Pozor na podpojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti je povinné jen pro ty, kdo mají nemovitost na hypotéku, ale pořídí si ho to asi každý rozumně smýšlející člověk. Neštěstí přece jenom nechodí po horách, ale po lidech a riziko, že zůstanete bez střechy nad hlavou, je zde pořád. To se vám ale může přihodit, i pokud si nemovitost podpojistíte, tedy pojistíte na menší hodnotu, než je ta skutečná.

Po požáru začínáte znovu

Zejména pokud už na nemovitost platíte hypotéku, budete mít tendenci, si sjednat pojištění co nejnižší částku. Je totiž jen na vás, jakou zadáte hodnotu pojištěné nemovitosti. Pokud uvedete nižší hodnotu, částka pojištění bude nižší, ale pokud se skutečně přihodí nějaké neštěstí, mohou vám zbýt oči pro pláč. Největším škůdcem je přitom požár a podle statistik hasičů například v období od 28. prosince 2020 do 3. ledna 2021 vzniklo v ČR 431 požárů s celkovou předběžnou škodou 68,68 mil. Kč. Při těchto požárech bylo 5 osob usmrceno a 26 osob zraněno. Při zásazích byl o evakuováno nebo bezprostředně zachráněno 501 osob, zároveň byli 4 hasiči zraněni. Vzniklo 6 požárů se škodou 1 000 000 Kč a vyšší.

Pokud byly tyto nemovitosti nepojištěné, nebo pojištěné špatně, je pro jejich majitele velmi nesnadné dostat se na stejnou úroveň, jakou měli před požárem, nebo je to stojí značné osobní prostředky. V určitých situacích je potřebná půjčka. V případě, že by byla nemovitost podpojištěná, pak pojišťovna bude své plnění výrazně krátit, což nápravu do stavu před nehodou, výrazně komplikuje.

Ceny nemovitostí rostou

Pokud je totiž nemovitost pojištěná tak, jak má být, pak by se vás podobná nehoda neměla finančně dotknout, veškeré opravy či dokonce stavbu nové nemovitosti byste měli pořídit z prostředků, které obdržíte jako pojistné plnění. Klíčem je tedy správné ohodnocení vaší nemovitosti. Pokud jste nemovitost právě koupili, je stanovené ceny snadné. Jde zkrátka o kupní cenu. Pokud se jedná o nemovitost starší, je vhodné se porozhlédnout například na inzertních serverech a zjistit, jak se pohybuje cena srovnatelných nemovitostí. Pokud vaše nemovitost prošla rekonstrukcí, její hodnota se zvyšuje, což je také třeba zohlednit. Dále byste měli mít na paměti, že ceny nemovitostí stále rostou, v poslední době se růst ceny naopak ještě zrychluje. Pokud se vaše nemovitost nachází ve velkých městech, nebo v jejich nejbližším okolí, pak se mohla ceny zvýšit za posledních pár klidně i dvojnásobně. To vše je třeba vzít do úvahy.

Čtěte také:  Jak vybrat nejlepšího dodavatele plynu?

Smlouvu aktualizujte

Pojištění nemovitosti se uzavírá zpravidla na rok, po roce dochází ke sjednání nových podmínek. Ty vám pojišťovna nabídne a na vás je, abyste se rozhodli, zda je akceptujete. Pokud smlouvu nevypovíte, má se za to, že v ní chcete pokračovat. „Smlouvu byste měli pravidelně aktualizovat a zohlednit to, že cena vaší nemovitosti roste. Doporučujeme upravovat ji vždy po několika letech, díky tomu nedojde k podpojištění. Pokud využijete kalkulačku pojištění nemovitosti na www.kalkulator.cz, pak se zadává také určité rozhraní pro hodnotu nemovitosti. Po odeslání všech údajů se na vás obrátí náš specialista, který s vámi hodnotu nemovitosti probere a správně nastaví,“ uvádí Jessika Liptáková ze společnosti Kalkulátor.cz. Díky správně nastavenému pojištění by vás neměla ohrozit jakákoliv událost a ušetříte si mnoho starostí.

Michaela Kadlecová

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner