení na vysoké úrovni a únik plynu tedy přímo nehrozí, může kotel pracovat s nižší účinností, nebo dokonce přestat fungovat úplně. To není v zimních měsících nic příjemného. Navíc se často stává, že servisní firmy mají požadavků na opravu více a čekací doba se prodlužuje, což je samozřejmě nepříjemné.

Jak probíhá kontrola plynového kotle při zpřísněných hygienických podmínkách?

„Od našich servisních partnerů máme k dispozici anonymizované statistiky, kolik majitelů našich kotlů si servisní prohlídku skutečně objedná. V porovnání s loňským rokem jsou letošní čísla alarmující, což připisujeme na vrub právě letošní koronavirem ztížené situaci,“ vysvětlil Radovan Fila ze společnosti Thermona a dodal: „Servisním technikům jsme dali doporučení na přijetí opatření proti šíření koronaviru. Samozřejmostí by měly být roušky u všech zákazníků a zvýšená dezinfekce rukou, tak aby byl případný přenos viru minimalizován. Věříme, že se lidé nemají čeho bát, i vzhledem k tomu, že během servisní prohlídky nemusí být v místnosti přítomni, takže kontakt je zde minimální.“

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?