Pořiďte si domů chytré rostliny. Ušetříte za čističku vzduchu

Interiéru dodají šmrnc a zároveň jsou užitečné pro naše zdraví. Chytré rostliny umí místnosti zbavit prachu, jedovatých látek nebo alkoholu a zároveň dovedou zajistit správnou vlhkost ovzduší nebo tlumit hluk.

Poklady z Madagaskaru

Dypsis, nebo také bambusová či „zlatá“ palma, je jednou z nejčastěji pěstovaných palem v českých interiérech. Její vysoký zlatavý stonek připomínající bambus zakončují vějířovitě rostoucí zelenožluté listy. Pochází z Madagaskaru a v bytových podmínkách dorůstá zhruba do 150 cm. Je to nenáročná palma, která má ráda hodně světla, ne však přímé slunce. Dobře prospívá v pokojových teplotách od 15 °C do 25 °C. Ocení vysokou vlhkost vzduchu a efektivně odbourává formaldehydy.

Zamiokulkas, také původem z Madagaskaru, je nenáročná voskově lesklá zelená rostlina, která dorůstá až do výše jednoho metru. „Nemá rád přímé slunce, a proto se skvěle hodí do chodeb, předsíní nebo rohů kanceláří. Dobře snáší jak mírné sucho, tak menší přelití, nedostatek světla i suchý vzduch,“ vysvětluje Daniel Brychta, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach. Zamiokulkas není náročný na složení a kvalitu půdy. Výborně zvlhčuje vzduch a pohlcuje benzen.

Kvetoucí fešák a šikovné kapradí

Lopatkovec je okouzlující a zároveň nenáročnou rostlinou pocházející z Kolumbie. Dorůstá do výšky 30 – 60 cm a kvete krásnými bílými voskovými květy. Prospívá jí polostín a dostatek vláhy i vlhkosti ve vzduchu. Nesnáší přímé slunce a průvan. Teplota v místnosti, kde se nachází, by neměla klesnout pod 15°C. Vzduch dokáže zbavit alkoholu, znečišťujících látek, formaldehydu, benzenu a trichloretylenu.

Ledviník je kapradina, která se hojně pěstuje po celé Evropě. Může být umístěn v lehkém polostínu s vlhkým vzduchem a teplotou v místnosti nad 15 °C. Je to ideální rostlina do prostor s vysokou vlhkostí jako koupelny nebo kuchyně. Ledviník je velmi užitečný díky své skvělé schopnosti zbavit ovzduší cigaretového kouře, xylenu a formaldehydu.

Čtěte také:  Novela občanského zákoníku 2020 přináší důležité změny i pro bytová družstva

Dračí síla v palmě

Dracéna či dračinec je nenáročná a přitom atraktivní rostlina, která vydrží jak ve stínu, tak i na přímém slunci. Optimální je světlé místo bez přímého slunce. Dorůstá až do výšky dvou metrů. Celoročně ji vyhovuje běžná pokojová teplota. Přes zimu je dobré zálivku trochu omezit. Dracéna patří mezi rostliny schopné snižovat obsah trichloretylenu, formaldehydu a benzenu ve vzduchu.

Log in with your credentials

Forgot your details?