Pozor na častá chyby. Jak na přesazování pokojových květin?

Doba pro přesazování pokojovek je tady. Ohledně přesazování panuje spousta mýtů. jak a kdy se do toho pustit, na co dát pozor. Právě při přesazování se často rozhoduje o tom, jak dobře se bude pokojovkám u vás doma dařit.

Kdy je správný čas na přesazování pokojovek?

Pokojovky se mohou přesazovat během svého vegetačního období, takže od jara do podzimu. Podle Lenky Hrubé z květinářství Zahrada na niti to dává největší smysl právě na jaře, protože má rostlina do podzimu dostatek času zužitkovat nový substrát a pokračovat v růstu. U běžných pokojovek nutnost přesazení odhadnete, když se podíváte, jak je rostlina vzrostlá a jak velký, respektive malý má květináč. „Rychlý test je, když zkusíte rostlinu vytáhnout z květináče. Když je bal prokořeněný a drží tvar květináče, znamená to, že rostlina potřebuje přesadit,” radí Lenka Hrubá.

Vlhkomilné rostliny je lepší přesazovat spíše častěji, protože zemina je to, co kolem nich udržuje potřebnou vlhkost a když je jí méně, vyžadují více zalévání. I podle toho, že vyžaduje více zalévání poznáte, že nastal čas dopřát rostlině více prostoru.

Chcete si vytvořit domácí džungli? Dohromady můžete sesadit rostliny se stejnými nároky na světlo a zálivku. Dejte jen pozor, ať mají dost prostoru.

Jak na samotné přesazování?

„Rostlinu zbytečně neoklepávejte, starou zeminu odstraňte jen velmi lehce, kde to jde. Jinak hrozí, že poškodíte miniaturní kořínky a spíš jí ublížíte,” varuje Lenka Hrubá. Pečlivé odstraňování nebo dokonce vymývání starého substrátu je podle ni naprosto zbytečné, naopak hrozí, že během něj rostlinu poškodíte.

U rostlin s dřevnatým stonkem dávejte velký pozor, abyste je do hlíny nezapustili příliš. Jinak hrozí, že rostlina uschne nebo zežloutne. Jednoduše nasypejte substrát přesně do té výšky, kde byl předtím. str

Čtěte také:  I když ji ještě nevidíte, už vám škodí. Jak zlikvidovat plíseň v koupelně?

Pro přesazování pokojovek v bytě si potřebujete najít vhodné místo. Ani tak se nevyhnete nepořádku. Nejčastěji to řešíme rozloženými novinami, ale rozsypaný substrát budete mít stále. Dobrým tipem je přesazovací podložka z pratelného papíru, kterou si spolu s rostlinami můžete koupit rovnou v Zahradě na niti. Oproti novinám se nepromočí a neprotrhne a substrát nebudete rozsypávat po okolí.

Po skončení přesazování ji prostě vyklepete do koše a složíte pro další používání.

Jak velký květináč při přesazování zvolit?

„Nový květináč by měl být zhruba o 2 cm na každou stranu širší než ten původní. Rostlina kořeny vyhání do dálky, dokud nenarazí na překážku. Pokud by tedy květináč byl moc velký, nebylo by prokořenění pravidelné a rostlina by se pak špatně přesazovala,” vysvětluje Lenka Hrubá.

Substrát je vhodné trochu napěchovat, aby probíhala kapilární vzlínavost a voda skrz hlínu stoupala. Pokud by byl substrát hodně provzdušněný, tak voda vzlínat nebude.

Co dělat, když vám substrát propadává dírou v květináči? Zakryjte ji kamínkem nebo klidně kouskem papíru. Voda si ven cestu najde, ale hlína vypadávat ven nebude.

Substráty pro přesazování pokojových rostlin

Úplně nejkvalitnější substrát získáte, když si založíte kompost. Budete ho mít zadarmo a lepší nikde nekoupíte. Pokud nemáte možnost si kompost vytvořit, použijte substrát na běžné pokojovky, který smíchejte s hrstí písku a polévkovou lžící zeolitu, porézní horninou, která zvyšuje schopnost zadržovat vodu a váže živiny.

Jak hnojit?

Nový substrát funguje vlastně jako hnojivo, je plný živin. Pokud se o rostlinu správně staráte, má světlo, zálivku i nový substrát, jaký potřebuje, stačí ji přihnojit 1–2x ročně. Pokud jim ale přesto budete chtít dopřát něco dobrého, pro podporu růstu rostlin můžete použít Lignohumát, organický roztok plný humátů, přírodních substancí získávaných extrakcí z dřevěného uhlí či rašeliny, které jsou velmi důležité pro růst a vývin rostlin. Lignohumát působí pozitivně proti stresu, zlepšuje odolnost vůči škůdcům, zvyšuje příjem minerálních látek kořeny celkově podporuje rozvoj kořenového systému. Navíc má pozitivní vliv na tvorbu květů.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner