Pravidelná údržba bez starostí – robotické vysavače

Kategorie robotických vysavačů v posledních letech zaznamenala obrovský boom. Zákazníci už ztratili prvotní ostych a jsou lépe poučeni, co mohou od robotů očekávat. Jádrem je výkonná jednotka s efektivní filtrací, baterie dostačující na požadovaný režim úklidu v domácnosti a série různě vyspělých orientačních a navigačních systémů.

Napůl robot, napůl vysavač

Zatímco klasické vysavače ve svém těle obsahují minimum elektroniky a jejich konstrukce je založená na optimalizaci a co největší efektivitě chodu jednotlivých komponent, robotické vysavače v sobě slučují dvě kategorie přístrojů zároveň – vysavač a robot. Jelikož vysavač často operuje v době, kdy jeho majitelé nejsou přítomni (například jsou v práci), lze mu dát víc času, aby svou práci vykonal, a nespornou výhodou je i pravidelnost jeho počínání. Na každodenně se opakující úklid nemusejí být kladeny tak vysoké nároky jako na vysávání jednou či dvakrát týdně. Robotické vysavače jsou tedy určeny pro častější, ale méně intenzivní uklízení. Jejich benefit spočívá zejména v samostatnosti.

Nabízená výbava – vysavač na různé povrchy i mop

Robotické vysavače jsou určené pro každodenní úklid. Jejich prachová nádoba tedy nemusí mít takový objem jako u klasického vysavače. U vysavačů Sencor lze lehce jedním pohybem prachovou nádobu vyjmout a vysátý prach a nečistoty vysypat do odpadkového koše. Celý proces nezabere více než pár vteřin.

Robotický vysavač je určen k úklidu všech typů tvrdých podlah, jako jsou dřevěné nebo laminátové plovoucí podlahy, dlažba, vinyl i koberce s nízkým vlasem.

Rozdíly v uklízecí výbavě robotických vysavačů jsou v počtu kartáčů a možnosti suchého či mokrého mopování. Nejvyšší modely jsou vybaveny hned několika vyměnitelnými typy kartáčů:

 • rotačním kartáč tvořený kombinací štětin a gumových lamel ve šroubovici, je vhodný na všechny druhy podlah včetně koberců,
 • rotační kartáč s lamelami ve šroubovici, který je ideální pro sběr vlasů, zvířecí srsti i jemného prachu,
 • boční kartáč pro dokonalé čištění v rozích a u stěn.
Čtěte také:  Jak správně vybírat a provozovat klimatizaci do bytu

­Díky kombinaci mechanické práce rotačního kartáče a silného sání vysavač efektivně odstraňuje vlasy, zvířecí chlupy apod.

Další přidanou funkcí může být mopování

Vyspělejší modely nabízejí možnost mokrého stírání současně s vysáváním. Do nádobky stačí před vysáváním nalít vodu s nepěnivým detergentem a vysavač při vysávání začne automaticky také mopovat. Průtok vody mopem je u nejvyšších modelů regulován elektrickým čerpadlem, které zaručuje, že na podlahu skrze mop nevyteče zbytečně velké množství tekutiny, které by mohlo podlahu poškodit. U nižších modelů se tekutina z mopovací nádobky dostává samospádem, a tak může při delším pobytu na jednom místě samovolně vytéct. Mopovací nádobka však mívá vzhledem ke kompaktní velikosti robotických vysavačů objem cca 200–250 ml, a tak i tento případ není zrovna „domácí katastrofou“.

Mopování samotné vykonává mikrovlákenný polštářek se suchým zipem, který lze mezi jednotlivými uklízecími cykly jednoduše odejmout a vyprat v pračce.

Pohyb obstarávají moderní technologie

Pohyb po podlahách zajišťují motorizovaná gumová kolečka, která chrání citlivé podlahy před poškrábáním a dokážou překonat přechodové lišty do výšky až 1,8 cm a vyjet až na dva cm vysoký koberec. O samotné řízení pohybu se ale stará celá řada technologií. Obecně platí, že čím dražší robotický vysavač, tím lepší technologickou výbavou oplývá.

Senzory zajišťující bezpečný pohyb po místnosti:

 • senzor snímající podlahové hrany kolem chrání robotický vysavač například proti pádu ze schodů
 • senzor v nárazníku snímající zdi zajišťuje správné vysávání v prostoru podél stěn a zároveň zabraňuje zbytečnému narážení do stěn i volně stojících objektů
 • senzory hlídající správný pohyb koleček usnadňují přejíždění drobných bariér (prahy a vjezd na zvýšené koberce) a podílejí se na informaci o poloze robota

Navigační systém

 • SLAM (Simultaneous Localisation And Mapping) – technologie pomocí gyroskopu kontinuálně vyhodnocuje směr, náklon a pozici vysavače.
 • VSLAM (Visual Simultaneous Localisation And Mapping) – gyroskop je rozšířen o vizuální kontrolu pomocí kamery, která zaznamenává objekty v cestě. Zároveň může „namapovat“ celý prostor, uložit si jej do paměti a optimalizovat podle něj dráhu úklidu.
  • Technologie VSLAM je výbavou modelů střední třídy.
 • LIDAR (laser) – nejmodernější technologie mapování pomocí zpětného zachycování laserového paprsku. Nejpřesněji zaměřuje vzdálenosti v prostoru i tvary jednotlivých objektů. Mapovaný prostor ukládá do paměti a v případě nestandardní překážky (například pohozeného oblečení či exkrementu domácího mazlíčka) vyhodnotí, o jaký typ objektu jde, a přizpůsobí mu charakter svého provozu (např. exkrement nerozjede/nerozmetá, misce s vodou se jen opatrně vyhne atp.). Zároveň LIDAR také zajišťuje nejpřesnější informaci o poloze vysavače v prostoru. Zajistí tak dokonalé pokrytí plochy, aniž se jedno místo vysaje dvakrát. Tímto způsobem dokáže vysavač uklidit na jedno nabití maximální prostor v co nejkratším čase.
Čtěte také:  Jak odstranit mastné skvrny a nejrůznější šmouhy ze zdi?

Ovládání

Základní modely robotických vysavačů jsou vybavené ovládáním umístěným na těle vysavače. K pokročilým modelům je dodáváno dálkové ovládání, které je jednoduché a intuitivně jej dokáže ovládat i starší věková generace. Vyšší modely dovolují ovládat vysavač pomocí aplikace v telefonu. Ta umožňuje nastavovat podle vyspělosti robotického vysavače.

Zdroj: Sencor

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner