Na tepelné čerpadlo se vyplatí nespěchat

Tepelná čerpadla všeobecně jsou spolehlivým zdrojem levného tepla. Jenže, existuje několik typů tepelných čerpadel a žádný z nich není univerzálně vhodný pro všechny typy budov. Právě z výběru nesprávného typu tepelného čerpadla plyne často nespokojenost majitelů tohoto zdroje tepla.

Pokud se unáhlíte, a ve snaze pořídit si co nejdříve nový zdroj tepla sáhnete po nevhodném typu tepelného čerpadla, riskujete:

 • vyšší než očekávané náklady na teplo,
 • nedostatek tepla či teplé vody,
 • zvýšený provozní hluk,
 • zvýšenou poruchovost tepelného čerpadla.

O tom, který typ tepelného čerpadla je vhodný pro vaši domácnost rozhodnou např.:

 • očekávaná spotřeba tepla,
 • požadavek na to, aby tepelné čerpadlo bylo schopno dodat i teplou vodu, případně i požadovaný objem teplé vody,
 • požadavek na to, aby tepelné čerpadlo dokázalo fungovat i jako klimatizace,
 • existence pozemku v bezprostřední blízkosti nemovitosti, na který lze umístit zemní kolektory tepelných čerpadel země/voda.

V rámci daného typu tepelných čerpadel je pak nutné najít produkt s odpovídajícím výkonem, tj. je schopný vám dodat dostatek levných energií i při teplotách pod bodem mrazu. Najít takové tepelné čerpadlo není jednoduché i s ohledem na fakt, že nepoctiví výrobci či dovozci tepelných čerpadel se dopouštějí nekalého jednání, kdy uvádí nepravdivé informace o topném faktoru tepelného čerpadla. Toto jednání je doslova celoevropským problémem, za účelem jeho potlačení pak vznikl projekt, v rámci kterého jsou tepelná čerpadla testována v nezávislých laboratořích, které následně udělí či neudělí označení Evropská značka kvality Q. Jen u tepelného čerpadla s tímto označením máte jistotu, že:

 • informace o topném faktoru jsou pravdivé,
 • informace o provozním hluku jsou pravdivé,
 • na tepelné čerpadlo se vztahuje záruka dodávek náhradních dílů po dobu min. 10 let,
 • v České republice je dostupná dostatečně hustá servisní síť,
 • hlavní komponenty tepelného čerpadla byly vyrobenu v souladu s národními i mezinárodními předpisy a nařízeními.
Čtěte také:  Nová sezóna: Připravte balkon či zahradu na grilování s přáteli

Více doporučení jak postupovat při výběru tepelného čerpadla najdete na internetových stránkách https://www.abeceda-cerpadel.cz/

4 komentáře u „Na tepelné čerpadlo se vyplatí nespěchat“

 1. Instaloval jsem TČ v rodinném domě který jsem dosud vytápěl plynem.
  Spotřebovával jsem průměrně 30 MWh. plynu a platil jsem za celý rok 32000,- Kč .
  Cena TČ se mi vyšplhala na cenu přes 400 000 Kč. Část instalace napojení vody jsem řešil zhotovením (můj bratr a já). Platil jsem pouze potřebný materiál.
  Když sledují spotřebu elektřiny, tak mi TČ. spotřebovává něco přes 1Mwh za měsíc. Poznámka (při dnešních cenách).Na dotaci nedosáhnou, jelikož jsem přešel z vytápění plynem.
  Z toho vyplývá, že s TČ to není až tak velká výhoda.

  Odpovědět
  • 30 MWh plynu je v dnešních cenách (strop) 30x 3.000 = 90.000 Kč.
   Topná sezóna je cca půl roku, mrazy tak 2-3 měsíce. I kdybyste počítal spotřebu elektřiny průměrně 1 MWh měsíčně, což na jaře a na podzim nebude tolik, tak 6 MWh ročně x 6 Kč, (s poplatky počítejme 8,- ) = 48.000 Kč ročně.
   Úspora mi tedy vychází 42.000 ročně.

   Odpovědět
  • No jestli jsem to dobře spočítal, tak cca 27000,- roční úspora??? To není zas tak špatné. Podle mě spousta lidí očekává spíš zázrak, než nějaké reálné věci. Každému svému zákazníkovi dnes říkám, že nyní je ta doba kdy se na TC opravdu vyplatí nešetřit a vybrat si skutečně stroj s nejlepším SCOP “bez ohledu na cenu” všichni ti výrobci televizí co nyní houfně využívají situace že výrobci kvalitních evropských TC mají problémy s komponenty a nestíhají vyrábět se majitelům z dlouhodobého hlediska nevyplatí. Problém je že uživatel TC většinou nemá moc možnost srovnání a nespokojen je jen v případě zásadní nefunkčnosti/poruchovosti a to že to má třeba o 0,8 horší SCOP ani nerozpozná.

   Odpovědět
 2. Ano máte pravdu. Je to past. A vyvar pro firmy, které to nutí na trh pod taktovkou tupych dealerů, Stát jen hloupě podporuje “šetření “,ať to stojí cokoliv. Hlavně když je to na vlně doby. Od zdi ke zdi. Před několika lety byl darebák, kdo netopí plynem. Dnes jsme zase darebací, co topíme dřevem. Ubohost nad ubohost.

  Odpovědět

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner